William Paul Young: A VISKÓ

            „…Mack. Ha te, meg én barátok vagyunk, akkor a kapcsolatunkat áthatja egyfajta várakozás. Amikor látjuk egymást, vagy amikor távol vagyunk egymástól, ott vibrál a levegőben az együttlét, a nevetés, és a beszélgetés várakozása. Ennek a várakozásnak nincs konkrét meghatározása; eleven és dinamikus és minden, ami kialakul az együttlétünkből, az valami különleges, egyedi ajándék, amelyen senki mással nem osztozunk. De mi történik akkor, ha ezt a „várakozást” felcserélem  – kimondva vagy kimondatlanul – „elvárásra”? Ebben a pillanatban már be is lépett a törvény a kapcsolatunkba. Most már azt várom el tőled, hogy olyan teljesítményt nyújts, ami kielégíti az elvárásaimat. Élő barátságunk gyorsan lezüllik szabályokból és követelményekből álló halott dologgá…”

               Abban a nagy örömben van részem, hogy egy olyan könyvet ajánlhatok figyelmükbe, amely nemcsak izgalmas, provokatív és elgondolkodtató regény, hanem olyan ajándék is egyben, amelynek hatása napokig érezhető, de egyesek szerint akár egész életre szóló élményt jelenthet Olvasójának. A könyv írója, William Paul Young eredetileg gyermekeinek szánta karácsonyi ajándékként a rövid „mesét”. Ám napjainkra már szerte a nagyvilágban egyre többen veszik kezükbe, és nem is rakják le A VISKÓ történetét addig, amíg annak utolsó sorát is el nem olvassák. Young a könyv tartalmához képest, igen könnyed stílusban feszeget komoly kérdéseket, és helyezi új megvilágításba az élet értelmét és az emberi kapcsolatokat, szóljanak azok akár szerelemről, tekintélyről, elmúlásról, fűződjenek akár gyermekeinkhez vagy magához Istenhez.

             Nekem különleges élményt adott a könyv olvasása, mivel teljesen magával ragadott a történet, és a mögöttes mély üzenetek, amelyekből, ha csak néhány érinti meg Önöket, Kedves Olvasóim, akkor már érezni fogják, miért nem lehet azt letenni, és miért él tovább lelkünkben. Bizony gyakran kapom magam azon, hogy már megint A Viskó által ébresztett gondolatok járják át lényemet. Gondolatok a teremtésről, a szeretetről, illetve a fájdalmakról és veszteségekről, valamint az oly sokaknak el nem fogadható és meg nem bocsátható Isteni nem közbelépésekről (mint például a könyvben is megjelenő gyermekhalál értelmetlensége). A hangvétel nagy erénye, hogy arra biztat, hagyjuk el az élettel, Istennel, a másik nemmel kapcsolatos klisékben való gondolkodást, és hagyatkozzunk szívünkre, illetve jobb agyféltekénk holisztikus látásmódjára.

              A főszereplő édesapának, Macknek táborozás közben elrabolják legkisebb kislányát, Missyt. A kislány keresése nagy erőkkel indul meg, ám kicsiny testét nem, csak a nyomait találják, a vélhetően ötödik brutális gyilkosságnak, egy, az erdő mélyén elhagyatottan álló Viskóban. Mack évekkel később egy levelet kap, melyben egy titokzatos idegen meghívja őt a Viskóba… Vajon a sorozatgyilkos az, aki válaszokkal szolgálhat neki? Megérkezvén a telepesek által elhagyott viharvert, rossz emlékeket és hihetetlen titkokat őrző kunyhóba, megkezdődik Mack megindító és elgondolkodtató kalandja, beszélgetései és megtapasztalásai a Szentháromság alakjaival. Az izgalmas találkozások során választ kaphatunk a bennünk levő kérdéseinkre, megismerhetjük a megbocsátás gyógyító erejét és áldását, ami végül nemcsak Macknek adatik meg, hanem a mi megsebzett szívünknek is megnyugvást hoz. A könyv egyik nagy erénye, ahogy a szentháromságot különféle meghökkentő alakokban jeleníti meg, mint például Istent, aki egy színes bőrű, funky-blus zenét hallgató, a konyhában tüsténkedő nő vagy az ezermester Jézust.

              Bár sok ajánlással lehet találkozni, miszerint kihagyhatatlan, életeket megváltoztató, engem az ilyenek mindig elbizonytalanítanak, és ellenállást váltanak ki belőlem. Így én nem azt állítom, hogy kihagyhatatlan, csak azt, hogy különleges adomány az elolvasása.

               Jó szórakozást kívánok Önöknek a könyvhöz és teszem mindezt annak reményében, hogy kevesebb elvárással és több várakozással fognak bele, ahogy azt advent idején oly sok mindennel megtesszük!

 

 

Kisnémedi Mónika