Színház az egész világ

Karakterek harca

A pankráció széles körű nézettsége még nem igazán nyert teret hazánkban, de a sport és a szórakoztató műsor határán mozgó tevékenység már itthon is megvetette a lábát.

A görög eredetű pankráció szó jelentése erők játéka, ami a pan (minden) és a kratosz (erő) szavak összetételéből alakult ki. A mérkőző felek, minden erejüket bevetik a küzdelem során, így alakul ki a rendkívül látványos, általában két-három órás show műsor. Angol nyelvterületen wrestling, pro wrestling a neve ennek a fajta szórakoztatásnak, ami magyarul birkózást, professzionális birkózást jelent.

A Magyarországon ismert kötött- és szabadfogású birkózás, talán az egyik legrégebbisport, melynek ábrázolása már a 15 ezer éves barlangrajzokon is látható. Egyiptomban, a fáraók uralkodása alatt már kedvenc sport volt, a görögökről nem is beszélve, ahol hamar olimpiai sporttá is vált. A középkorban a királyok kedvelt időtöltése volt a birkózás nézése.

 
Az egyik legnagyobb pankrációt szervező szövetség (WWF) rövidítése megegyezett a világ legnagyobb magánszervezésű környezet- és állatvédelmi szervezetének a rövidítésével. Londoni bíróság döntött a zöldek javára, ekkor keresztelték át a már inkább szórakoztató ipari vállalatot WWE-re.

 

A sportcsatornákon időnként feltűnő küzdelem látványossága nem véletlen: előre megírt forgatókönyv szerint zajlik a harc. A koreografálás nemcsak mozgásokra, rúgásokra, különféle ütésekre terjed ki, hanem a szereplők viselkedésére is. A pankrátorok kitalálják saját karakterüket. Milyen maszkot, ruházatot viselnek, mit mondanak, hogy viselkednek mikor mikrofont kapnak a kezükbe. Az alap persze az, hogy a jó vagy a rossz oldalon állnak, a gonosz valami aljassággal szerez előnyt, de a végén, mint a mesékben elbukik. Ezen felül a pankrátorok szövetségre lépnek, majd árulások, konfliktusok történnek, időnként bevonják a veszekedésbe a menedzsert és a pankrátor mellett lévő hölgyeket is.

 

A küzdelem háttere

Testalkatuk szerint is besorolhatók a pankrátorok, vannak óriások, törpék, nyúlánkok, kövérek és vékonyak. Ezen felül ott a számtalan formában megjelenő maszk és jelmez. A műsort a GM, a General Manager vezeti, az ő szava „szent” a ringben, tőle függ minden, döntésének mindenki aláveti magát. A pankrátor útját egyengeti a menedzser, akinek ebben a műfajban nemcsak az a szerepe, hogy a háttérben telefonálgat, szervez stb., hanem a show-ból is kiveszi részét. Őt is megdobhatják pl. egy székkel, gyakorlatilag a műsor részévé teszik. A küzdelmek folyhatnak egy az egy ellen, illetve csoportosan, kettő a kettő ellen, de a leglátványosabb, ha három vagy négy fő harcol egymás ellen, felváltva vagy akár egyszerre is.

 
Japánban puroresunak hívják ezt a látványosan űzött birkózást. Hulk Hogan a magas, amerikai pankrátor is dolgozott itt négy évet, aki nagy kedvence volt a japánoknak, és igen csak fellendítette a sport nézettségét.

A ringbeli harcok között vannak különbségek, a nagyobb mérkőzést szervező szervezeteknél létezik a bajnoki övért folyó mérkőzés, mint a profi bokszban. Létezik a pankrációnak egy hardcore változata, amibe külsősök is beszállnak, pl. a menedzser, és számtalan eszközt használnak fel a verekedéshez. Itt akár székek, létrák, asztalok is bevethetők. A death match a legveszélyesebb fajtája a küzdésnek, ahol veszélyes tárgyakat, pl. fénycsövet, több maréknyi rajzszöget, tűzőgépet, szögesdrótot vagy kaktuszt is használhatnak… A győzelmet a birkózásból ismert két vállra fektetés jelenti, ha a versenyző üti a padlót, akkor az jelzi a harc feladását. A kiszámolás a hosszabb ringen kívüli tartózkodásért is jár. Technikai KO itt is létezik. Egy, azaz egy valódi dolog fordulhat elő a színjáték közben, ez pedig a vérzés.

 

Mexikóban lucha libre néven fut a pankráció, ott hat működő szervezet dolgozik a sportban. Japánban tizennyolc szervezet tömöríti a pankrátorokat!

