A meddőség kálváriája és gyógyírja
Sokan rettegnek a szülővé válástól, ám egyre többen vannak olyanok, akiknek életét a gyermekáldás elmaradása keseríti meg. Orvostól orvosig járnak, „receptre felírt” házaséletet élnek, megjelennek a viták, az egymástól való eltávolodás és egyre több orvosi beavatkozásnak (hormonkezelés, inszemináció, lombik program stb.) teszik ki magukat a leendő pocaklakó utáni vágyuk miatt. Talán Önöknek is van olyan ismerőse vagy éppen Ön az, aki már „mindent” megtett és vállalt, de bizony a vágyott „két-csík” nem jelent meg a terhességi teszten. Vajon mi többet vagy mást lehet még ilyen helyzetben tenni?
A biomedikális megközelítés a fertilitás eredetét biológiai okokra vezeti vissza, azaz szervi, genetikai, immunológiai vagy hormonális okokat jelöl meg. Óvatos becsléssel élve azonban a meddő párok 10–15%-ánál a meddőség funkcionális, azaz orvosi értelemben nem magyarázható (vannak olyan tanulmányok is, amelyek ezt a számot 30–50%-ra teszik). Ezen eseteknél (is) felmerül a pszichés eredet és a meddőség pszichoszomatikus betegségként való kezelése. Számos kutatást végeztek annak megállapítására, hogy a legmodernebb beavatkozások milyen sikerrel járnak a termékenységért küzdő pároknál. Az eredmények azt mutatják, hogy organikus eredet esetén a párok kb. 70%-a jár sikerrel, míg az ismeretlen eredetű meddőségnél ez a szám 10% alatti. Ezen eredmények azt sugallják, hogy a pszichés eredetű meddőség megoldásában nem feltétlenül az orvosi beavatkozások a leghatékonyabbak, hanem sokkal inkább megfontolandó, hogy ilyenkor – ha tehetik – lelki segítségnyújtással is éljenek a párok a meddőség hátterében álló problémák megoldásában. De milyen lelki problémák nehezíthetik meg a gyermekáldást?
Az alternatív gyógyászat eleve abból indul ki, hogy a fizikai testünkben bekövetkező, illetve fennálló betegségek, működési rendellenességek mögött minden esetben valamilyen „pszichés” ok (mentál, érzelmi, energetikai testünkben fennálló zavar, egyensúlyi helyzetéből kibillent állapot) áll. Vegyük sorra azokat a főbb tényezőket, amelyek akadályozzák vagy nehezíthetik a teherbeesést.
Identitás-problémák, szerepkonfliktusok, félelmek – akár generációs ügyek
Az eddigi kutatások azt mutatják, hogy központi szerepe van a meddőség kialakulásában a szülői szerepekkel kapcsolatos félelmeknek, a női, illetve férfi minőségekkel kapcsolatos elfojtásoknak, hárításoknak, valamint saját szüleinkkel, és így saját személyiségünkkel kapcsolatos tagadásoknak és elutasításoknak. Ha úgy érzi, hogy gyakran elöntik Önt az „én nem leszek olyan, mint az apám/anyám”, „gyűlölöm a testem/magam”, vagy „félek a szüléstől/a felelősségtől/az elköteleződéstől stb.” vagy ehhez hasonló érzések, akkor meddősége hátterében mindenképpen állhatnak pszichés okok is.
Babát szeretnénk, mit tegyünk?
- Csak és kizárólag stabil és szeretetteljes párkapcsolatban éljük bele magunkat a gyermekvállalás reményeibe (na és persze nehézségeibe)!
- Ha belső konfliktussal küzdünk az anyává/apává válás miatt, vagy párkapcsolati gondjaink vannak, akkor mélyítsük önismeretünket, dolgozzunk félelmeinken és kapcsolatunkon, forduljunk szakemberhez!
- Vizsgáltassuk ki magunkat, hogy egészségesek vagyunk-e, ezzel megelőzzük a felesleges „rágörcsölést” (általános orvosi és laboratóriumi vizsgálatok − nők: hormonvizsgálat, UH, nőgyógyászati kivizsgálás, rákszűrés; férfiak: urológiai-, andrológiai vizsgálat, UH és ondóvizsgálat)!
- Éljünk egészségesebben (nemcsak vagy nem feltétlen a vitaminokra gondolok, sokkal inkább az egészséges táplálkozásra, mozgásra (jóga), és – ami a legfontosabb – a stressz levezetésre)!
- Indítsuk és fejezzük be a napot harmonizáló 5 perccel (edukineziológiai program, relaxáció, légzőgyakorlatok, Chi-kung, jóga)!
