Magyarországi és európai síelő helyek és síparadicsomok

Síléceket felcsatolni!

Nem vagyunk sí nagyhatalom. A téli olimpiákon is leginkább műkorcsolyában remekeltünk. Nincsenek nagy hegyeink, azonban szeretjük a havat, szeretjük a szánkózást, és néha a léceket is felcsatoljuk a lábunkra. Vannak sípályáink, és az osztrák hüttékhez hasonlóan kis fogadóink, ahol ugyanolyan jól esik a fahéjas, szegfűszeges forralt bor. Látogassunk el a hazai sípályákra, majd a komolyabb osztrák, német és francia síparadicsomokba.

Hazánk egyik legnépszerűbb és legfelszereltebb sípályája Eplényben található. A Nordica SíAréna 44 hóágyúja és 3 ratrakja gondoskodik a pályarendszer megfelelő minőségéről. A szezon itt csaknem 100 napig tart. Ami viszont még inkább növeli az élményt, hogy egy 4 kilométernyi kivilágított szakaszon sötétedés után is lehet síelni. A kezdő, csetlő-botló síelőket szakképzett oktatók és síiskola várja, emellett lehetőség van sífelszerelés bérlésére, így nem kell a csomagok mellett az eszközöket is magunkkal cipelni. Eplényben találjuk Magyarország egyetlen négyszemélyes sífelvonóját, amit Szent Sólyomnak neveztek el.

A síelés kedvezően hat az egészszervezetre, sőt a lélekre is. Igazi kikapcsolódást nyújt, élményt szerez, közelebb hoz a természethez, egyszóval a szellemi, lelki, testi felfrissülést, rekreációt szolgálja.

 

De nem csak a havas szezon idején érdemes felkeresni a települést. A dinamikusan fejlődő, bakonyi település – kiváló megközelíthetősége miatt – egyre közkedveltebb kirándulóhellyé válik az év minden időszakában. A hegyvidéki terep ősszel elsősorban a vadászokat csalogatja, melyet e szenvedélynek hódoló számos külföldi vendég is látogat. Aki a nyugodt piknikezésre vágyik, annak a Malom-völgy kínál ragyogó alkalmat, melyet egy tiszta vizű patak szel át, amely korábban malmot is hajtott. A turistautak mentén gazdag növényvilág tárul a szemünk elé, de az erdőt járva találkozhatunk őzekkel, szarvasokkal, muflonokkal, vaddisznókkal is, megismerve testközelből a híres bakonyi állatvilágot.

 

Síugró sánccal ellátott

Magyarország egyetlen síugrósánca Kőszegen található, amely a 2006-os felújítását követően folyamatosan várja a legbátrabb és legügyesebb síelőket, sőt, síugró bajnokságokat is rendeznek itt. A csaknem 30 méteres sánc műanyaggal borított, ennek köszönhetően hó hiányában is kitűnően lehet rajta sportolni. Hóágyúk nincsenek, így a pálya síelésre csak akkor alkalmas, amikor kellő mennyiségű hó esik. A pálya fenntartói, építői a gyerekekre is külön gondoltak, a legkisebbek egy 10 méteres sáncon próbálhatják ki tudásukat.

Ha nem is esik túl sok hó, Kőszeget akkor is érdemes felkeresni. A Jurisics-vár igazi középkori hangulatba repíti a látogatókat. A belvárosban magasodó erőd teljesen felújított formában, több kiállításnak is helyet biztosít. Aki viszont a jó borokat nemcsak inni szereti, hanem a borászat történetét szeretné megtekinteni testközelből, azt a Kőszegi-hegység környékén a Cák melletti csodás gesztenyésben található zsúpfedeles pincesor várja. Régen nem készítenek már itt bort a gazdák, mert a filoxéra járvány kipusztította szőlőket, és a bortermelők más mesterség után néztek. De a XIX. században épült, műemléki védettségű, nyolc boronafalú, hófehérre festett borospince megidézi az egykori hangulatot, még szinte érezni az erjedő must illatát a zöld domboldalban, a pincékhez vezető utak melletti a gesztenyésben. A skanzenben néhány épület látogatható, megcsodálhatjuk itt a különböző régi szőlészeti-borászati eszközöket, oldalorsós, kősúlyos és középorsós szőlőpréseket, az egyik pincében pedig kádárkiállítás található.

