Tenisz, fallabda, tollas, asztalitenisz
A négy ütős sportág hódít a világban
Sok olyan sportot ismerünk, ahol a versenyzőknek több sportágban kell egyszerre helytállniuk. Ilyen az öttusa, a triatlon, és a kevesek által ismert racketlon. Pedig ez utóbbi is már harminc éves múltra tekint vissza, és itt is ragyogó magyar sikerekkel büszkélkedhetünk.
A sportág eredetileg Skandináviából indult hódító útjára. A ’80-as évek közepétől rendeznek rendszeresen versenyeket, az első megmérettetés Finnországban volt. A játék inkább szabadidősportnak mondható, de Magyarországon is vannak olyanok, akik nem kis energiát fektetnek bele, és napi rendszerességgel művelik ezt a sportot. Az ütő mérete szerint következnek egymás után a számok. Kezdődik az asztalitenisszel, majd jön a tollaslabda, ezt követi a squash és végül a tenisz. Az első hivatalos világbajnokságot 2001-ben tartották, azóta minden évben megrendezik. A pénzdíj elmarad a teniszversenyeken megszokott milliós jutalmaktól, de aki ezt a sportot megszerette, azt nem a pénz motiválja. Profizmus még nem jellemzi ezt a sportágat, a racketlon legjobbja jelenleg a dán Jesper Ratzer például rezidens orvos, aki a munkája mellett edz és versenyez. A versenyeken két-háromezer eurós pénzdíjak vannak, amiből megélni még nem lehet. Mint minden más sportban, a felkészültségi szintnek megfelelően, itt is léteznek kategóriák: A (elit), B (haladó), C (amatőr) és D (szabadidős) kategória. Azt szokták mondani, hogyha két sportban jó vagy, akkor a másik kettőt hamar meg tudod tanulni. Egyébként a jelenlegi elitmezőnyben található egykori atléta, diszkoszvető, röplabdás és természetesen labdarúgó is. A játék végén az nyer, aki az egymás elleni, mind a négy sportban való megmérettetésen a 21 pontos szettek lejátszása alapján a legtöbb pontot szerzi.
Magyarországon épphogy döcög
A magyarok előkelő helyen vannak a világ racketlon sportjában, annak ellenére, hogy hazánkban nem sok lehetőség van a sportág gyakorlására. Nincsen elég létesítmény, hiszen Budapesten kizárólag a Római Teniszakadémián van egy üzemeltető kezében a tenisz- és a squashpálya, de még ott is hiányzik a tollaslabda és ping-pong játék lehetősége. Nehéz, sőt lehetetlen versenyt rendezni anélkül, hogy több üzemeltetővel ne kellene egyeztetnie a sportolóknak. Vidéken is csak nagyon kevés hely van, Pécsett, Győrött tarthatnak versenyeket. Éppen ezért a magyar játékosok egy nap csak egy sportágban edzenek, szemben a nyugatiakkal, akik tréningen is gyakorolhatják mind a négy sportágat. Prágában például két helyszín is van, ahol minden a rendelkezésre áll, szállással, étteremmel együtt. Ausztriában minden hétvégén tartanak versenyeket. A sok nehézség ellenére mégis sikeresnek mondható ez a sportág itthon is. A férfiaknál a világranglista 50 legjobbja között öt magyar is helyet kért és kapott magának. Nándori Levente jelenleg a legjobb férfi magyar versenyzőnk, a 10. helyen szerepel. Ezen kívül a férfi szenior világranglista első helyezettje is egy magyar, a szombathelyi Sákovics Péter.
Az aktuális világranglista élén a férfiaknál Jesper Ratzer (DEN), a nőknél Nathalie Zeoli (GER), a szenior férfiak között pedig Sákovics Péter (HUN) áll.
Van több világbajnokunk is
Hrabina Éva, a racketlon magyar úttörője, volt már világbajnok egyéniben és párosban is. Számára a squash a legfontosabb, azonban mégsem ezt tartja a legkönnyebb ágnak. – Ha valaki az első három sportágat viszonylag nagy pontkülönbséggel megnyeri, akkor előfordulhat, hogy a negyedik számra, a teniszre már nem kerül sor. Nem könnyű a racketlon, bár viszonylag hasonlóak egymáshoz a sportágak, mégis mindegyik más. A tollasban inkább jó csuklómunkára van szükség, a squashnál máshol kell eltalálni a labdát. Bár mozgáskultúrájukban hasonlítanak egymáshoz, mindegyik sportágat különkülön kellene gyakorolni – mondja el a sportolónő.
