Télen sem áll meg a világ
Amint megkezdődött a 2012-es esztendő, máris az olimpia felé fordult a sportvilág. Folyamatos számolgatás, esélylatolgatás: vajon hány magyar sportoló szerepelhet majd a londoni olimpián?
A helyzet cseppet sem olyan, mint mondjuk Barcelona, Atlanta vagy Sydney előtt. Amikor ez az összefoglaló a nyomdába került, még nem volt 90 olyan magyar versenyző, aki kiharcolta volna az olimpiai indulás jogát. (Sokan tartják azt, hogy egyegy olimpiára kijutni ma már sokkal nehezebb, mint ott jól szerepelni…)
Az e havi sportösszefoglalóban természetesen január jelentősebb eseményei, de február több történése is helyet kap. Az olvasó azonban „olimpiai” szemüveget kap, vagyis az egyes, számba vett sportágak közül mindegyikben megnézzük, miként is áll az olimpiai részvétel, a mi szempontunkból.
A 2011-es év atlétája címet két kalapácsvető, Pars Krisztián és Orbán Éva kapta meg.
Atlétika
Pars Krisztián Portugáliában edzőtáborozott, majd amikor hazatért a világbajnoki ezüstérmes kalapácsvető, itthon kezdődtek a nagyon hideg idők. Ennek ellenére, akár mínusz tíz fok alatti hidegben is minden délelőtt a szabadban gyakorolt, vette kezébe a kalapácsot, s dobott. – Muszáj minden pillanatot megragadnom a készülődésre – nyilatkozta. – Hiszen visszatért a két fehérorosz vetélytárs, de biztos, hogy a tavalyi világbajnok japán is ott lesz Londonban, mint ahogy azt is biztosra veszem, hogy aki él és mozog, megdobja a szintet. Nagyon nehéz lesz az olimpia. Harmincegy éves vagyok, most kell megragadnom az alkalmat, s folytatni a hagyományt…
A magyar olimpiai kalapácsvető sikerekről csak annyit, hogy Németh Imre éppen Londonban – 1948-ban – nyert először ebben a számban magyar aranyat. Utoljára pedig Kiss Balázs l996-ban. Kiss Dániel, az Európa bajnoki bronzérmes gátfutó nagyon súlyos betegség után kezdte meg télen a felkészülést. Egyelőre akadnak olyanok, akik szerint már az is nagy dolog, hogy elkezdhette az edzéseket. Fertőzés, komoly orvosi beavatkozások – ezzel „töltötte” idejét a szimpatikus sportoló.
A középtávfutó Deák Nagy Marcell egyelőre a jövő reménysége, javarészt itthon készült, reméljük, ha megfutja a szintet, akkor már az olimpián olyan teljesítményt nyújt, ami azt jelzi, hogy Rióban ott lehet a döntőben. Sajnos ez így működik, bármennyire is mást szeretnénk.
Még annyit az atléták téli felkészüléséhez, hogy a helyszínnel komoly bajok voltak. A sátor, amelyben dolgoztak – a felállított rekortán miatt – sérülésveszélyes volt. Többen ezt tapasztalták, hiszen olyan is akad a sérültek között, akinek már januárban befejeződött a szezon, idén már nem versenyhet többet sérült lába miatt. Februárra, a hírek szerint, kijavították a hibákat…
Kézilabda
Az sajnos már tavaly eldőlt, hogy a női válogatott nem lesz ott az olimpián, s a legkisebb esély is elszállt a brazíliai világbajnokság során.
A férfiaknak azonban van esélye… Áprilisban Svédországban játszanak olimpiai selejtezőt. A négy tagú csoportban az első két hely valamelyikén kellene végezni. Elég annyi: nem lehetetlen. A Bajnokok Ligájában a győriek a hölgyeknél nagyszerűen szerepelnek, s három középdöntőbeli mérkőzésük után majdnem biztosan elődöntősök! A férfiaknál a szegediek sajnos – az esélyeknek megfelelően – kiestek, míg a veszprémiek – e sorok írásakor – némi eséllyel várják a továbbjutást. Ilyenre sem volt példa az utóbbi években. Igaz, viszont, hogy a klub háza táján a hírek szerint komoly anyagi gondok is voltak menetközben.
