Olimpikonokat, világbajnokokat öltöztet a budapesti cég
Beépített védelem
A sikertörténet az 1990-es évek elején indult útjára, 2015-ben pedig már a világ ötven országában van hivatalos képviselete a PBT márkanéven futó ruháknak, ezen felül, még tíz országba jutnak el az itthon gyártott termékek. Az igazi öröm, hogy a vívás legkiemelkedőbb hazai és külföldi képviselői hordják a magyar felszereléseket, aminek a készítésével ötvenfős csapat foglalkozik.
A gyártás bemutatása előtt következzen pár háttérinformáció arról, hogy milyen ellenőrzési eljáráson kell keresztül menniük a vívóruháknak ahhoz, hogy az előírt követelményeknek megfeleljenek. Ebből jól látszik, hogy miben különbözik a vívóruha készítés a hagyományos ruhák varrásától.
Az ellenőrzés
A PBT Hungary Kft. termékeit hordhatják a versenyzők a hazai, az európai és a világ legmagasabb szintű versenyein is, ugyanis a ruhák minden követelményszintnek megfelelnek. Az európa és a hazai viadalokra az előírások 350 Newton erő behatását kibíró ruházatot írnak elő, a világversenyeken ennek több mint a dupláját, 800 N-t. A fejvéd textil részének 1600 N-t is ki kell bírniuk, ez az a legnagyobb terhelés, ami pengetörés esetén éri a vívókat. A magas szintű biztonság ellenére, a komolyabb sérülést vagy halálos balesetet nem lehet teljesen kizárni, mivel a mindent kibíró szuper biztos ruhát elméletben el lehet készíteni, ám azzal a probléma, hogy a mozgás lehetetlen lenne benne. Egyelőre várni kell még a százszázalékos védelemre, és amennyiben az anyagok terén történik előrelépés, akkor lehetséges lesz egy „mindent kibíró”, de kényelmes vívóöltözék elkészítése.
Európában a ruházatot két helyen, Franciaországban és Németországban vizsgálják. Egy ruhadarab, kesztyű, sisak stb. minősítése darabonként 4000–5000 euró körüli összeget jelent. Ha újabb ruhát szeretnénk bevezetni, természetesen azért is fizetnünk kell. Amennyiben a ruhákban új szín, mintázat jelenik meg, annak forgalomba hozatalához a nemzetközi szövetségtől szükséges beszerezni az engedélyt. A vizsgálat szerencsére életszerű. A tesztelésre leadott öltözéket ötször kell kimosni az ellenőrzés előtt, majd a következőkben leírt eljárást tízszer kell elvégezni rajta.
A ruháknál nagy és strapabíró cipzárakat alkalmaznak, hogy könnyű legyen a használatuk. A cipzár elhelyezéséből könnyen kitalálható, hogy a sportoló jobb vagy bal kezes, ugyanis az ellentétes oldalán található az elrejtett cipzár, hogy véletlenül se akadhasson bele a penge vége, hanem lecsússzon róla.
A ruhának egy tetszőleges részét 65 mm átmérőjű gyűrűbe szorítják, úgy, hogy a belső része feszes legyen. Annak középső részére esik rá egy félkilós rúd, aminek a vége pengéhez hasonló véggel rendelkezik. A rúd legvége ½ mm-es szélességben, 45°-os szögben van törve. Ez esik rá a 350 newtonos terhelésre méretezett ruhára kb. fél méteres magasságból. Ha ezt a terhelést kibírta, akkor lehet forgalomba hozni. Ezen felül vizsgálják a varrásokat, mert ezeknek a megfelelő kialakítása sok balesettől, sérüléstől menti meg a vívót. Eltérő ruhák készülnek a jobb és balkezes sportolók részére, amire azért van szükség, mert a varrásoknak úgy kell állniuk, hogy még véletlenül se akadhasson beléjük a vívóeszköz hegye.
A világversenyeken használt 800 Nm erőhatásokra minősített ruháknál 500 g súlyú penge imitáció zuhan a ruhára, itt az előírás 2 m/sec becsapódási sebességet ír elő.
Kötés vagy szövés?
A PBT által gyártott ruhák két saját készítésű, illetve külső forrásból vásárolt anyagokból készülnek. A speciális fonalakból készített szövetek készülhetnek szövéssel és kötéssel is. A szövőgépen előállított anyag előnye az olcsóság, ami a kedvező áron beszerezhető fonalnak köszönhető, hátránya, hogy az ebből készült ruhák nehezebbek, merevebbek, kényelmetlenebb bennük a mozgás. A kötés előnye, hogy a sok éves kísérletezés során kidolgozott módszer szerint készült szövetből készült ruhát kellemesebb viselni, könnyebb és jobban csillapítja a találat energiáját. Hátránya, hogy a kötéshez való alapanyag többe kerül, így a ruha is drágább. A vívóöltözék készítésének további lépései megegyeznek a hagyományos ruháéval, de mivel nem a megszokott szövetekkel van dolga a szabásznak, ezért egész más eszközöket kell használnia a munka során.
A vívóruha hátsó, oldalsó részén található egy kapocs, amit kötelező beépítenie a gyártónak, mert ezen rögzítik a dobkábel csatlakozóját, amin az áramot kapja a vívónak a ruházata, ami a találatok pontos jelzésében segít.