- Ha a meddőség „bélyegét” viseljük, akkor mindenképpen javaslom szakember (párterapeuta, pszichológus, kineziológus) segítségének az igénybevételét!
- Ne a „babagyártás” miatt éljenek házaséletet, hanem szeretkezzenek!
- Ne hibáztassák Önmagukat vagy a Másikat, hanem támogassák egymást a küzdelemben! (Tisztelt Uraim! A hölgyeknek nagyon sokat jelent, ha fizikai jelenlétükkel is támogatják őket az orvosi várókban, illetve ha meghallgatják félelmeiket! Kedves Hölgyeim! Bár férfi társaink erősek, nekik is szükségük van támogatásra és megértésre!)
- Gondolkozzunk pozitívan és ne csak leendő gyermekünk töltse ki életünket!
- Igyunk napi 1,5 l szénsavmentes, és „termékenységre programozott vizet”! (Írjuk az üvegre, hogy „gyermekáldás” vagy „termékeny vagyok”.)
Párkapcsolati problémák
Az evolúciós pszichológia megközelítésében a funkcionális meddőség nem más, mint nem időszerűnek ítélt termékenység, azaz jobb körülményeket kiváró fogantatás. Mi lehet ez a nem optimális körülmény? Nehéz anyagi helyzet, stressz, lelki okok (pl. depresszió), a már említett nem letisztult identitás és természetesen az instabil párkapcsolat. A szülői ráfordítás modell szerint a férfiak szaporodási sikerét a minél több partner, míg a nőkét a minél megbízhatóbb társ növeli (hiszen azt a gyermeket fel is kell nevelni). Így, ha (jellemzően) a hölgyek párkapcsolatuk tartósságát és minőségét (akár csak tudattalanul is) negatívan élik meg, bizony a szervezet optimális működése elállítódik, és meddőségi problémákba torkollhat.
A mindennapi gondok okozta stressz,
illetve kevésbé hatékony megküzdési stratégiák
Stressz hatására stresszhormonok keletkeznek, amelyek gátolják az agyban található hipotalamusz nemi hormonokat serkentő anyagainak kibocsátását. Ennek következtében a hipofízis két fontos hormonjának, a luteinizáló (LH) és a follikulus serkentő hormonnak (FSH) a szekréciója nem optimális, és ez a harmonikus női ciklus megbomlását okozza. A stresszhormonok további hatása, hogy csökkentik a petefészkek nemihormon-érzékenységét, míg a prolaktin termelődés fokozódik. A prolaktin a tejelválasztásért felelős hormon, amelynek emelkedett szintje az egyik leghatásosabb „fogamzásgátló” – többek közt gátolja a méhfal normális ciklikus fejlődését és a megtermékenyített petesejt befogadását. Hasonló mechanizmusok játszanak szerepet a stressz okozta férfi meddőségnél is. Mivel a férfiak nemihormon- termelését és spermaképződését többé-kevésbé ugyanazok a hormonok irányítják, mint a nőkét, vagyis az LH szabályozza a hormontermelést (többek között a tesztoszteronét), az FSH pedig az ivarsejtek termelését. Ha Ön korunk „megszokott”, modern, rohanós életét éli, akkor például sporttal, relaxációval, jógával vezesse le a stresszt, különben fizikai testében az évek alatt felgyülemlő „negatív energiák” alattomos módon, csendben, komoly rombolást fognak végezni! Ha a fent említett hormonoknál orvosi lelete eltéréseket mutat, mindenképpen javaslom az erőtérterápiát (AFT – az előző számban bemutatott módszer) és a kineziológiát!
Nem organikus eredetű meddőségnél az orvosi beavatkozások az esetek mindössze 10%-ánál hozzák meg a kívánt sikert! Ilyenkor gyógyírt jelenthet többek között a kineziológia, az erőtér-terápia, a pár- és családterápia, a pszichoterápia és a Hellinger-féle családállítás!
Traumák, bármely okból fennálló depresszió
A depresszió egy tartós stresszállapot következménye. A traumák pedig többek között poszttraumás stressz zavarban, intimitási zavarban vagy depresszióban köszönhetnek vissza. Mindkét esetben a szervezet úgy ítéli meg állapotát, hogy a férfi vagy nő biológiailag alkalmatlan a nemzésre vagy a baba kihordására és felnevelésére. Ha bántalmazták, vagy hangulata tartósan apatikus, mindig fáradt, alvási zavarokkal, rémálmokkal, intimitási gondokkal küzd, gondolatai, vágyai csak is a teherbeesés és leendő gyermeke körül forognak, vagy korábban abortusza vagy vetélése volt, akkor gyanakodni kell arra, hogy ezen körülmények is hozzájárulnak meddőségéhez!