 

A műsoroknak két fő irányzata létezik, az egyik a mainstream (fő sodratú), ami azt jelenti, hogy itt rendkívül precízen leírt és megvalósított koreográfia szerint történik az egész műsor. Ennek lényeges eleme, hogy a pankrátorokszerződéssel rendelkeznek az adott műsor szervezőjével és rendszeresen kapnak tőle szereplési lehetőséget. Nagyon sok a szponzoruk, a küzdelmek nagy csillogás közepette mennek. A másik az independent (függetlenek) irányzat, ahol a pankrátorok függetlenek, többféle szervezetnek is dolgozhatnak, nincs szerződésük egyik nagy műsorszervező szervezettel sem, saját maguk intézik fellépéseiket. Ezek a pankrátorok általában karrierjük elején járnak, és még nem futottak be egyetlen nagy szervezetnél sem. A két kategória keverékétképezi az itthon működő HCW.

 

Hazai pálya

Bár kevésbé ismert, de hazánk is adott néhány nagy nevet a pankrációnak. Ott van példának a Magyarországon Kuti Nádor Mihályként született és Micha Nador művésznéven is szereplő, Nyugat- Németországban karriert építő pankrátor. A 2010-ben elhunyt hajdani birkózó 191 centis magasságával és 114 kilójával 1958 és 1981 között lépett a kötelek közé. Pályafutása során 561- szer versenyzett. Feltétlen meg kell említeni még Wéber Árpádot, aki aktív pályafutását (1980-as évek) követően szervezőként is sikeres volt.

 

Aki pankrátor akar lenni, az Magyarországon is elkezdheti az edzéseket, igaz, egyelőre csak Budapesten lehet gyakorolni a különféle fogásokat, trükköket. Kilenc és ötven év közöttieket várnak az edzésekre, a képzés személyre szabott, ezért mindenki a saját teljesítménye alapján jut előre. Van aki fél év múlva már a ringben találja magát, mások két év múlva kerülnek be a műsorba. A sportolói múlt nem követelmény, de jó, ha van.

Az edzések része a fizikai felkészülés, mivel jó kondíció szükséges a különféle fogások, ugrások elsajátításához. A következő lépcsőt a tévében és a show műsorokban látott trükkök elsajátítása, biztonságos begyakorlása jelenti. Ezen felül vannak házi feladatok, például a pankrátor nevének, stílusának, karakterének a kidolgozása, ebbe beletartozik a maszk, a ruházat megtervezése. Ha az edzések mellett ez is összeállt, akkor van lehetőség a ringbe lépésre. A képzés különféle szintjein elméleti és gyakorlati vizsgákat tesznek a tanulók, így tudnak fentebb lépni. A gyerekek természetesen a saját korosztályukkal edzenek (9–16 év), a szülő vagy a gondviselő jelen lehet az edzésen.

 

A hazai szervezet

A pankráció hazai elterjesztésére voltak kísérletek, de igazán nagy sikerről nem beszélhetünk. Mostanában történhet meg az áttörés, amit bő egy évtizedes munka előzött meg. Az 1990-es évek végén már voltak itthon is rajongók, akik fantáziát láttak a pankrációban és egy információs weboldalt is elindítottak. Ezt tekinthetjük a mai szövetség kiindulópontjának. A „lángot” tovább vitték a pankrátorok,  akik saját kútfőből sajátították el a szakmát. Az első szövetség 2003-ban alakult TWF néven. Különféle rendezvényeken tartottak bemutatókat, készítettek „TV műsorokat”. Ezeknek is köszönhető, hogy pár éve elindultak az edzések és egy bokszgálán való bemutatónak köszönhetően sokat nőtt itthon a pankráció népszerűsége.

A munka egyik eredménye, hogy 2009-ben megalakult az egyetlen hivatalosan működő pro wrestling szervezet, a Hungarian Championship Wrestling (HCW). A szervezetnek vannak saját versenyzői, de szívesen lát független pankrátorokat is a rendezvényein, így áll össze a hazai pankráció szervezeti háttere. A gálákat 800–1200 néző látogatja rendszeresen. Ha valaki ki akar lépni a nemzetközi színtérre, akkor a lehetőségeknek az érzékeltetésére érdemes egy pillantást vetni a legnagyobb szövetség történelmére és a hajdani élversenyzőkre.

Családban marad

A szórakoztatás eme különleges formájának az üzleti hátterének a bemutatásához vissza kell menni 1915-ig. Ekkor volt az, hogy Roderick James „Jess” McMahon bokszmenedzser (promoter) besegített Jess Willard és Jack Johnson pankrációjának szervezésébe. McMahonnak ez volt az első kísérlete ezen a területen, amit azután követett a boksz és pankráció szervezése a New York-i Madison Square Gardenben. McMahon akkor fordult végleg a pankráció felé, amikor megismerte a sportba látványos stílust hozó Joseph Raymond „Toots” Mondt-ot.