És még négy ajánlat…

Magyarország legnagyobb sícentruma Bánkúton, a Bükki Nemzeti Parkban található. Itt jobb esetben decembertől egészen március végéig lehet síelni. Bár a mostani időjárás nem kedvez a sportolás szerelmeseinek, sokan bíznak abban, hogy fehér karácsonyunk lesz. A sílécekkel ismerkedőkre itt is külön gondoltak, külön pálya segíti a fölzárkózást, hogy idővel a hat másik pályán is élmény legyen a lesiklás. A legkisebbeknek „bébilift” áll rendelkezésükre. A pályák megvilágítottak, így a sportolók este kilencig is hódolhatnak szenvedélyüknek, előre bejelentkezés után. Sífutásra is van lehetőség, van síoktatás, kölcsönző és szerviz is.

Mindközül a legrégebbi – működő – sípályánk Dobogókőn működik. A Makovecz Imre tervezte Zsindelyes vendégház igazi jelképévé vált a hazai síelőknek. Egészen különleges, bensőséges hangulatot áraszt magából. A sportolással eltöltött nap után jó ide bejönni, meginni egy forralt bort, vagy egy teát. A terepet tekintve a haladók síelhetnek az egész pályán, a kezdők a pálya alsó, kevésbé meredek szakaszán gyakorolhatnak. Lehetőség van sífelszerelés bérlésére, illetve kérhetünk síoktatást, előzetes telefonos egyeztetéssel. A szánkózóknak külön lejtő van kialakítva, így azok is megtalálják számításukat, akik hadilábon állnak a sílécekkel.

Mátraszentlászlón két sípálya – kevés hó esetén is – üzemel kiválóan, a megfelelő gondozásnak köszönhetően, az egyik pályát a kezdők, a másikat a haladók használhatják. A hely különlegessége, hogy a pályákat önkéntes munkával a sarudi általános iskola tantestülete tartja karban. Bükkszentkereszt havas idő esetén kiválóan alkalmas a síelésre. A téli sport szerelmesei több formáját is kipróbálhatják a síelésnek, például lehetőség van sífutásra, szánkózásra, lovas szánkózásra, vagy akár kutyaszán-futtatásra.

Hochkar – Ausztria síparadicsoma

Bár meg kell becsülnünk mindent, amink van, mégis összehasonlíthatatlan az a síelési élmény, amely az Alpokban vár bennünket. A Hochkar Alsó-Ausztria legnagyobb síparadicsoma. Itt szinte mindig van hó, a Keleti-Alpok legmagasabban fekvő síközpontjába Göstlingnél vezet az út. A pályákon 6 ülőlift, 2 húzó felvonó és 1 gyakorlólift van. A gyerekeknek, attól függően, hogy milyen szinten tudnak síelni, két szőnyegfelvonót építettek. Szükség esetén a sípályák egy részén hóágyúk dolgoznak, bár erre ritkán van szükség, mivel a környék klímája rendkívül kedvező. Budapestről hamar eljuthatunk erre a helyre, hiszen Hochkar 413 km távolságban található. Az utazás rendkívül kényelmes, nagyobb részt autópályákon haladhatunk, csak az úti cél előtt kell kisebb mellékutakon, hangulatos települések között autókáznunk. Nyáron is kellemes kikapcsolódást tartogat a környék, a messze nyúló alpesi területeivel és a sűrű erdős völgyeivel. Gyors folyású patakjai kifejezetten alkalmasak a vadvíz szerelmeseinek egy-egy rafting túrára.

