Ellepik a geocaching-ládák Magyarországot

Játszva is visszatérhetünk a természethez

Ládakereső játék természetjárással egybekötve. Ez a geocaching. A játék résztvevői egy kisméretű ládát elrejtenek valahol, majd a pozíciót rögzítik GPS-készülékük segítségével, és felteszik azt egy erre a célra létrehozott honlapra. Ezután a geoládát bárki megkeresheti a megfelelő technikai eszköz segítségével. A szűk évtizedes múlttal rendelkező szórakozási módhoz természetesen megfelel ő filozófia is párosul:

 

„Óvjad Földünket és másokra is legyél tekintettel!”.

               Maga a geocaching nem terjedt volna el, ha nem fejlesztik ki az internetet és nem találják fel a GPS-t. A játék az USA-ból indult ki. Mára csaknem az egész világon elterjedt és természetesen Magyarországra is eljutott. Az MMM Magazin munkatársa több geocaching-túrán részt vett, így személyesen is megtapasztalhatta a kikapcsolódásnak ezt a fajta hangulatát.

                Mi is a játék lényege? Megismerjük a világot, amely körülvesz bennünket, miközben valódi és virtuális barátságokat köthetünk addig ismeretlen emberekkel. A sportot összekötjük az önfeledt szórakozással, és tiszteletünket tesszük a természetben. Megtapasztaljuk, hogy a modern technológia egy erdő közepén is segítségünkre lehet. Felfedezzük hazánk, vagy bármely más ország történelmi nevezetességeit, érdekes tájait.

 

A geocaching bizonyos esetekben veszélyes is lehet. Mielőtt elindulunk egy ládához, győződjünk meg róla, hogy a terep számunkra megfelelő-e. Nem biztos, hogy mindenki tud például sziklát mászni.

 

Keressünk ládát!

              A geocachingelés leginkább baráti társaságban élvezhető, de sokan magányosan űzik. Ha eldöntöttük, hogy játszani szeretnénk, az első dolgunk, hogy nézzünk ki az interneten egy-két szimpatikus célpontot. Mint azt cikkünk elején is leírtuk, a játék elsősorban a természetkedvelők szórakozása, de a megrögzött városiak is megtalálhatják lehetőségeiket. Ha már tudjuk, hova szeretnénk elmenni, fel kell jegyeznünk a célhely interneten megadott GPS-koordinátáit. A készülékkel és a jegyzetünkkel azsebünkben már útnak is indulhatunk. Csak Magyarországon mintegy 3000 regisztrált geoládát telepítettek a vállalkozó kedvű játékosok. Mielőtt nekivágtunk volna a rengetegnek, először egy egyszerű, városi geopontot néztünk ki, mégpedig a rákosrendezői vasúti sorompót. A szükséges adatok a következők voltak: Szélesség N 47° 31,524’, Hosszúság E 19° 5,325’, Magasság 121 m. Megye/ország: Budapest/Magyarország. (Az elrejtett geoláda koordinátáit kizárólag erre alkalmas GPS-s készülék segítségével WGS84 rendszerben, fok és három tizedespontosságú szögperc formátumban kell megadni.) A társasággal a XIII. kerületi Vasúttörténeti Parknál találkoztunk. A GPS-készülékeinkkel bemértük pontos pozíciónkat, majd a feljegyzett adatok betáplálása után a gép kikalkulálta a javasolt útvonalat. Egy km-es séta után megérkeztünk a sorompóhoz. Ládát itt nem találtunk (ún. virtuális láda), a ládagazda a megtalálás internetes regisztrálásához szükséges jelszót a sorompó egy titkos részére írta fel. Sikerünkön felbuzdulva úgy döntöttünk, hogy legközelebb egy olyan ládát szemelünk ki, amely már valódi kihívás. Előbbi tulajdonképpen a GPS nélkül is megtalálható lett volna, a készülékkel csupán a játék megbízhatóságát ellenőriztük.

 

Az Ördögárok már nagyobb kihívást jelentett. (Manapság kevesen tudják, hogy az Ördögárok egy patak, a Duna öt budai torkolatú mellékvízfolyásának egyike. Az Ördögárok vízfolyása a Nagykovácsimedencében ered és az alsó rakpart alatt ömlik a folyóba). A GPS-re ezúttal tényleg szükségünk volt, ugyanis ez a célpont már egyáltalán nem annyira nyilvánvaló. Szélesség N 47° 29,440’, Hosszúság E 19° 2,910’, Magasság: 100m, Megye/Ország: Budapest/Magyarország.

               A láda elrejtője a neten némi segítséget is megadott a könnyebb megtalálás érdekében, így annyi plusz információval felvértezve érkeztünk az Ördögárokhoz, hogy amit keresünk, egy fa tövében van elrejtve. Mivel a GPSkészülék nem mindig képes méterre pontosan meghatározni a tartózkodási helyet, mintegy tízperces keresgélés után könyvelhettük el újabb sikerünket. A ládában egy kisebb ajándékot is találtunk, melyet valamelyik előző megtaláló hagyott hátra. A parányi törpfigurát örömmel tettük el, akár egy trófeát, de a játék etikai kódexe szerint az ajándékot csak akkor hozhatjuk el, ha helyette otthagyunk valamit. Mivel ételt, italt, édességet tilos a ládába tenni, egy világítós kulcstartóra esett a választásunk.

