Edzésforma szórakozva, a lehető legnőiesebben!

Neve összenőtt a rúdtánccal!

Sok hölgy olyan sportra vágyik, ami nőies, a párjának is tetszik, és még a testét is jól formálja. A rúdtánc ilyen, amely közben akár még szórakozhat is az ember. A műfaj hazai királynője, Pirner Alma azonban óva inti az amatőröket: jól válasszák meg, hol tanulják meg az alapokat, hiszen ez egy veszélyes sport, könnyű lesérülni, balesetet szenvedni.

A rúdtánc viszonylag új mozgásforma, bár egyes kutatások szerint már az ókorban is táncoltak rudak segítségével. A történet szerint azonban az 1920-as évek elején alakult ki a sportág, amikor a vásárokkal tartó cirkuszok táncosai, a cirkuszi sátor tartórúdját használva eszközül, ejtették ámulatba a közönséget mutatványukkal.

A rúdtánc azonban csak 1950 körül nyert pódiumot, és jelent meg az éjszakai klubéletben. A kihívó öltözet, amit a táncosnők viseltek, férfiak ezreit vonzotta.

A világ első trénere Fawnia Dietrich volt, aki a rúdtáncot művészi szintre emelte. Nevéhez fűződik, hogy a rúdtánc, mint mozgásforma az edzőtermekben is megjelent. Hazánkban Pirner Alma táncstúdiói a legismertebbek.

A táncosnő a világ minden táját meghódította már műsoraival. Fő stílusjegye a burlesque, nőies és visszafogott elegancia és báj, folyamatosan megújuló repertoárral földön és levegőben egyaránt. Alma folyamatosan járja a világot Ausztrálián át Kanadáig, ahol a közönséget minden alkalommal magával ragadja profizmusa, karizmatikus egyénisége és egyedi showműsorai. Közben itthon évek óta azon dolgozik, hogy átadhassa a hétköznapi nőknek a csábítás és érzékiség minden csínját-bínját. Rendkívüli kitartással és hittel építette fel a nulláról 2003 óta a Dollhouse Birodalmat.

A rúdtánchoz jelentős fizikai erőre, rugalmasságra és állóképességre van szükség.

 

− Egy laikusnak leginkább a rúdtáncról az erotika jut eszébe. Hogyan fogalmaznád meg Te: valójában mi a rúdtáncolás? Sportág, kikapcsolódás vagy más egyéb?

− A rúdtánc egy önkifejezési forma, mely nagyon nőies, szexis, remek alakformáló, de kihívásokkal teli is. Edzésforma szórakozva, a lehető legnőiesebben!

 

− Kiknek ajánlott elkezdeni?

− Bárkinek, aki kedvet érez kipróbálni egy új és szórakoztató mozgásformát, mely nem csak a külsőre hat és formás alakot csinál, de az önbizalmat is erősíti. Kortól és külső adottságoktól függetlenül.

 

− Magyarországon milyen formában működtök?

− Jelenleg 2 franchise rendszerben működő Dollhouse Táncstúdióm üzemel, egy Budán, egy pedig Pesten. A 3. Pesten, saját tulajdonomban van, mely egy Nőiesség Művészete Stúdió, én leginkább itt vagyok elérhető. Ennek a helynek a repertoárjában is megtalálható a rúdtánc, a többi programunkat pedig más típusú nőiességet fejlesztő és alakformáló órák és programok teszik ki. Ezen kívül évek óta Szegeden található még a Dollhouse-nak kihelyezett tanfolyama a Forma 1 Fitnesz-ben, és most készülünk egy új franchise stúdiót nyitni, aminek a helyszíne egyelőre titok, de hamarosan kiderül!

 

− Te vagy az, aki itthon az arca vagy ennek a mozgásformának. Hogyan tudtad elérni, hogy mindenkinek Pirner Alma neve jusson eszébe elsőként akkor, ha meghallja a rúdtánc szót?

− Kemény munkával, kitartással, céltudatossággal és szakmai alázattal. 13 éve foglalkozom oktatással, én voltam az első Magyarországon és a Dollhouse. Én senkit nem követtem, csak a saját belső motivációmat és álmaimat. Biztosra mondhatom, hogy a gombamód szaporodó stúdiók és rúdtánc oktatási helyszínek is belőlünk nőtték ki magukat, vagy volt trénerünk, vagy volt tanítványunk a legtöbb, aki ezzel ma Magyarországon foglalkozik. Jó érzés, hogy ennyi embert motiváltam és inspiráltam. Azt hiszem, bármi is történjék, a nevem összenőtt a rúdtánccal, de ezt nem bánom, hiszen rengeteg munkám van benne hazai és világviszonylatban is.

 

− Milyen lehetőségei vannak annak, aki most szeretné megtanulni a fortélyokat?

