Így készül a frakk és a szmoking

Mit vegyünk fel, ha bálba megyünk?

Szmokingot vagy frakkot illik felvenni az elegánsabb bálokon. Az öltözet kiválasztása nem tetszés kérdése, ugyanis a meghívókon rendszerint feltüntetik az ezzel kapcsolatos elvárást. A két ruhát kevesen képesek megfelelően viselni, pedig kis körültekintéssel bárki elejét veheti a kellemetlenségeknek.

 

             Vízkereszttől hamvazószerdáig tart a farsangi, vagy  világi szóhasználattal a báli szezon. A farsangi hagyomány a kereszténységben gyökeredzik: a középkorban ezt az időszakot a féktelen vígasságok jellemezték, hogy a nép egészen húshagyó keddig kimulathassa magát a húsvéti ünnepeket megelőző negyven napos nagyböjtig. Húsvét mindig az első tavaszi holdtöltéhez legközelebbi vasárnapra esik, ettől az időponttól visszaszámolva állapítják meg a hamvazószerda idejét. Idén a húshagyó kedd március 8-án van, a következő naptól kezdve pedig a keresztények szerint már szigorúan  tilos hangos mulatozásokon részt venni. A tradíciókat tisztelő bálszervezők ezt a mai napig betartják.

             Ha valaki bálba hivatalos, jól teszi, ha megnézi a meghívón feltüntetett dress code-ot. A „black tie”, vagyis fekete nyakkendő meghatározásazt jelenti, hogy az eseményen szmokingban kell megjelenni. Magasabb körökben ma ez a legjellemzőbb. A „white tie”, azaz fehér nyakkendő előírása esetén már a frakk az elvárt öltözet, de erre egyre ritkábban akad példa.

            Héjja János, neves divattervező sajnálatosnak tartja, hogy a magyar közönség a dress code-ot nemigen tartja be. Angliában a nem megfelelően megjelenő vendéget gyakran be sem engedik a bálterembe.

– Itthon gyakran látni, annak ellenére, hogy a szervezőkelvárják a frakkot, egyesek szmokinggal próbálják azt helyettesíteni. Ehhez valószínűleg az is hozzájárul, hogy a frakkhoz a megfelelő testalkat is szükséges. Egy alacsonyabb férfin egy nem rászabott frakk komikusan hat. A láb és törzs arányát komolyan figyelembe kell venni a méret kialakításakor. Egy kész szmokingot elég a megrendelő adottságaihoz alakítani, esetleg beszűkíteni, a frakknál azonban az eltérő kialakítás miatt erre nincs lehetőség – magyarázta a neves szakértő.

 

          A színházi- és show-világban szinte bármilyen extravagáns ötletet megengedhetőnek tartanak a dizájnerek. A szmoking selyemtükrét olykor szegecsekkel rakják ki. Illusztris társasági eseményeken az ilyen díszítő elemeket ildomos mellőzni.

A divat márpedig változik

            A dress code-ban megadott „black tie” csupán arra kötelez, hogy szmokingot vegyünk fel, ám a nyakkendő színét már korántsem veszik ennyire szigorúan. Ezzel kapcsolatban több tévhit is tartja magát. Az egyik szerint szmokinghoz kizárólag a pincérek kötnek fehér nyakkendőt. Valójában már a fehér nyakkendő a szmokinghoz és a hagyományosan hozzá társított frakkhoz is elegánsnak számít, mi több, a szmokinghoz választott fehér nyakkendő még ünnepélyesebbé teszi az illető megjelenését. A nyakkendő színére mégis van egy aranyszabály, amit viszont valóban faragatlanság megszegni. Történetesen az, hogy meg kell egyeznie a nyakkendő és a spanyolöv színének. Ez egy előző divathullámban gyakran bordó volt, manapság a világoskék van terjedőben. Mivel úgy illendő, hogy a hölgy és a férfi ruházata passzoljon egymáshoz, az egyszerűség kedvéért a konzervatívabb öltözködési tanácsadók mégis a fekete vagy a fehér nyakkendőt javasolják. Ez a két szín az, amely a hölgypartner bármilyen színű estélyijéhez való.

 

Elterjedt nézet, hogy a szmoking színe csakis fekete lehet, és ettől csak a zenészek szoktak eltérni. Valójában, mint ahogy az öltöny színét is, az esemény emelkedettsége, valamint a hely és az idő határozza meg. Így azután egy tavaszi nappali rendezvényen minden probléma nélkül felvehető fehér vagygalambszürke szmoking.

A szmoking eredetét az angolok és az amerikaiak is magukénak vallják. Elôbbiek arra hivatkoznak, hogy mint az a nevébôl is kiderül, az arisztokrata urak a viktoriánus korszakban a vacsora után ebben az öltözékben vonultak félre szivarozni. Utóbbiak szerint elsôként egy fiatalember egy golfklub bálján jelent meg frakk helyett az akkor még formabontónak számító viseletben. A közönségnek megtetszett az újítás, ami a golfklub után Tuxedo néven terjedt el.

