A cég hizlalja az állatokat is, hogy az alapanyagok is a legjobbak legyenek!

Minőségi virsli, nem csak szilveszterre

             A virslifogyasztás ma is nagyon népszerű. Van, aki csak egyszerûen mustárral szereti, de sokan többféle étel kiegészítőjeként, hozzávalójaként használják. A szilveszter közeledtével igazán keresett élelmiszer, annak ellenére is, hogy sok pletykát lehet hallani arról, hogy mi minden kerülhet bele egy-egy olcsóbb termékbe. Nem úgy, mint a Hazai Húsnál gyártott ízes darabokba, ahol minden egyes előállított virsli külön odafigyelést kap. Minőségi alapanyagok, minôségi előállítás, minőségi termékek.

               A mikor megkóstoltam a Hazai Hús Zrt. termékeit, csakis jó élményekkel gazdagodtam. Bizonyára Önökkel is előfordult már, hogy miután megvásárolták az esti, hideg vacsorához valót a közértben, bizony elfogyasztáskor nem olyan volt, mint amit a szemük választott. Nem elég ugyanis, hogy egy szalámi, vagy egy bármilyen húskészítmény jól nézzen ki. Az íze mindennél fontosabb. A Hazai Hús termékeinél mindkettőt megkapjuk, ami természetesen köszönhető a gondosan válogatott alapanyagoknak is.

             A cég egyébként igen új vállalkozás. 2010-ben alakult és főként sertéshús feldolgozással foglalkoznak. Nagy előnyük, hogy a termékkészítés teljes folyamatát és felügyeletét ők végzik.

− Az alapanyagok hús részét magunknak állítjuk elő. Saját sertéstelepünk és vágóhidunk van, így mindig friss hús áll rendelkezésünkre. További előnye ennek, hogy az élőállat hízlalástól a csomagolásig saját magunk követjük végig a termék útját. Így biztosak vagyunk abban, hogy csak kiváló alapanyagokat használunk fel. Törekszünk arra, hogy minél több termék saját összeméréssel, jó minőségű fűszerekkel, lehetőleg adalékanyag- mentesen készüljön. Az egész folyamat során ellenőrizzük, hogy megfeleljünk az élelmiszerbiztonsági, higiéniai és környezetvédelmi előírásoknak – mondta lapunknak Turancsik László ügyvezető igazgató.

− A minőségi húsáru elkészítéséhez elengedhetetlenek a modern, mai kor követelményeinek megfelelő gépek, berendezések, valamint ezek működtetéséhez a szakképzett személyzet alkalmazása és folyamatos képzése – tette hozzá.

             A Hazai Hús főleg hagyományosan készített termékeket gyárt. Fő termékeik kolbászok, szalámik és szalonnák. Ezeken kívül készítenek vörösárukat is, így kétféle virslit is. Fő profiljuk, a késztermékek mellett, a saját vágóhídjukról kikerült félsertések, illetve a bontott hús értékesítés.

− Termékeink nem mondhatóak tömegterméknek. Az indulásnál úgy döntöttünk, hogy inkább jó minőségű készítmények gyártásával foglalkozunk. Úgy gondoljuk, létezik egy olyan fogyasztói csoport, akik odafigyelnek arra, hogy pontosan miből is készül az, amit megesznek. Termékeinknél jóval magasabb a hústartalom, kevesebb a bevitt páclé, mint versenytársainknál – magyarázta kérdésünkre az ügyvezető igazgató.

− A fogyasztók egyre tudatosabban vásárolnak. Egyre többen kezdenek odafigyelni arra, hogy jó minőségű ételeket egyenek, ezzel is ügyelve az egészségükre. Ezzel az üzletpolitikánkkal tudtuk Erdei „Madár” Zsoltot is cégünkhöz csalni reklámarcnak. Egyrészt teljesen egyetértett a cég gondolkodásával, másrészt termékeinket is finomnak találta – mosolygott Turancsik László.

− Magasabbak az árai ezeknek a minőségi termékeknek?

− Amikor ránézünk a termékeink árára, egyből rá lehet vágni, hogy igen, drágább. Ám ismerjük a régi mondást: „Az vagy, amit megeszel”. Nem mindegy, hogy az elfogyasztott élelmiszer mennyi vizet, páclét tartalmaz vagy éppen mennyi adalékanyagot. Ha mondjuk például egy bacont sütünk ki tojásrántottához, megvehetjük az olcsóbb, páclével agyonpumpált terméket is, vagy vehetünk ugyanannyi minőségi terméket is. A sütés után azután össze lehet hasonlítani a kettőt, miután elpárolgott az olcsóbb termékből a víz – magyarázta az MMM Magazinnak az ügyvezető.

Virslis batyu – egy kis receptötlet

Hozzávalók:

1 csomag mélyhűtött leveles tészta, 1 csomag mini virsli, 20 dkg füstölt sajt, dijoni mustár, fokhagymás majonéz, egy tojás sárgája.

