Mi fán terem a mosódió?

               Köztudott, hogy a szintetikus mosószerek nem tesznek jót sem a környezetünknek, sem az érzékeny, beteg bőrnek. Szerencsére ma már kaphatók a boltokban környezetkímélő és bőrbarát mosószerek is, de van olyasmi, ami egyáltalán nem árt sem a természetnek, sem a bőrünknek, ráadásul nem is kerül többe, mint a hagyományos mosószerek: ez a mosódió.

                   A mosódió a szappanfafélék családjába tartozó Sapindus mucorossi termése. Ennek a fának a természetes élőhelye Délkelet-Ázsia Nepál, Pakisztán, India és Indonézia, ahol már évszázadok óta termesztik és használják. A fa 9 éves korától akár 90 éves koráig is hoz termést. Fehéres virágai július-augusztusban nyílnak, és november-decemberbenérnek be rajta az aranyszínű diók. Ezek frissen kissé  ragacsosak, de kiszáradva száraz tapintásúakká és barnás színűvé válnak. A termés húsában, héjában 14−15%-nyi szaponin, azaz növényi szappan képződik, a fa ezzel védekezik a gombák és a rovarkártevők ellen.

             Tudta, hogy minden, ami a bőréhez ér, az 10 perc múlva már kimutatható a véráramában? Vonatkozik ez a krémekre, tusfürdőkre, kézi mosogatószerekre, de a ruhái szálai között megtapadt mosó- és öblítőszermaradványokra is.

                 A boltokban kapható, a vegyipar által előállított mosószerek egyre komplexebbek, számtalan összetevővel érik el a reklámokban hirdetett tisztítóhatást. A zsíroldásra és a szennyeződésnek a textíliáról való leválasztására használt anyagok − a tenzidek −, és a foltok eltávolítására használt fehérje, keményítő vagy zsírbontó enzimek − ezektől „intelligens” egy mosószer − azonban nemcsak a környezetre ártalmasak, hanem – a sok öblítés ellenére – a ruháink szálai között megtapadva irritálják bőrünket, károsítják annak savköpenyét, zsír- és fehérjetartalmát. Az allergiások, neurodermatitiszes betegek és az érzékeny bőrűek számára a kémiai mosó- és mosdószerek gyakran tüneteik rosszabbodását okozzák, de ma már az is közismert, hogy sok allergiát egyenesen a vegyi anyagok nagymértékű használata vált ki.

                  A hagyományos, vegyipari mosószerekkel szemben viszont a mosódió nem tartalmaz agresszív foszfátokat és tenzideket, vagyis olyan anyagokat, amelyek szennyezik környezetünket, s amelyek az allergiásoknál és a különféle bőrbetegségekben szenvedőknél bőrirritációt okozhatnak. A dióban lévő szaponin vízzel érintkezve enyhén habzani kezd, és úgy hat, mint a szappan. Zsíroldó hatásának köszönhetően anélkül távolítja el a szennyeződést a textíliából, hogy a színek veszítenének élénkségükből vagy kárt tenne az anyag szerkezetében. Aligha létezik ennél „környezetbarátabb” és egyszerűbben előállítható mosószer, hiszen egy növény terméséről van szó, amit csak lekell szüretelni. Maga a fa is igen hasznos, javítja a talaj szerkezetét, oxigént termel és szén-dioxidot köt meg.

Sokoldalú tisztítószer

A mosódióval nemcsak a ruhákat lehet tisztára mosni. Érzékeny bőrűek használhatják a dióhéjból főzött oldatot samponként, tusfürdőként is, de ma már Magyarországon is kapható mosódióhéj és gyógynövények őrleményéből készült hajmosó por, illetve tusfürdő és hajsampon is, ha nem akarunk mi magunk „főzőcskézni”.

Házi kedvenceinket − kutyákat, macskákat − is lehet fürdetni a mosódióból készített samponnal, a szobanövényekről pedig képes eltávolítani a levéltetveket. Oldata alkalmas mosogatószernek és felmosáshoz, hatékonyan távolítja el a konyhapadlóra ragadt zsírfoltokat.

Az indiai, illetve a tibeti gyógyászatban régóta használják különböző betegségek, mint például a migrén és az epilepszia kezelésére is.

Mosási útmutató

Egy adag ruha mosásához 4–8 fél dióhéj szükséges, keményebb víz esetén több, lágy víz esetében kevesebb. A dióhéjakat vászonzsákban − vagy akár egy kimustrált zokniban – a mosógép dobjába kell helyezni a ruhák közé. Mosózsákot egyébként szinte minden biobolt ad ajándékba a dióhoz! Egy adag mosódiót 3−4 alkalommal is fel lehet használni − alacsony hőfokú mosásnál többször is −, egyszóval gazdaságos. Heti három adag gépi mosás esetén 500 gramm mosódió 6 hónapig elég. Érdemes az első használat előtt 10−15 percre beáztatni a héjakat, és az áztatóvízzel együtt tenni a mosógépbe.

A mosódió nem habzik a gépben, de ez nem jelenti azt, hogy nem is tisztít. A mosódió használatakor nem kell vízlágyítót használni, mert lúgossá teszi, tehát lágyítja a vizet. Erős foltok, illetve fehér ruhák esetén lehet mellé tenni fehérítőport, mivel alaposan mos, de nem fehérít. Aki pedig illatos ruhákat szeretne, használhat hozzá egy kevés öblítőt, vagy kedvenc illóolajából 10−20 cseppet, vagy illóolaj tartalmú mosóparfümöt. A mosódió a kellemetlen szagokat kiszedi a ruhákból, de önmagában semleges az illata.