Vízilabda
A férfi együttes a januári Európa bajnoki bronz előtt már olimpiai helyet szerzett, ugyanakkor a szintén Eb bronzos nők, még a kvalifikációs torna előtt állnak. Olaszországban, a csoportban a házigazdákon kívül, még a spanyolokkal és az oroszokkal játszanak. Nem lesz könnyű.
Vívás
Sajnos régen volt ilyen nehéz helyzetben a magyar vívósport. Több szempontból is figyelembe véve az élvonal, és az utánpótlás állapotát. Utóbbiról annyit, hogy nagyon kevés gyerek látogatja a termeket, az élvonal pedig nagy küzdelmet folytat az olimpiai helyekért. A férfi vívók közül a kardválogatott az utolsó selejtezős versenyen csak a 11. lett, így nem vehet részt az olimpián. Eddig még sohasem történt ilyen. Férfi kardban Szilágyi Áron lesz az egyetlen magyar induló.
A női párbajtőrözők közül minden bizonnyal egyvalaki lehet csak olimpiai induló, a csapatnak szinte nincs is esélye helyet szerezni. Még több versenyen vehetnek részt a magyar versenyzők, minden asszó, minden állás-kitörés, szúrás és vágás komoly súllyal esik latban. Lazítani nem lehet…
Négy sportág közül a vívás az egyik, amely 1896-tól folyamatosan szerepel az olimpiai versenyeken.
Ökölvívás, cselgáncs, birkózás
Három indulónk biztos, legalábbis ökölvívásban. Elég ennyi egyelőre, no meg még annyi, hogy lehet helyet szerezni, csak sokkal jobb teljesítmény, meg némi szerencse is kell. Ugyanez vonatkozik a birkózókra, de a judósokra is. A három sportággal kapcsolatban annyit, hogy korábban sokkal több, esélyes klasszissal rendelkeztünk, hiszen egy sor nagy bajnokot köszöntöttünk a korábbi olimpiák után. Nagyot változott a világ, sajnos nem a mi javunkra.
Kajak-kenu
Egyike azon sportágaknak, amelyek már majdnem teljesítették tervüket, hiszen csak néhány egységnek kell teljesíteni – kenuban – az olimpiáért. Inkább arra figyelünk, hogy Janics Natasa gyermeke érkezése után milyen formában versenyez majd. Mindenesetre már az is csoda, hogy a szülés előtt nem sokkal még edzéseken vett részt.
A férfi kajak-kenu 1936-ban már teljes jogú tagként szerepelt az olimpián. A nők 1948-ban csatlakoztak a mezőnyhöz.
Kosárlabda
Egyik csapatunk sem jutott ki a játékokra – valljuk meg: egyiknek sem volt esélye. Az viszont biztos, hogy ezen a fronton is komoly visszaesés tapasztalható. A Sopron és a Győr sem jutott túl az Euroliga csoportjából. Hát erre is régen volt példa. Viszont két év múlva nálunk rendezik a női Európa Bajnokságot. Végre! Erre az eseményre „illik” komoly válogatottat összeállítani!
Úszás
A rövidpályás Európa bajnokságot követően csakis az olimpia lebeg a versenyzők szeme előtt. Gyurta Dani, Cseh László, Hosszú Katinka, meg a többiek a tavasz végére biztosan jó formába lendülnek. Csak arra kell vigyázniuk, nehogy megsérüljenek. Ketten közülük esélyesek a londoni versenyeken, akár az aranyra is. Igaz, ha még egyszer elolvassuk ezt a latolgatást, akkor újólag rájöhetünk: ma nekünk kevés olyan sportolónk van, aki biztos esélyes lehet egy olimpián…
Gulyás László