Egy perc pörgés, sok év kitartó munka
Küzdelem a gravitációval
Tánc, sport, vizuális élmény, hajmeresztő gyakorlatok. Talán ezek a fogalmak írják le leginkább a rock and roll világát. A ritmikus mozgás magával ragadó, fergeteges élmény a néző és a táncos számára egyaránt. Olykor a gravitációs erővel dacoló mutatványok végrehajtásához sok idő, kitartás, lemondás, ügyesség kell. A magyar versenyzők kiemelkedő sikereket értek és érnek el nemzetközi viszonylatban is.
Az akrobatikus rock and roll az 1950-es évek swing alapú táncaiból jött létre, de mint versenysport a ’70-es években vált igazán népszerűvé. Kötik a boogie vagányabb ágához is ezt a sportot. Az 1954-os évben Bill Haley előadásában megjelent Rock Around the Clock (Rock éjjelnappal) világszámtól hirdetik a rock and roll életet. A One, Two, Three o’ clock, Four o’clock, Rock …kezdetű dal a rock himnuszává vált. Az idősebbek fülében még ott cseng a dallama, de a fiatalok is hallhatták már. Ez a zene a fiatalság életérzését fejezi ki, a fiatal generációk lázadásának kifejezésére adott lehetőséget mind öltözködésben, mind a hangos, önfeledt zenehallgatásban, valamint elősegítette teljes viselkedéskultúrájuk megváltozását is. Ez egyúttal generációs szakadékot is teremtett a szülők és gyermekeik között. A rock ’n’ roll többféle zenei stílust ötvöz, van benne a néger rabszolgák blues zenéjéből és az amerikai telepesek country motívumaiból is. Pörgős ritmusára fantasztikus tánc is kialakult trükkös, lendületes figurákkal, mely még napjainkban is közkedvelt. Klasszikussá simult változatát tánciskolák is oktatják, táncversenyek egyik alkotóeleme. Amerikában Elvis Presley lett a király, a rock and roll királya, akinek dalai még mindig népszerűek a mai fiatalok között is.
Karó Krisztián oktatóedző: „Azért kezdünk már egészen fiatalokkal foglakozni, mert így lassan, fokozatosan felépítjük az alapokat, majd a későbbiekben, hosszú évek múlva eljuthatunk odáig, hogy például szaltózni tudjanak a tanítványaink.”
Rockkal a kommunizmus ellen
Európában is elterjedt a ’60-as évekre, de szelídebb hangzású változata kisebb fokú lázadással járt együtt. Igaz, a szocializmus diktatúrája nem is tűrte el a hidegháborús viszonyok közötti Amerika vad, lázító zenéjét például Magyarországon sem. Később a Kádár-korszakban így kerülttiltólistára a Hobo Blues Band, a P. Mobil és a Beatrice együttes. Az öltözködésükkel, a dalszövegeikkel és „botrányos” viselkedésükkel kivívták a kommunista hatalom ellenszenvét, és ők lettek a fekete bárányok. Ma azonban szabadon lehet már bármilyen zenét hallgatni, játszani, és igény is van a színvonalas rockzenére. A rock and roll mint tánc is megmaradt mind a mai napig, sőt virágkorát éli. Jellegzetességei a látványos, akrobatikus elemek, a páros, vagy a csoport tagjainak precízen összehangolt kéz- és lábmunkája, illetve a dinamikus ugrások, rúgások, forgások. Elsősorban Németországban és Oroszországban vannak a sportnak nagy hagyományai. A hév és a lendület annyira elvitte a kezdetekben a sportoló táncosokat, hogy egy-egy versenyen akár triplaszaltót is bemutattak. Napjainkban már versenyszabályzatban rögzítik az előadható táncelemeket. A táncosok előre megtanult koreográfiákat táncolnak, a mozdulatok mindig tudatosan kontrolláltak. Kitűnően fejleszti az állóképességet, a hajlékonyságot és a mozgáskoordinációt. A versenysportban két alapvető kategória van: a páros és a formáció. Ezeken belül a kis formáció 4-től 6 főig, a nagy formáció pedig 10-től egészen 16 főig szerepel. Korosztályok szerint változik, hogy kiknek milyen hosszú időtartamú táncot kell bemutatni. A felnőtt nagy formációban három-három és fél perces táncokat mutatnak be. Mivel a látvány igen hangsúlyos, manapság minden csapat egy-egy téma stílusában adja elő produkcióját, ezt igyekszik zeneileg és táncelemeiben is feldolgozni. A kreativitás tehát igen hangsúlyos egy-egy koreográfia kidolgozásánál. A nyakatekert mutatványok ellenére – köszönhetően a rávezető és egyensúlygyakorlatoknak –, egyáltalán nem gyakoriak a sérülések.