Fontos, hogy a mosás végeztével túl sokáig ne felejtsük bent a gépben a ruhákat, mert − mivel a mosódió szerves anyag − hamarabb lesz tőle dohos szagú a kimosott ruha, mint hagyományos mosópor használata esetén. Bár ha ez mégis megtörténik, akkor sincs nagy baj, mert mindössze annyi a teendő, hogy egy extra adag öblítővel újra átpörgetjük a ruhákat.

Az elhasznált diókat nyugodtan a szemétbe, vagy ha nem használtunk illatosítót és fehérítőt sem, akár a komposztba is dobhatjuk.

A mosódió nem csodaszer

A tapasztalatok szerint a mosódió meglepő puhaságot és selymességet ad a ruháknak, kellemes tapintásúak lesznek tőle még a törölközők és a farmerek is. Még a tornazoknit és az izzadt pólót is képes szagtalanítani, a színeket pedig nemhogy nem fakítja, hanem még egy kicsit élénkíti is, különösen a feketét és a sötét színeket. Gyapjú és hernyóselyem alapanyagú ruhadara bokhoz azonban − a lúgossága miatt − nem javasolják a hozzáértők, azokhoz inkább a savas gyapjúmosószerek ajánlottak.

A mosódió tehát nem csodaszer, nem mos ki minden foltot és szennyeződést segítség nélkül, igaz, a hagyományos, vegyszeres mosószerek sem. Megbirkózik az általános szennyeződésekkel (sár-, ketchup- és enyhébb zsírfoltok), de a nagyon piszkos talpú fehér pamut zoknikat, harisnyákat mosás előtt érdemes átdörgölni, mondjuk fehérítő sóval vagy úgynevezett marhaepe-enzimes szappannal, ami szintén egy természetes anyag. A komolyabb foltokhoz, mint például a rozsda, a vér, a fű, az olaj vagy a tinta szintén szükségesek a folttisztító szerek, pl.a marhaepeszappan vagy a narancsolaj is.

Receptek:

Hajsampon:

Fôzzön ki 8 db fél héjat 10 percig 1 liter vízben! Érdekes, hogy az így készített sampon a hajon nem habzik, de tisztít. Állítólag nem lesz olyan „szállós” tôle az ember haja, mint a sok összetevôs bolti samponoktól. Helyrehozza a problémás bôrt, ha pedig 20 ml ezüstkolloidot, vagy 10 csepp teafaolajat is keverünk hozzá, eltávolítja a korpát is. A hajmosás után ajánlott egy pár csepp ecettel savanyított vízzel leöblíteni. (A kereskedelemben kapható csomagolt mosódiós hajmosópor, ami természetesen hasonlóan jó hatású.)

Fertôtlenítô hatású mosogatószer:

Főzzön ki 8 darab fél héjat 10 percig fél liter vízben, várja meg, míg kihûl, majd adjon hozzá 20 ml ezüstkolloidot. A kész fôzetet pumpás flakonba lehet tölteni, amibôl azután kényelmesen adagolható. Az ezüstkolloid nem engedi megromlani, ezért nem kell hűtőben tárolni, általában eláll addig, amíg el nem fogy.

Kutya, macska sampon:

A hajsamponhoz hasonlóan kell elkészíteni, fertôtlenítőként hozzáadható 20 ml ezüstkolloid. Illatos olajak belekeverését azonban a szakértők nem ajánlják! Alaposan át kell dörzsölni vele az állat bundáját, majd tiszta vízzel leöblíteni. A tapasztalatok szerint csökkenti a szôrhullást, és a fürdetés utáni vakarózást. Mindkét samponnal megtehetjük, hogy habverôvel, vagy cappuccino-habosítóval habot verünk belôle, ez a kemény – tojáshabszerû – hab aztán könnyebben kezelhetô, kenhetô akár a hajunkra, akár kedvencünk bundájára.

Szappanoldat tetves szobanövények lemosásához:

A sampon receptje szerint készítendô el a fôzet, de nem kell hozzá semmilyen adalék. Eléggé híg lesz így ahhoz, hogy szórófejes flakonba lehessen tölteni. A megtetvesedett növényt a kádba állítva le lehet vele alaposan mosni, utána nem kell leöblíteni, hanem hagyni kell rászáradni a folyadékot a levelekre.

Felmosószer:

A fenti módon elkészített félliternyi mosogatószert öntse bele egy vödör vízbe! Kiválóan felszedi a konyhapadlóról a zsírfoltokat.

Folyékony mosódió gépi és kézi mosáshoz:

Fôzzön ki 30 darab egész héjat 10 percig 1 liter vízben! Ebből a végére marad körülbelül 750 ml főzet. Ezt javasolt hűtőben tárolni, úgy tovább eltartható. 40 ml elegendô egy 5 kg-os mosáshoz. (Ma már kapható is jó minôségű, folyékony mosódió illatmentes, illetve illóolajos kivitelben egyaránt.)

Minden receptnél fontos:

            A mosódió szerves anyag, ezért főzete szobahőmérsékleten 1 hét alatt megromlik. Ezért vagy csak annyit készítsen belôle, amennyit azonnal elhasznál, vagy tegye hűtőbe, úgy körülbelül 3 hétig eltartható! Ha ezüstkolloidot vagy teafaolajat kever hozzá, akkor 3 hétig hűtés nélkül is elállhat.

 

Kovács Andrea

Köszönet az információkért: Heizer Katának és Török Krisztinának Elérhetőségük: Kata Natura Kft. H–9400 Sopron, Kőszegi út 86. kataboltja2@gmail.com, (+36-30) 400-2547, www.kataboltja.com