Az új stílusnak amerikaiakra jellemző nevet adtak: Slam Bang Western Style Wrestling. Az újfajta küzdelem bevonzotta a nézőket az arénákba, úgy hogy így már volt értelme energiát és pénzt fektetni a szervezésbe. McMahon és Mondt összeállt és 1952-ben megalakították a Capitol Wrestling Corporation-t (CWC), amely 1953-ban csatlakozott a Nemzeti Pankrációs Szövetséghez.

Nem sokkal később Vincent J. McMahon váltotta az édesapját, aki Mondttal a legsikeresebb mérkőzés szervezőkké váltak, ami nagyban hozzájárult, hogy 1963-ban megalakították a World Wide Wrestling Federation-t (WWWF). Ebben a szervezetben már helyet kapott az unoka, Vincent K. McMahon is, majd a szervezetet 1979-ben átnevezték World Wrestling Federation-né (WWF). A legifjabb családtag is sikeres mérkőzés szervező volt, de elkezdett külön utakon járni.

Az 1985-ös esztendő pedig arról híresült el, hogy elindult az eredeti WrestleMania, ekkor már országos sportcsatornák közvetítették a többórás küzdelmeket, amelyek sportcsarnokok, stadionok tömött lelátói előtt zajlottak. Saját nevelésű, országosan ismert sztárjaik voltak. Az irányítás maradt a McMahon család kezében, és a jelenlegi legnagyobb és legsikeresebb pankrációs céggé nőtte ki magát (WWE).

Mi mennyi?

A szervezeti méreteket a legegyszerűbb az elért eredményekkel bemutatni: 2013-ban az WWE bevétele 508 millió dollár volt. A cég, melynek működtetéséhez 762 dolgozóra volt szükség, természetesen csak egy komplett irodaházban fért el. Helyi irodái vannak a világ és az USA több pontján, például Londonban, Münchenben, Szingapúrban vagy az indiai Mumbaiben. 2014-ben legnagyobb szervezőként, kb. 320 rendezvényhez adták a nevüket, az általuk szervezett tévés közvetítések 150 ország, 36 millió nézőjéhez jutottak el. A show-k szervezése mellett kábeltévés szolgáltatást is nyújtottak, különféle – a versenyzőkhöz, a WWE-hez köthető – ajándéktárgyakat árultak, és sorolhatnánk a tevékenységei köreiket. A profi háttér és a millió dolláros sztár pankrátori fizetések már megmozgatják a híressé válni akaró sportemberek fantáziáját.

 

Hulk

A világ talán legismertebb pankrátora, 1953. augusztus 11-én, Terry Gene Bollea néven látta meg a napvilágot. Születési néven – a komolyabb rajongókon kívül – szinte senki nem ismeri. Természeten sportolóként kezdte, ám ígéretes baseball karrierje sérülés miatt meghiúsult. A napfényes Floridában élő Bollea főiskolai tanulmányokat is végzett, illetve floridai együttesekben zenélt basszusgitárosként… 1977-ben, Hulk Hogan néven állt a kötelek közé. A WWE rendezvényein tucatnyi világbajnoki címet szerzett és 1475 napig őrizte veretlenségét. Verseny rendező szervezetek közötti váltásai mellett arról is híres volt, hogy jó és rossz karaktert is alakított. Jellegzetes bajszáról, fejkendőjéről és napszemüvegéről könnyen felismerhető Hulk népszerűsége napjainkban is töretlen: mára már túl van jó néhány filmszerepen és a családjával közösen készített valóság show-n. Belefogott többféle vállalkozásba, de még mindig a ringbeli teljesítményeire emlékeznek rá az emberek.

 

A Szikla

A hawaii ősökkel is rendelkező Dwayne Douglas „The Rock” Johnson, leginkább a filmvászonról lehet ismerős Európában. A Skorpiókirályban legelőször főszerepet kapott akciósztár előélete jól jött a színészi karrierjéhez: a WWEnek élversenyzője volt, és ma is rendszeresen népszerűsíti a sportot és áll be a kötelek közé. Pankrátor pályafutása neki is úgy indult, hogy egyetemi tanulmányai alatt megsérült a magas szinten űzött amerikai futballban. Így került át a szórakoztatóiparba. Ezért azután, akinek hasonló vágyai vannak, azt várják a kötelek között.

 

Elérhetőség: www.hcw.hu
Tel.: +36/30-485-0001

 

 

Benedek Attila