Sákovics Péter az egyik legidősebb versenyzője a sportágnak, de 55 évesen is sikert sikerre halmoz. Saját bevallása szerint a racketlont neki találták ki. Ha megvan a kellő kondíció, és a megfelelő technikai tudás a küzdőszellemmel párosul, akkor a siker nem marad el. Négy ütővel bármi megtörténhet – vallja Nádori Levente, akit profi teniszezőként a világ első száz legjobb játékosa között tartottak számon egykor, ám idővel a racketlon mellett találta magát. Először a squash tetszett meg neki, miután megnyerte az OB-t, beajánlották a racketlonosok közé. – Fantasztikusan kitalált sport, végtelen variáció van a fordulatokra, bármi elképzelhető egy meccsen. Öt-tíz perc pihenővel kell átállni egyik sportról a másikra; elképesztően nehéz tollaslabdázás után squasholni, majd utána teniszezni, ezt csak az tudhatja, aki kipróbálta – mondja el a nemzetközi szinten is kimagasló teljesítménnyel bíró sportoló.
A fallabda játékszabályai
A teniszt és az asztaliteniszt külön nem kell bemutatnunk. Azonban a squash, azaz a fallabda játékszabályai még tartogatnak újdonságot. A fallabdát két játékos játssza egy 9,75 m hosszú és 6,4 m szélespályán. Miután ötperces játékkal felmelegítették a labdát, megpörgetik az ütőt, hogy eldöntsék, melyikőjük adogat először. Az adogatás megkezdésével elkezdődik a játék. Akkor nyeri meg a játékos a labdamenetet, ha ellenfele a tinre üti a labdát (fémmel borított, 0,45 m széles sáv a főfal legalján); ha a határvonalakon kívülre üti a labdát; ha nem tud beleütni a labdába, mielőtt az másodszor is pattanna a padlón. A labdamenet folyamán a játékosok megüthetik a labdát közvetlenül a levegőből vagy az után, hogy egyet pattant a padlón. Az oldalsó és a hátsó falak használhatók arra, hogy a labdát visszajuttassák a főfalra.
A racketlon elnevezés a „racket” ütő szóból és a „lon” mint gigászi szóösszetételből származik.
Mérkőzéseken többnyire az úgynevezett „hagyományos” vagy „nemzetközi” pontozást alkalmazzák, ami azt jelenti, hogy csak az a játékos szerezhet pontot, aki adogatott. Ha a menetet a másik játékos nyeri meg, akkor nem kap pontot, de megszerzi az adogatás jogát. Minden játszmát 21 pontig játszanak.
Néhány szót a tollaslabdáról
Ez az a sport, amit gyerekkorában mindenki kipróbált egyszer. A gyerekkori játékban azonban nincs igazából szabály, a lényeg az, hogy minél több ideig tartson egy labdamenet. A versenysportban viszont más a helyzet. A játékosoknak a saját jobb oldali adogatóterükből kell adogatniuk, és az adogatást ott kell fogadniuk, ha az adogató játékos az adott játszmában nulla vagy páros számú pontot ért el. A játékosoknak a saját bal oldali adogatóterükből kell adogatniuk és az adogatást ott kell fogadniuk, ha az adogató játékos az adott játszmában páratlan számú pontot ért el. Egy labdamenetben a labdát az adogató és a fogadó játékos felváltva üti a háló felé eső oldalán bárhonnan, amíg a labda a pályán kívül nem kerül. Az adogató játékos nyeri a labdamenetet, ha ő szerez pontot, és ekkor újra ő adogat, csak a másik adogatóudvarból. Ha a fogadó játékos nyeri a labdamenetet, akkor ő nyeri a pontot, és válik az új adogatóvá.
A sportág jövője
Hamsik Gábor, a sportág elnöke szerint a magyar racketlonosok többsége átjár Ausztriába versenyezni, de minden év májusában Magyarországon is rendeznek egy versenyt, ahol 16 országból több mint 80 játékos méri össze tudását. A hosszú távú cél megőrizni az eddigi sikereket, sőt tovább fejlődni, ahogyan csak lehet. Erre mindenképp hathatós támogatásokra van szükség. Elsősorban önálló csarnokra, tornateremre, ahol mind a négy sport együtt gyakorolható. Így nem kell a versenyzőknek több, különböző pályabérletet megvásárolniuk, és több helyszínen edzeni. A sportág népszerűsége töretlenül nő, egyre többen csatlakoznak és kezdik el művelni a négyütős játékot. Az első edzéseken nincs szükség különösebb sportfelszerelésre, a későbbiek során – ha megtetszett a játék –, érdemes saját felszerelést, tenisz, squash, pingpong, tollaslabda ütőket vásárolni. A ruházat könnyű legyen, lehetőleg póló, térd feletti rövidnadrág, teremben használatos sportcipő.
Jelenleg havonta egyszer, a Váci úti Fővárosi Vízművek Sporttelepen rendeznek versenyeket, főként amatőr és a sportágat kipróbálni vágyó játékosok részére.
Elérhetőség:
Racketlon Szabadidősport Szövetség
2112 Veresegyház, Sportföld utca 60.
www.racketlon.hu; racketlon@racketlon.hu
Lantos Tivadar