Remények – szubjektív szemüveggel
Mire e sorok a szerkesztőségbe, pontosabban a nyomdába kerülnek, addigra már nyolcvanöt magyar sportoló szerzett olimpiai kvótát, vagyis ennyien indulhatnak a londoni olimpián. Sok vagy kevés, döntse el Ön, Kedves Olvasó!
Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy több sportágban, vívás, ökölvívás, úszás, atlétika, férfi kézilabda, női vízilabda még lesz lehetőség az indulási jog kivívására. A mostani összefoglalóban a szerző szubjektív véleményét olvashatják, pontosabban reményeit, úgy, hogy egyben az előző esztendő mérlegét is igyekszik meghúzni. A cikk – ahogy mondani szokás – a teljesség igénye nélkül íródott.
Négy évvel ezelőtt három magyar aranyérem született. Peking, sokak szerint a magyar sport valamennyi hibájára rámutatott, illetve szembesülhettünk azzal, hogy a magyar versenyzők, csapatok már nem tartanak lépést a világgal. Az okokat sokan anyagiakkal, illetve a feltételeknek, a világtól elmaradottabb voltával magyarázták.
Bizony igazuk volt, még akkor is, ha nem csak ezzel lehetett igazolni a nem várt gyengébb eredményt.
Az okok sokkal korábban keresendők: még a kilencvenes években, meg az új évezredben. Ekkor került háttérbe a sport, pontosabban sokszor olyanok vették kézbe egy-egy sportág, vagy csapat irányítását, akik inkább a gyors meggazdagodást sejtették ebben az „iparágban”, semmint egy olyan üzletet, tevékenységet, amely csak hosszú távon lehet kifizetődő.
A sport irányítása sem volt mindig jó kézben, illetve nem kapott olyan jelentőséget, amit megérdemelt volna. Röviddel ezelőtt új sporttörvényt fogadott el az Országgyűlés, ami a remények szerint irányítási szinten sokkal centralizáltabb, áttekinthetőbb rendszert ír elő.
Ettől azonban 2012-ben Londonban az olimpián nem szerepelnek jobban a magyar sportolók… Ennek a haszna csak sokkal később, évek múltán jelentkezik!
Az új sporttörvény szerint a MOB most már az egész magyar sport irányításáért felelős.
Tehát London…
Az 1948-ban, Londonban megrendezett Nyári Játékokon 10 aranyat, 5 ezüstöt és 13 bronzot nyertek a magyarok. Most ne számítsunk ilyen sikerre!
Hogy kik az igazán esélyesek? Még erre a kérdésre sem lehet száz százalékos választ adni, mert a mai sportban egyenlő esélyek mellett, megközelítően azonos képességű versenyzők között sokszor csak az dönt, hogy ki az, akinek aznap minden sikerül… Így volt ez persze korábban is, de napjainkban különösen ez a jellemző. Mondják: nehezebb kiharcolni a részvételi jogot, mint az olimpián jól szerepelni.
A Hollandiában megrendezett vízilabda Eb különösen a női csapatunk számára volt fontos, mivel első öt helyezettje indulhat az áprilisi, olimpiai kvalifikációs torna mezőnyében.
Vegyük sorra a siker sportágakat!
Kajak-kenu
Kajakban a hölgyektől várhatunk – szokás szerint – sikereket. Janics, Kovács, Kozák, Benedek, s a többiek tavaly is bizonyították, hogy tényleg a világ legjobbjai. Janics Natasa például gyermekével a pocakjában is edzett, hogy a szülést követően ugyanolyan munkát végezhessen az edzőtáborokban, mint a többiek.
A férfi versenyzőktől – kajakban – helyezésekre számíthatunk, de igazán biztos esélyes egységünk nincs az első helyre.
A kenuban jelenleg gondok vannak, hiszen csak egyedül Vajda Attila szerzett indulási jogot. Egyelőre… Tavasszal másoknak is lesz lehetőségük. Remélhető, meg is szerzik az indulási lehetőséget! Ha két arany, ugyanúgy, mint Pekingben, a tarsolyba kerülne, senki sem lenne elégedetlen.
Vízilabda
A férfiak a címvédők. A világbajnokság 2011-ben azonban nem hozta azt az eredményt, amit reméltünk. Sokan tartják, hogy a világ „unja már” a magyar csapatot, hiszen a legutóbbi három olimpián a mi csapatunk győzött. Ebben a csapatjátékban nem könnyű a helyzet, hiszen a parton lévők – elsősorban a játékvezetők – jelentősen befolyásolhatják az eseményeket. Utóbbi nagy tornákon sajnos egyre többször volt is erre példa. Félő, hogy ezúttal is lesz majd. Egyetlen módon lehet megakadályozni ezt: biztosan, fölényesen legyőzni mindenkit, pontosabban olyan teljesítményt nyújtani a mérkőzéseken, hogy a bíróknak „eszükbe se jusson” részrehajlóan bíráskodni.