Az MMM Magazin munkatársa előtt ezt hatásosan mutatták be azzal, hogy egy hagyományos ollóval próbálták elvágni a vívóruha alapanyagát. Az eredmény pedig a többszöri próbálkozás után is alig volt 1 cm-nyi. Majd előkerült a hatvanezer forintba kerülő speciális olló, ami gond és erőfeszítés nélkül vágta el az anyagot, egyenesen, ahogy kell.
A ruhakészítés
Az első lépést a szabás jelenti, amikor is a több egymásra rakott anyagból vágják ki a ruha mindegy egyes elemét. Az esetek többségében ez nem kézi munkával történik, hanem az ún. körkéssel vagy stancolással. A stancolást ahhoz lehet a legjobban hasonlítani, ahogy a háziasszony a pogácsát vagy a mézeskalácsot a megfelelő formával kiszaggatja a tésztából. A vívóruha szabásánál ugyan ez történik, a rendkívül éles fém minta vágja a megfelelő alakra az anyagot. Az igénybevételre jellemző, hogy élezés nélkül csak egy-két napot bír ki a vágószerszám. A legkomplikáltabb a kesztyű kiszabása, ahol az ujjak közét igen aprólékosan kell kiszabni.
Ezt követi a varrás, ami ipari varrógépen folyik. A ruhák széleinél is figyelnek rá, hogy a varrások úgy történjenek, hogy ne akadhasson beléjük a penge hegye.
A sisakoknál egyre nagyobb divat a rostélynak a színezése, ami általában a versenyző nemzeti színeiben pompázik. Érdekesség, hogy mielőtt versenyen alkalmaznák a festést, előtte ezt az új színvilágot is el kell fogadtatni a nemzetközi szövetséggel.
Erősítések
Különféle erősítésék kerülnek a ruhára, amelyek tovább fokozzák a védelmet. Ilyen például a vívóeszközt tartó kéz hónaljába varrt erősítés, valamint a fejvédő alján lévő, úgynevezett szakállnak az erősítése. Itt az extra védelmet a több rétegben alkalmazott anyag biztosítja. Hasonlóképpen a védelmet szolgálja az öltözet nyakának a kialakítása, amelyet visszahajtanak, így ha véletlenül bejut a penge hegye a sisak alá, akkor is megakad a visszahajtott gallérban. Az elkészült ruhák minőségét szigorúan ellenőrzik, melynek fontos része a varrások szemrevételezése. Ezek előtt kerül rá a ruhákra a címke, ami hirdeti, hogy Magyarországon készült. Az európai és hazai viadalokon szereplő ruhákon megtalálható a minősítést tanúsító CE jelzés és a 350 N-t jelző címke, plusz a cégjelzés. A 800 newtonos öltözeten a 800-as felirat látható, ezen felül a Nemzetközi Vívószövetség (FIE) jele, ami bizonyítja, hogy a minőség megfelelő.
A választék
Ha valaki el akarja kezdeni a vívást, akkor a PBT választékában megtalál mindent, csak a vívópenge és a vívópást és a találatjelző készül külföldön, minden más hazai termék. A felnőtt ruhákból háromféle létezik, ami megfelel a világversenyek előírásainak. A csúcsot a Superlight jelenti, nevében benne van a legnagyobb előnye: a nagyfokú könnyűség. A Stetchfit egyrétegű, nagyon rugalmas és kényelmes viseletet biztosít. A Balaton kétrétegű ruhát jelöl, ahol az oldalán lévő rugalmas betétekkel könnyebbé tették a sportoló mozgását. Ezek a ruhák gyermek, női és férfi kialakításban is elérhetők. A 350 N-os Elastic ruha a hazai és az európai pástokra tökéletes.
Edző és védő felszerelések
Külön csoportot képviselnek az edzéskor használt felszerelések, és magának az edzőknek készülő ruhák, kiegészítők. A pólóra veszik rá a hónaljvédőt, ami csak arra az oldalra kerül, amellyel a fegyvert fogja a sportoló. A mellvédőből létezik férfi, női és gyermekekre való, és olyan kivitel is, amely a topba van beleépítve. Ha ezt felvette a sportoló, utána jön rá a kabát, ami szintén el van látva hónaljvédelemmel.
A vívóruhának a kabát része úgy van kialakítva a nőknél és a férfiaknál is, hogy háromszög alakban lefelé hajlik a combok közé. Az extra védelmet nyújtó plusz borítás a nadrágon van rögzítve.
A fejvédeknél többféle méret van, a személyre szabás a fejre leginkább illő sisak fémrészének a finomabb igazításával lehet igazán kényelmessé tenni. Külön ligát képviselnek cipők, ezt a területet is lefedték a nagy sportszergyárak, de a PBT is kínál kétféle, saját gyártású cipőt. A vívócipők különlegessége, hogy a sarok kialakítása lekerekített, a cipő oldala pedig meg van erősítve, hogy a küzdelem hevében minél jobban tartsa a sportoló lábát és kopásálló is legyen.
Az edzők ruházata a legérdekesebb és a leginkább védett, ugyanis náluk komolyan kell állni a pengék szúrását, vágását. Ezért a fejvédet a katonai nadrágszíjakhoz hasonló, 3–4 mm vastag, rendkívül ellenálló bőrrel burkolják, de bőrből készül a lábvédő és a kezet, kart óvó kesztyű is. A felszerelések sorát a különböző táskák, hordozó eszközök zárják, amelyek speciálisan a vívók igényei szerint készülnek.
Elérhetőség: Vívóbolt
1139 Budapest, Teve utca 9/d
Tel.: +36/1-329-0683
www.vivas.hu
Benedek Attila