− Rengeteg, hiszen ahogy említettem, manapság már nagyon sok helyen ki lehet próbálni a rúdtáncot, a kérdés, hogy milyen színvonalon. Ez egy veszélyes műfaj, könnyű lesérülni, balesetet szenvedni, így érdemes megnézni, kihez megyünk. Nem véletlen lett nálunk évekkel ezelőtt megalkotva a szintrendszer, mely minden tanítvány biztonságos fejlődését garantálja. Nálunk fontos az elégedettség, a Dollhouse oktatási módszer sikerorientált, személyre szabott, és mindenekelőtt biztonságos. Érdemes több helyet is kipróbálni egy kezdőnek, mielőtt dönt, melyik intézmény mellett teszi le a voksát.

A rúdtáncban hagyományos és forgó rudat különböztetünk meg. Mindkét esetben a rúd általában üreges fémből vagy sárgarézből van és padlótól plafonig ér. Ahol lehet, a tetejét a mennyezethez rögzítik, ami nagyobb stabilitást nyújt, viszont ez nem mindig oldható meg pl. versenyek helyszínén.

 

− Miből állnak az edzések?

− A rúdtánc órák alapos bemelegítéssel indulnak, utána a szintnek megfelelő trükköket, erő és akrobatikus elemeket tanítjuk, összekötésekkel, átvezetésekkel, táncos mozdulatokkal fűszerezve, majd nyújtással, lazítással fejezzük be az órát. A Dollhouse Táncstúdiókban 5 szintet különböztetünk meg: 1-es szint, amire bárki jelentkezhet, előképzettség nem szükséges. A szinthez tartozó egyes elemeket elsajátítva a tanítványok szintvizsgát tudnak tenni 2 havonta, és feljebb lépni 1 szintet. Azért alkottam meg évekkel ezelőtt a szintrendszert, mert a vizsga remek motiváció a fejlődésre, mindenki be tudja magát kategorizálni, sokkal biztonságosabban lehet részt venni az órákon, kevesebb a baleset, sérülés, könnyebb a tréner dolga, és sikerorientált az oktatás, hiszen mindenkinek a saját szintjén kell teljesítenie.

 

− Mit takar a szintrendszer?

− Az egyes szintek egymásra épülnek, így az adott szint sikeres elsajátításával lehet feljebb lépni, melyet szintvizsga órán tudsz bemutatni.

1. szint:

  • Rúd fogások módjai a kézzel, helyes kéz- és lábtartás, távolságok a rúd és a test között
  • Pózok a rúdnál különböző helyzetekben: flamingó, balerina, B-horog (showgirl póz), rák
  • Séták a rúdnál minden lehetséges irányba
  • Alaplépések, hajlások és csípőmozdulatok a rúdnál
  • A rúd körüli forgásokat elindító lépések technikai és gyakorlati kivitelezése
  • A forgásokból lehetséges megérkezések technikai és gyakorlati kivitelezése
  • Alap beforgató mozdulat a rúdnál: hinta

2. szint:

  • Valamennyi alapforgás egy kézzel tartva forgás közben a testsúlyt
  • Összekötő mozdulatok a rúdnál, a saját testsúly megtartása, áthelyezése és forgatása, két kézzel tartva, helyből és lépésből is
  • Forgó rúd használata és az 1−2. szintű forgások rajta – napraforgó sarokakasztással, ülő macska, hollywood belső, és az elemek összekötése (1−2 szintű elemek összekötése, 2−2 szintű elemek összekötése) előre pillangó-hátra pillangó összekötése, hátra napraforgó (baseball fogással) hátra pillangó összekötése

3. szint:

  • Helyből indított, kézzel és lábbal, vagy csak kézzel megtartott erőelemek a rúdon alaphelyzetben, valamint a test 180 fokos átfordítása
  • Mászó technikák a rúdra felfelé, valamint csúszás lefelé
  • A rúdon a két lábbal kialakított speciális tartó kulcs technikájának gyakorlati elsajátítása, és ebből az alap kibontható tartott elemek a rúdon
  • Forgó rúd használata, és a szintnek megfelelő elemek bemutatása: forgó bicska, gemini kéz nélkül, forgó bumeráng
  • Az erőelemeket és pózokat 4−5 mp-ig kell kitartani!

4. szint:

  • Valamennyi alapforgás az ellentétes irányba, egy kézzel
  • Bonyolultabb forgások elsajátítása, és szinte az összes eddig tanult forgás egy kézzel történő végrehajtása
  • Erőelemek megtartása a rúdon csak lábbal, fejjel lefelé különböző testhelyzetekben − Felmászásból, különböző erőelemek végrehajtása
  • Több erőelem egymás utáni összekötése a rúdon
  • Forgó rúdon több forgás összekötése, és erőelemek végrehajtása

5. szint: (Profi szint)

  • Az utolsó szintre lépve már a meglévő összes elem birtokában vagyunk. Természetesen folyamatosan jönnek újabb és újabb trükkök, amikkel bővíthetjük technikai tudásunkat és erőnlétünket. Ezen a szinten a legnehezebb kombinációkat alkalmazzuk és kötjük össze.