 

Szlovákia nem olcsóbb

A szlovák síterepek közelségük miatt kedveltek a hazai síelők körében. Az utazás olcsóbb, mint a távolabbi síterepekhez látogatóknak, azonban a sípályák használatainak költsége, a bérletek, és az ellátás árai megegyeznek az osztrák szolgáltatások költségeivel. Ráadásul a felvonókra sokat kell várni, így a lecsúszásra nem marad sok ideje a síelőknek. Čertovica hóbiztos pályái a felkészültebb sízők számára megfelelőbbek, míg az alacsonyabban fekvő Vyšná Boca inkább kezdő sízőknek ajánlható. A síközpontok személyautóval és autóbusszal egyaránt könnyen megközelíthetők. A lesiklópályák egyes részeit hóágyúzzák.

 

Ne csak sörözz, csúszkálj is!

Bajorország elsősorban jó söreiről híres, a müncheni literes korsókban csapolt helles egyszerűen télen is kihagyhatatlan. Mivel Németország területére még éppen átnyúlik az Alpok, így a legjelentősebb német sípályák is ott sorakoznak. A síszezon Németországban november vége felé kezdődik, és egyes helyeken egészen májusig tartanak nyitva a pályák. Chiemgauer Alpok több sítereppel is rendelkezik, melyek közül az egyik, a Winklmoos–Steinplatte, a minden igényt kielégítő csúcskategóriába sorolandó. A síterep egy jelentős része átnyúlik Ausztriába, így még izgalmasabbá teszi a lesiklás élményét. Az árak és a szolgáltatás minősége az osztrák terepekkel megegyezik.

 

A Mont Blanc lábainál

Franciaország a sokszínűségéről ismert, hiszen télen a síelés terén nyújt felejthetetlen élményeket, nyáron pedig a francia Riviéra mediterrán hangulatú tengerpartjai vonzzák tömegesen a turistákat. Egyedülálló kultúrájának és festői tájainak hangulata nem csak a nagy városokban, de a kisebb falvakban is érzékelhető.

 

Európában általában a lesikló pályákon 14 év alattiaknak kötelező a védősisak. Versenyeken a lesiklás, a super-G és a síugrás kötelező felszerelése a bukósisak. Hasznos kiegészítő a síszemüveg, a kesztyű és a megfelelő ruházat.

 

A francia Alpokban, a Mont Blanc lábánál fekszik Chamonix városa, amit az “Alpok fővárosaként” is emlegetnek. A település különleges szépséggel és vonzerővel bír. A város legnagyobb nevezetességei a gyönyörű panorámát biztosító Aiguille du Midi felvonó és a 11 600 m hosszú Mont Blanc alagút, ami összeköti Franciaország és Olaszország vidékeit. 1235 m és 3300 m magasságban található a Grands Montets síterep, ahol a világon egyedülállóan a legnagyobb szintkülönbség síelhető be! Mindez egy gleccser közelében található. Újdonság a Hópark, mely folyamatosan fejlődik. Tipikus hegyi hangulat jellemzi a Domaine de Balme síterepet, ahol két elkülönülő hegyoldalon lehet síelni. Chamonix völgyével szemben találhatóak a széles, hosszú pályák, Svájc határán pedig a fenyvesekkel tűzdelt sípályák.

 

Ételek síelés után

A hüttékben nagyjából a balatoni büfék árainak kétszeresével kell számolnunk. A vendéglátó helyek nagy része a gyorsan elkészíthető ételekre specializálódott, mint például a gőzgombóc. Azért a markánsabb falatokra vágyók is megtalálják a számításukat, de a wiener schnitzelért alaposan a pénztárcánk mélyére kell nyúlni, és nem is lehet mindenhol kapni. Sajnos Magyarországon egyre kevesebb hó esik, így a tél élménye is kissé megváltozott az utóbbi néhány esztendőben. Aki azonban nem szeretne ebből kimaradni, annak érdemes felkeresnie a külföldi síparadicsomok valamelyikét. De mivel a síelés nem olcsó mulatság, ezért gondosan meg kell terveznünk az utunkat ahhoz, hogy anyagilag minél kedvezőbben járjunk. Egy évben egyszer, pár napra viszont érdemes a kikapcsolódásnak ezt a formáját választani.

 

 

Lantos Tivadar