Gyakori és szégyenletes bakik a bálokon

           Sokan úgy gondolják, az öltözködési szabályok csak a bálteremben érvényesek. Ezért nem törődnek azzal, hogy a szmokingot és frakkot mintegy megsértik azzal, ha a hideg kinti időre való tekintettel bőrkabátot, esetleg műszövetből készített dzsekit vesznek felé. Ha már valaki úgy dönt, hogy elmegy egy illusztris rendezvényre, akkor amennyiben nem szeretné önmagát lejáratni az etikettet ismerők előtt, leginkább hosszú teveszőr vagy gyapjúszövet kabátot érdemes felvennie. Feltétlenül fontos tudni, hogy a rendezvény ideje alatt sem a szmoking, sem a frakk zakóját nem szabad levenni. Ha leülünk, a szmokingzakót ki kell gombolni. A frakknál erre értelemszerűen nincs szükség, de oda kell rá figyelni, nehogy ráüljünk a fecskefarkra.

 

            A frakkot a széles közönség talán sosem ismeri meg testközelből, ám a kultúra kedvelôi mégis gyakran láthatják a karmestereken, illetve az operettszínészeken.

 

Hogyan és miből szabják ki a frakkot és szmokingot?

Egy jó minőségű szmoking és frakk egyaránt gyapjúból készül, de a vastagabb pénztárcával rendelkezők kérhetik gyapjú és selyemszálból keverten szőtt anyagból is. A szintén természetes alapú viszkóz ára lényegesen alacsonyabb a gyapjúénál, ezt elsősorban azoknak ajánlják, akik a szmokingot munkaruha gyanánt veszik fel. Ugyancsak olcsóbb megoldás konfekciószmokingot választani, de a legigényesebb közönség a személyére szabottat varrat magának.

Héjja János kijelentette: bármilyen öltözék készítésekor hangsúlyt kell fektetni a megfelelő arányokra, vagyis az alkatra készítésre.

– Az eredeti szmokingok közül nem mindegyik átgombolós, van, amelyik éppen csak összeér. A nadrág derekát takaró spanyolöv ilyenkor jól látszik. Manapság a szmoking számtalan változatát készítik. Amikor a kétgombos zakó jön divatba, akkor a nyújtott sálgallér társul hozzá. Amikor a magasabban záródó három- vagy négygombos zakó a jellemző, kisebbre veszik a fazont.

            A szmoking általános jellemzője a zakó elején látható fényes vagy enyhén matt tükör, illetve a nadrág két szélén elhelyezkedő dupla csík. A nadrág divatja is változik, fejlődik. Az oldalcsík szélessége a szmoking és a frakk esetében is változhat a fazonhoz igazítva, ám elvben teljesen nem elhagyható. Sok helyen mégis csík nélküli nadrággal árulják ezeket a nemes ruhákat.

          Ma a zakón elfogadottak a műanyag gombok, hajdan ezek csontból vagy kagylóból készültek. Napjainkban jól veszi ki magát egy anyagból készített behúzott gomb, mégpedig cérnaalátéttel. Ha a gomb megmozdul, nem egy fémfelület, hanem egy finom kézimunka látszik.

           A szmokingzakó hosszát a hüvelykujjhoz igazítják álló állapotban. A frakkzakóét a nadrág derekához, méghozzá úgy, hogy a zakó elülső, rövidebb részének éppen a nadrág derekáig kell érnie. A frakkzakó csak összezár, egymás mellett omlik le a két fele. A frakkhoz tartozó mellény egy kicsit lejjebb ér a derékpánttól. A szmokinghoz normál mellény illik, a frakkhoz viszont mellvéd, ami olyan mellény, aminek nincs háta, csak egy pánt tartja össze. Így viselőjének könnyebb leülni-felállni. Elöl nem szokás gombolgatni. A mellény összegombolható a mellkason-hason, ez zárja le az inget. Az ing mindig rejtett gombolású, szmokingnyakú ing. A nyakkendő csokornyakkendő vagy mellig érő, és mindig a mellény alá kerül. A divatirányzatok vajmi keveset változtatnak a férfiak ünnepi viseletén. Variálható néhány centivel a zakó ujjhossza, a nadrág szabása (karcsúsított, egyenesebb szárú), a zakó kivágása, az ingen díszgomb, de az alapok nem változnak.

A szmoking és a frakk elengedhetetlen kiegészítője a fűzős, bőrtalpú fekete lakkcipő. A cipő formáját az aktuális trend határozza meg, mely szerint lehet kerek vagy hosszított.

Mit hordtak a régi magyar urak?

            A bocskai és díszmagyar hajdan a legelőkelőbb hazai öltözéknek számítottak. Ezen ruhák a rangjuk tekintetében a szmokingot és frakkot is kiválthatták. Mára ezek a tradicionális magyar ünnepi viseletek háttérbe szorultak, ami Héjja János szerint azzal magyarázható, hogy egyesek sajnálatos módon mindkettőt bizonyos politikai irányultsághoz kötik. Teszik ezt annak ellenére, hogy eredetileg egyik öltözetnek sem volt a politikához semmi köze. A divatszakértő az említett ruhákat kedveli, de maga is inkább a jellegzetesen magyar bálokra javasolja a kiválasztásukat.

Elérhetőség: Héjja Trend Line Ruhaszalon
1067 Budapest, Teréz krt. 25., Tel.: +36/1-269-1122

 

Kóré Károly