A mezőnyt nézve ez nagyon nehéz, hiszen aki csak a medencébe ugrik egy-egy tornán, ahol a magyarok is indulnak, azok mind bennünket akarnak legyőzni. A hollandiai Eb-n mind a női, mind a férfi vízilabda-válogatottunk bronzérmet szerzett.
Úszás
Többen nyerhetnek… Ezzel majdnem mindent elmondtunk. Ha személyekre bontjuk le, akkor Cseh László dobogóra kell, hogy álljon. Gyurta Dániel nyerhet 200 méteren a mellúszásban, s Hosszú Katinka is esélyes az elsőségre. A többiek? Kiss kérdőjel, Verrasztóék befuthatnak dobogóra. Röviden ennyit.
Nagyon erős vetélytársak, s ezredek döntnek már régóta. Mondhatjuk: egyszer nekünk is lehetne szerencsénk. Hát lehetne…
Kézilabda
A női csapat nem lesz ott az olimpián! Ezt már sajnos tavaly óta tudhatjuk, azóta, hogy kétszer is kikaptunk a németektől a világbajnoki selejtezőn, s a válogatott nem játszhatott a brazíliai vb-n.
A férfi együttesnek van még esélye, hiszen tavasszal részt vehet – éppen vb 7. helyének köszönhetően – az olimpiai selejtező tornán. A férfi csapat utoljára Athénben játszhatott olimpián, ahol 4. lett.
Torna
Három induló, s nem több… Ez viszont több mint négy éve Pekingben, ahol is csak ketten szerepelhettek. Berki Krisztián esélyes a lovon. Szándékosan nem írom, hogy „biztos” esélyes, hiszen bármi előfordulhat. Igaz, világbajnokként őt talán a pontozók is másként kezelik, mint a többieket… Talán…
Hídvégi Vid és Böczögő Dorina is ott lesz a mezőnyben. Ha jó formában szerepelnek, akkor is „csak” a tisztes helytállás várható tőlük.
Atlétika
Pars Krisztián! Ő az egyedüli éremesélyes, olyan, akire még a külföldiek is azt mondják: nyerhet! Itt is jogos azonban a feltételes mód használata, hiszen tavaly a világbajnokságon is világranglista vezető volt, míg néhány centivel legyőzte őt a japán olimpiai bajnok Murofusi. Az igazság az, hogy a szombathelyi sportoló nagyon megérdemelne már egy igaz sikert, hiszen a pekingi olimpián a negyedik helyen végzett, de az előtte 2. és 3. helyezett fehérorosz doppingolt, s mégsem léphetett előre. Jogi csűrés-csavarás után maradtak az érmek. Krisztián meg csak lélekben vehette át azt a megérdemelt ezüstöt.
A gátas Kiss Dániel, ha a legjobb tizenhat közé kerülne, nagy sikert aratna, mert az elmúlt évben rengeteg gondja volt! Operációk egymás után, meg egy borzalmas baktérium, ami miatt – ezt híresztelték – majdnem a lábát is le kellett vágni. Szóval innen felállni, edzeni, versenyezni, ráadásul jól versenyezni, nem kis dolog.
Vívás
Eltűnt egy korosztály, pontosabban kiöregedett egy generáció, így viszont nagyon nehéz kijutni az olimpiára. A férfi kardozóknak a tavasz lesz a vízválasztó. Két versenyen is a mezőny első harmadában kell végezniük, hogy biztos indulók legyenek. Női párbajtőrben a csapatnak nagyon kicsi az esélye a részvételre. Az egyéniben Szász Emese, ha visszanyeri operációja után formáját, akár dobogóra is esélyes. A férfiaknál ebben a fegyvernemben nem rendeznek csapatversenyt a mostani olimpián, pedig a mieink a világranglistán elsők ebben az idényben. Két egyéni induló helye viszont biztosnak látszik, mégpedig Boczkó Gáboré és Imre Gézáé. Ők még a tapasztaltak köréből valók…
Női tőrben még ott vannak a régiek. Bármi lehet, persze csak módjával a „bármivel”.
Küzdősportok
Cselgáncs, birkózás, ökölvívás. Többen már ott vannak Londonban, megint mások tavasszal nyerhetik el a jogot. Még jósolni sem lehet, hogy mire számíthatunk, hiszen ezekben a sportágakban a sorsolás jelentősen befolyásolja az elérhető eredményt, s akkor a bíráskodásról még nem is beszéltünk…
Öttusa
A tavalyi eredmények alapján a férfi és a női mezőnyben is mindig esélyesek a magyarok, ugyanakkor ebben a modern öttusában nehéz bárkire is azt mondani, hogy biztos aranyreményes versenyző.
A következő számban már értékelhetjük a vízilabda és a férfi kézilabda Európa bajnokságot, írunk a kezdődő labdarúgó idényről. Meg az olimpiáról. Már most remélve, hogy több versenyző lesz egy hónap múlva a londoni rajtlistán!
Gulyás László