              A játék során – a kihelyezett tájékoztató táblák segítségével – megismerkedhettünk az Ördög-árok történetével is. Mivel még nem támadt kedvünk hazamenni, telefonunk segítségével felmentünk a WAP-ra, hogy kinézhessünk egy, az Ördög-árokhoz közeli ládát. A Gellérthegyi kilátót választottuk, amit ezúttal is a koordináták segítségével kerestünk fel. Az előzetes információnk szerint itt sem valóságos ládát rejtettek el. Persze itt is megadtak egy jelszót, amit csak az fejthet meg, aki ténylegesen ellátogat a helyszínre. A padok számát a kutak számával kellett beszoroznunk.

 

Magyarország az elrejtett ládák száma tekintetében igen jól áll világviszonylatban.

 

 

Léteznek olyan geocaching-turisták, akik kifejezetten a játék kedvéért utaznak külföldre.

Ki játszhat ilyet?

                   A játék hivatalos honlapján bárki regisztrálhat, aki nem csupán megkeresni szeretne a ládákat vagy a feladványokat megfejteni, hanem egy tulajdonképpeni ranglistára is fel szeretne kerülni. Magyarországon mintegy 12 000 regisztrált geocaching játékost tartanak számon, ebből 2000 az aktív. Mivel a megtalálást nem kötelező regisztrálni, ezért ennél lényegesen többen is űzhetik a hobbit. Az internetes rendszerbe való belépés után ki-ki nyugtázhatja, hogy az adott ládát megtalálta. Csalni nem lehet, hiszen éppen azért kéri a program a ládában elrejtett jelszót, nehogy valaki etikátlanul szerezzen magának pontokat. A ranglistán való előrejutás a mindennapi életben kihasználható előnnyel ugyan nem jár, de a játék szerelmeseinek mindenképpen erkölcsi elismerés.

           A regisztrált tagok a ládákkal kapcsolatos észrevételeiket is megoszthatják az adott ládák saját fórumán (pl. megsérült, ötletesen lett elrejtve). Akik már komolyabban művelik e sportágat, csavarhatnak is a játékszabályokon. Léteznek úgynevezett utazó ügynökök. Ezek bármely – arra méreténél fogva alkalmas − ládában elrejthető kis játékfigurák, melyeket gazdájuk egyéni kóddal látott el. Az ügynököt bárki magával viheti, feltéve, ha a neten regisztrálja, melyik ládába tette vissza, így az „utazása” az egész világon nyomon követhető. Az ügynök megtartása a játék szellemiségével összeegyeztethetetlen. Vannak olyan gazdák, akik kifejezetten azt kérik az azonosító  kód segítségével elérhető weblapon, hogy a kis tárgyat utaztassák körbe a Földön.

A kipróbáláshoz GPS készülék kölcsönözhetô! Használt olcsón vásárolható!

                Az első, saját geoláda elrejtése előtt 50 db hagyományos geoláda sikeres megtalálását kell bejelenteni. Ebbe nem számítanak bele a budapesti ládák. A lényeg, hogy lehetőség szerint olyan helyszínt válasszon, ahova érdemes másoknak elmenniük. Ez természetesen lehet egy köztéri szobor, de egy természeti terület is. Fontos azonban tudni, hogy a természetvédelmi területeken csak hatósági engedéllyel szabad geoládát elhelyezni. A geoláda telepítésekor figyelembe kell venni azt a szempontot, hogy a játék célja az, hogy csakis az avatottak találhassák meg az elrejtett tárgyat. A ládát ajánlatos álcázni az adott terep lehetőségeit figyelembe véve. Szerencsétlen eset, ha éppen a túlságosan figyelemfelkeltő álca hívja fel a ládára az avatatlanok figyelmét. Ők ugyanis valószínűleg nem tudják mire vélni a számukra furcsa csomagot, így könnyen szemétnek nézhetik azt. Élelmiszert nemcsak a romlandóság miatt nem szabad a ládába tenni, hanem a területen élő állatok védelmében sem. Ráadásul szét is túrhatják a csomagot, ha megtalálták azt.

Hogyan működik a GPS?

           A GPS (Global Positioning System) egy, az Amerikai Egyesült Államokban eredetileg katonai célokra kifejlesztett helymeghatározó rendszer. 1995-ös beüzemelése óta már a polgári használatra szánt változat is engedélyezett, ám ennek pontatlanságát az USA védelmi minisztériuma kikötötte. Bizonyos körülmények között akár métereket is tévedhetnek. A rendszer lelke a bolygónk körül 20 ezer méter magasan keringő 24 műhold. Ezek pályáit úgy határozták meg, hogy a Föld bármely pontjáról folyamatosan minimum néggyel kommunikálni tudjanak a földi készülékek. Egy-egy műhold napi kétszer is megkerüli a kék bolygót. Valamennyi műholdalt felszerelték a többi műholdéval szinkronizált atomórával, földi és műholdközi kommunikációs eszközzel, valamint navigációs egységekkel.

             A műholdak pozíciójáért a földi állomások felelnek, ezeken végzik a szükséges pályamódosításokat. A rendszer további nélkülözhetetlen elemei a földi vevőkészülékek. Ezek gyűjtik be és értékelik ki a műholdakról érkező jeleket. A működési elv lényege, hogy a műholdak azonos időpontban sugározzák a saját pozíció és a pontos idő adatait. Ha a Földön szeretnénk meghatározni pozíciónkat, ahhoz egyszerre minimálisan három műhold jele szükséges, de ha ennél többet lát készülékünk, az növeli a pontosságot.

 

Aki kedvet kapott a játékhoz, az látogasson el a www.geocaching.hu honlapra, ahol bővebb információkat  is találhat.

 

 

Kóré Károly