Kézzel, szemenként mártják minden darabját

A csodálatos konyakmeggy

Ki az, aki ne kóstolná meg, ha megkínálják egy díszes dobozból? Különösen, ha hagyományos receptúra alapján készített bonbonokat rejt az aranyszínű papír. Ilyen finomságokat találunk a Red Cherry Kft.-nél, ahol ma is eredeti recept alapján, kézzel készítik a konyakos meggyet. Az édesség az ötvenes években díjat nyert a brüsszeli világkiállításon.

A Red Cherry Kft. változatos termékeit a mai napig hagyományos technológiával állítja elő. A cég 1992-ben alakult édesipari vállalkozás, kizárólag magyar magántulajdonban van. Tevékenységük fő vonala alkoholos édesipari termékek gyártása és forgalmazása. Az üzem Balatonlellén található, ahol igazi családias légkörben, hagyományos technológiai eljárásokkal készítik változatos bonbonjaikat. A cég vezetése a megalakulás óta arra törekszik, hogy a gyárból kikerülő termékek minden minőségi paraméterben megfeleljenek az igényes fogyasztóknak. Hisznek abban, hogy a tömegtermelés korszakában olyan termékcsoportot tudnak kínálni, ami valódi élvezeti értékeket hordoz, minőségi alapanyagokból készült és nem utolsósorban hazai termék.

Csokoládé, konyak, meggy…

A kézi készítésű konyakmeggy igazi hungarikumnak számít. Csak kiváló, magyar termesztésű meggyből, valódi csokoládé felhasználásával készítik, hagyományos előállítási technológiával. Nem tartalmaz tartósítószert, mesterséges színezéket, kiváló ízét a természetes alapanyagok összhangjának köszönheti. Étcsokoládés, külön megrendelés esetén fehér csokoládés változatban állítják elő, többféle kiszerelésben kínálják, hogy mindenki megtalálja a neki leginkább megfelelőt. Termékük 2004- ben elnyerte a Kiváló Magyar Élelmiszer névhasználati jogot.

Az üzemben…

Érdekes volt látni, amint az üzemben készültek a finomabbnál finomabb konyakos meggyek. A termelőcsapat nagy odafigyeléssel látja el munkáját, így biztos, ha ebből a termékből vásárol valaki, elégedett lesz a végeredménnyel. Minden szemet emberi kéz készít. Csak a csoki megolvasztásánál és temperálásánál használnak gépet.

Igazi kézügyesség szükséges a bonbon elkészítéséhez, amire az is példa, hogy a csokoládéüzemben átlag 50 kiló konyakos meggyet tud előállítani egy fő egy nap alatt úgy, hogy szemenkénti mártásra kerül minden egyes darab.

 

A csokoládén kívül minden alapanyagot maguk készítenek. Ilyen például a fondán, amely egy különleges kristályszerkezetű cukorszirup, valamint az alkoholos meggy. A szőlőt is ők válogatják a Borbontermékhez. Az ehhez szükséges gyümölcsöt Tarcalon szüretelik.

 

A konyakos meggy kézi technológiával történő előállítása belülről kifelé építi fel a terméket, vagyis először a meggyszem kerül a fondánmázba. Azt követi a talpazás, ami egy csokiréteg ráhúzását jelenti a már fehér mázzal bevont szemek aljára. Ezután jön a csokoládéba való mártás, amivel rákerül a jellegzetes csigavonal a bonbonok tetejére, a snürdli. Ez az egyik legjobb ismertetőjegye a kézzel készült konyakos meggynek.

Cukormázat említett, mégis miként lesz a késztermékben lé a meggyszem körül? – kérdezem Nagyné Kamarás Zsuzsa ügyvezető igazgatót, aki az üzemlátogatáson kalauzolt.

Miként kerül bele a konyak?

A legtöbb ember azt gondolja, hogy az édes alkoholos levet úgy töltik bele a kész bonbonba. Ez persze nem így történik! A meggyhúsban lévő alkohol megolvasztja a cukrot, és második-harmadik naptól indul meg a lé képződése, ami 8–10 napig eltarthat. Ezután éri el a konyakos meggy a rá jellemző „kívül szilárd, belül folyós” állagot.

A talpra végül dupla csoki kerül. Az érleléskor a fehér cukormáz (fondan) megolvad a meggyből kijövő alkoholtól, az lesz a lé, és ebben a lében lesüllyed a meggydarab, a talp tartja meg – mesélte a részleteket az ügyvezető asszony.

Az ügyvezető asszony azt is elárulta, milyen problémák adódhatnak a konyakos meggyel. Előfordul, hogy azt a panaszt kapjuk, hogy fehér cukorréteg van a csokoládén belül, és nem lé. Ez persze nem minőségi hiba, hanem annyira friss a termék, hogy még nem fejeződött be az érési folyamat, nem olvadt fel a cukormáz. Ha a terméket a dobozon feltüntetett tárolási követelményeknek megfelelően kezelik, akkor semmilyen minőségi probléma nem lehet a termékkel. Az általunk készített bonbonok előállításánál mindig a minőséget tartjuk szem előtt, és reméljük, hogy ezt az igyekezetünket kedves fogyasztóink is elismerik. Szeptemberben már gyártani kell, majd gyártás után a raktárban állnak, nem nézik meg a dobozon, miként kell tárolni és aztán jönnek a panaszok a fogyasztóktól. Viszont ha jól tárolják, nem lesz semmi baja, évekig jó lehet – mondta Nagyné Kamarás Zsuzsa az MMM Magazinnak.

Csomagolás

A hagyományos, étcsokoládés konyakmeggy aranyszínű papírban, a boros zöld színű fóliában van, a világoszöld színű fehér csokis, a sötétzöld színűbe csomagolt pedig keserű csokis. A simítást régebben kétszereses lakkréteggel bevont szójababbal végezték réz keverőüstben, ma ezt gyönggyel végzik, ami gömbölyű és sima, ami nem szakítja fel a papírt.

Gerbeaud Emil genfi születésű cukrász volt, aki Angliát, Németországot megjárva 1884-ben Párizsból az akkori híres cukrász, Kugler Henrik hívására jött Pestre. Rövidesen nagyon nagy szakmai hírnévre tett szert és hamarosan betársult, majd átvette Kugler Gizella téri (mai Vörösmarty tér) üzletét, melyet iparművészeti értékű bútorokkal, márványasztalokkal, művészi festményekkel, értékes szőnyegekkel rendezett be. Cukrászdája a város egyik leghíresebb, legelitebb üzletévé vált, ahova királyi hercegek, arisztokraták, iparmágnások jártak.

Szakmai talentumát mutatja, hogy több mint száz új árut vezetett be.

Ő „alkotta” meg a konyakmeggyet és a csokoládédrazsét, amely az egész világon ismertté tette nevét. Fadobozos bonbonjait Európán kívüli országokba is exportálta.

 
Ha igazi finomságokat keres, válassza a Red Cherry Kft. kézzel készített bonbonjait, konyakos meggyét! Régi, eredeti receptek alapján készítenek még kávé-, tojás-, csoki- és borkrémízű flippeket is.

 

Radics Márk