Kitartó edzésmunka
Fülöp Attila évek óta foglalkozik ezzel a sporttal, mint edző és táncos egyaránt. – Azt kell mondanom, hogy a magyarok a világ élvonalába tartoznak, akár a páros, akár a formációs kategóriában. Amiben talán egy kicsit gyengébbek vagyunk, az a rock and roll top kategóriája, a felnőtt „A” kategóriában még nem vagyunk ott a legjobbak között – mondta el Fülöp Attila. Az akrobatikus rock and roll rendkívül gyors, másfél, két perces kűrök vannak általában párosban, ez azt jelenti, hogy egy perc alatt a versenyzők közel 192 mozdulatot hajtanak végre. – A táncokban manapság egyre több a show elem, így látványosabb a sport. Az akrobatika azt jelenti, hogy olyan elemeket használunk, melyeket szólóban nem lehet produkálni. Vannak a táncban tartó és dobott elemek egyaránt. Ezeket kategorizálják, függően a magasságuktól, forgási tengelyüktől – teszi hozzá. Az edzésmunka sem könnyű, a siker pedig nem jön azonnal. A kitartás és a szorgalom viszont lassan meghozza gyümölcsét. – Ahhoz, hogy valaki egy egyszerűbb kürt letáncoljon – mondjuk egy kisiskolás –, három, négy hónap edzésre szükség van. Egy percet az egyszerűbb koreográfiákból már képes lesz elsajátítani. A mozgásvilágra, a testérzet kialakulására ennyi idő szükséges – mondta Fülöp Attila.
Angol tánctanárok alkották meg a versenytánc latin táncainak egyik legnépszerűbbikét: a jive-ot, mely szalonképes rock & roll, így a jive bevonult az előkelő báltermekbe és a világtáncprogramba.
Kő kemény sport
Profi szinten a versenyeket úgy kell elképzelni, mint a tornász, vagy éppen a műkorcsolya megmérettetéseket, ahol egy szakmai zsűri árgus szemekkel figyeli a versenyzőket, és produkciójuk után szigorúan pontozza. – A táncosokat öt vagy hét pontozóbíró értékeli. Van két versenybíró és egy számlálóbíró. A pontozók lepontozzák a teljesítményt, minősítik az akrobatikákat. A versenyfelügyelők mérik a kűr idejét, objektíven számba veszik a kötelező elemeket és annak jellemzőit. A számláló pedig összegzi a teljesítményt. A gyakorlatok kötelező elemei például az alaplépések, de az A kategóriában előre meghatározzák, hogy az egy perces kűrben milyen kötelező elemeket kell beépítenie a táncosnak gyakorlatába – teszi hozzá Fülöp Attila. A versenyeket mindig komoly edzőmunka előzi meg, a versenyzők heti rendszerességgel látogatják az edzőtermet, tánctermet. – A munka bemelegítéssel, alapozással kezdődik. Ebben benne van az erősítés, a nyújtás, az alaplépések gyakorlása. Ezután jönnek a forgáselemek, és a különböző akrobatikus elemek gyakorlása, elsajátítása, majd a saját mozgássorokat gyakoroljuk be. Az edzés végeztével következik a levezetés, amely szintén nyújtásból, erősítésből áll – teszi hozzá Fülöp Attila. A termeket többségében, 95%-ban lányok látogatják, a formációk elsősorban a hölgyek körében divatosak és népszerűek. Párosokból már jóval kevesebben képviseltetik magukat. – A közhiedelemben még mindig az a nézet uralkodik, hogy a rocky nőies sport. Sőt inkább táncnak gondolják