− Vannak különböző stílusai is a rúdtáncnak? Pl. jógával egybekötött, vagy rúdtánc-fitness, vagy show jellegű?

− Igen, megkülönböztetünk több stílust: a rúdtáncot, rúdfitnesst, rúd-sportot első sorban. Ezután jönnek az alternatív irányzatok, mint például, a Balett on Pole, Salsa Poledance, vagy a Polga, ami a rúdtánc és a jóga keveredése.

 

A rúdtánc az előadóművészet egyik formája, a tánc és akrobatika kombinációja.

 

− Mennyire nehéz műfaj ez? Mi az, ami a legnehezebb benne?

− Kihívásokkal teli, és nagy kitartás igényel. A legnehezebb talán a hajlékonyság fokozása. Sajnos kevés tanítvány látja át, hogy bizonyos szint után nem fognak tudni feljebb lépni, és szépen kivitelezni a gyakorlatokat, ha nem fektetnek energiát a nyújtó gyakorlatokba.

 

− Mely testrészünk erősödik leginkább a rúd segítségével?

− A törzs-, hát-, has- és karizmokat erősíti a leginkább. Táncos óráknál természetesen a lábizmok is intenzíven erősödnek.

 

− Mennyire költséges mozgásforma ez?

− Nem túl költséges, nálunk több bérlet-konstrukció is van, átlagosan 10.000−16.000 Ft-ért, és akkor még nem beszélek a különféle akciókról, hűségprogramokról. Az öltözetet tekintve minimális a beruházás, ha pedig valaki szeretne otthonra rudat a gyakorlás miatt, akkor azt nálunk már 60−70 ezer forintért megvásárolhatja, amibe csak egyszer kell invesztálni.

 

− Számtalan díjad, elismerésed van… Melyekre vagy a legbüszkébb?

− A 2006−2007-es Egzotikus tánc világbajnoki címem a legnagyobb elismerés, itt több különdíjat is kaptam, az Év Előadóművésze, a Média kedvence, a legeredetibb jelmez. A produkciómban hernyóból pillangóvá alakultam át 8 méter magasan. Ezen kívül elég sok más referenciám és tevékenységem van, amik részletesen megtalálhatók a honlapomon.

 

A nézőközönség között legalább annyi női rajongója van, mint amennyi férfi. Átütő erejű produkciói, díszes és káprázatos kellékei és egyedi tervezésű jelmezei mindenkit lenyűgöznek.

 

− Milyen versenyzési lehetőségek vannak és kiknek ajánlott?

− A Rúdtánc/Rúd-Fitness és Rúd- Sport kategóriában is több verseny van hazánkban profi szinten, mindenki ki tudja választani a hozzá közel állót. Miss Poledance Hungary, Hungarian Pole Sport Championship. Egy Országos Amatőr Bajnokságot is rendezünk azoknak, akik szívesen kipróbálnák magukat, de még nem érzik magukat olyan jónak, hogy profi mezőnyben versenyezzenek.

 

− Mi kell a versenyre való felkészüléshez?

− Mindenek előtt hatalmas szorgalom és alázat, a rengeteg gyakorlással. Fontos, hogy ne csak az erőelemekre fektessük a hangsúlyt, hanem a kivitelezésre is, a táncos elemekre, akrobatikára és hajlékonyságra. Jól kell tudni megválasztani a verseny típusát is, akik inkább előadóművész beállítottságúak, jobban járnak, ha a Poledance versenyeken részesítik előnyben, míg akik inkább szabályt követőek, és a technikai trükköket részesítik előnyben, a műfaj sportosabb oldalával, a pole-fitness vagy pole-sport versenyek mellett döntsenek. Akik még csak most bontogatják a szárnyukat, azoknak első körben a háziversenyek nyújtanak remek lehetőséget, hogy szokják a közönséget, majd az amatőr országos bajnokság. Szerintem a versenyzésben is fontos a lépcsőzetesség.

 
 
Rúdtáncos lányok megmásztak mindent a belvárosban!
Nemrégiben az utca embere arra lett figyelmes, hogy jókedvű lányok nevetve, játszi könnyedséggel ugráltak villanypóznára, rácsra, oszlopra, mindenre, ami megmászható volt! A látványos geg célja a High Level Pole Sport Tournament országos rúdtánc bajnokság volt, ahol látványos elemekben sem volt hiány, különböző kategóriákban indultak a versenyzők, mint silk, karika, junior karika, hammock.

 

 

 

Elérhetőség: www.pirneralma.hu

Radics Márk