az emberek, mint sportnak. De ha aki így gondolkodik, eljönne egy másfél órás edzésre, akkor hamar rájönne, hogy ugyanolyan intenzív, mint egy foci- vagy kézilabdaedzés. Le kellene küzdeni az előítéleteket, és akkor talán több fiú is megpróbálkozna ezzel a sportággal. Igaz, hogy táncelemekre épül, de a mozdulatokat folyamatos pattogás jellemzi. Például egy másfél perces táncon belül harminc-negyven rúgást is láthatunk a táncelemek, alaplépések és térdhúzások mellett. – Szeretném hangsúlyozni, hogy az akrobatikus rock and roll hivatalos sport Magyarországon is, a Magyar Táncsport Szakszövetség (MTáSZ) egyik ága – teszi hozzá Fülöp Attila.
Az 1980-as évek elejének nosztalgiahulláma hazánkban is divatba hozta a rock and rollt, elsősorban a Hungária, Dolly Roll, Kovács Kati, Fenyő Miklós és Komár László révén.
Sikert sikerre halmoznak
– A legnagyobb sikereink junior kategóriában vannak, ott többszörös világbajnok, világranglista vezetőnk is van. Serdülőben szintén vannak kiemelkedő tehetségeink. De világbajnok a magyar női nagyformáció is, azaz több kategóriában ott vagyunk az élbolyban. Ennek ellenére a sport nem tartozik a látványspotok közé, kevésbé támogatott. – Mint nagyon sok egyesület, mi is próbálunk önerőből szponzorokat keresni, sajnos inkább kevesebb, mint több sikerrel. Ugyanolyan nehézségekkel küzdünk, mint a tornasport. A mai világban, amikor ennyi sport van repertoáron, nehéz támogatókat találni – mondja el Fülöp Attila. Pedig az akrobatikus rock and rollnak hosszú távon markáns céljai vannak. Szeretnének olimpiai sportággá válni. – Ehhez arra van szükség, hogy legalább öt világrészen űzzék ezt a sportot. Magyarországról is több magánszemély tölti azzal szabadnapjait, hogy utánajár annak, hol vannak egyesületek a világban, merre találkozhatunk a rockyval. Amerikában, Európában, Ázsiában, Afrikában, Dél- Amerikában is honos ez a sportág. Sőt, Ausztráliában is foglalkoznak ezzel a sporttal. Rengeteg lelkes híve van az akrobatikus rock and rollnak, nagy cél lebeg a szemünk előtt, de van reális esélyünk – mondja el Fülöp Attila. Magyar viszonylatban is vannak távlati célok. Az eddigi sikereket mindenképp meg kell tartani, a B kategóriában nemzetközi viszonylatban is több kiválóság már most megcsillogtatta tudását, tőlük várjuk a bajnoki címeket. – Páros kategóriában is erősek leszünk, az idei eredményeket, azaz a világ- és Európa-bajnoki győzelmeket jövőre is hozni fogjuk. Az „A” kategóriában egy párosról tudok, akik képviselik hazánkat a világbajnokságon remélem, ők is szép eredményekkel fognak zárni – mondta Fülöp Attila. Az akrobatikus rock and roll olyan sport, ahol nem csak a győzelem a fontos, hiszen a versenyen való indulásig is el kell jutni. Évek kitartó munkájával érhető el egy látványos, pattogós sport, ha úgy tetszik tánc, amely a nézőközönséget is le tudja nyűgözni. Ha nem is lesz valakiből világbajnok sportoló, attól egy buliban, rendezvényen viszont még lehet a társaság középpontja.
Lantos Tivadar