Elkészítés:

A felolvasztott tésztát vékonyra kinyújtom, bôségesen megkenem mustárral, ráreszelem a füstölt sajt háromnegyedét és kb. 10×10-es kockákra vágom. Mindegyik közepére nyomok egy adag fokhagymás majonézt, ráültetem a mini virsliket, ráhajtogatom a tésztát, megkenem tojással, majd a megmaradt reszelt sajttal jól megszórom. 15 perc sütés után kész.

 

 

− Hogyan készül a virsli?

− A Hazai Hús virslije sertéshúsból készül. A virsli nagy részét valamilyen színhús, általában sertés comb teszi ki. Ehhez jön hozzá valamennyi szalonna és egy kis jégpehely. A jégpehely jelentőségéről majd később.

− Fűszerekből sót, fehérborsot, gyömbért, paprikát és fokhagymát használunk. Lehet hozzá egy kis mustármagot is keverni. Ha már magában a termékben is van mustár, akkor később még intenzívebben hat, ha mustárba mártogatjuk a fogyasztás során – árulta el ezt a kisebb gyártási titkok Turancsik úr.

− Ezeket az összetevőket berakják a kutterba (nagykonyhai gép − a szerk.), ami egészen finom masszára aprítja össze az alapanyagokat, szinte folyékonnyá, így biztosítva a homogenitást. Itt van jelentősége a jégpehelynek. A gépben lévő kések olyan gyorsan forognak, hogy felmelegítenék a húst, így elkerülhető azonban, hogy az alapanyag megfőjön. Miután elkészült ez a massza, akkor még egy finomaprító gépen is átengedjük. Erre azért van szükség, hogy még homogénebb legyen az anyag, még jobban összeérjenek az ízek – magyarázta Turancsik László.

             Ezután következik a töltés folyamata, ami szintén gépen történik. A gépkezelő beállítja, hogy 1 db virsli mekkora legyen, majd a gép automatikusan pározza a termékeket. Közben a már betöltött árut egy másik dolgozónk felszedi egy botra és azt a füstölő kocsira rakja. Miután minden felkerült a kocsira, betolják azt a hőkezelő szekrénybe. Itt kap egy rövid szárítást, füstölést és a végén főzést. Ez körülbelül egy 1,5 órás folyamat. Miután kész van, lezuhanyoztatják őket és várnak, amíg 5 °C fok alá hűl a virsli maghője. Ekkor kezdődhet a hámozás és a csomagolás.

− A csomagolás nálunk egy folyamatos csomagológépen történik. A lányok egy tálcára 7 darab virslit helyeznek el, majd a gép vákuumot képez a két csomagoló anyag között, és ráhegeszti a felső fóliát – mesélte lapunknak a csomagolásról az igazgató.

              Az utolsó munkafolyamat a gyárban a címkék elhelyezése. A kész terméket végül egy ember ellenőrzi, hogy kinézetre, súlyra stb. megfelel-e a cég által meghatározott követelményeknek. Ezután már csak a kartonozás és a szállítás marad hátra. Miután az alapanyagok megvannak, onnantól kezdve viszonylag kevés ember is elegendő a gyártáshoz. Ez kisebb mennyiségnél 2−3 személyt jelent. Egy ember dolgozik a kutternél, egy ember a töltő gépnél és egy ember, aki előkészíti a virslit a hőkezeléshez. A csomagolás lassabb folyamat.

               Igaz, a virslit folyamatos csomagológépen csomagolják, de kézzel helyezik el a tálcán, és a címkék felragasztása is kézzel történik. A gépek működése sem automatikus. Ezeket is mind emberi kéz kapcsolja ki-be, állítja be rajta a programokat, de így is nagyon megkönnyíti a munkát.

 

Szilveszterre több virsli fogy

                 Virsli nélkül nincs szilveszter. A karácsony-szilveszteri időszakra jut Magyarországon az éves virslifogyasztás egyötöde. Hogy milyen hagyományt követve kerül minden évben a tányérra, csak sejteni lehet. Az első virslit 1805. október 15-én készítette egy osztrák hentesmester, Johann Georg Lahner, aki Frankfurtban tanulta szakmáját. Üzletét már Bécsben nyitotta meg, mert a frankfurti húsipari szabályok nem engedték a marha- és a sertéshús keverését, pedig ez volt a virsli lényege. Frankfurti kollégái ugyan már a XIII. században elkészítették ennek elődjét, a frankfurtert, de ahhoz csak egyfajta húst használtak fel. A virslit II. Ferenc császár is szerette, állítólag mindig ugyanabból a vendéglőből hozatta a finom falatokat egy korsó osztrák sörrel együtt.

               Az újévi sertéshúsevésnek évszázados hagyományai vannak Európa-szerte. Mivel a disznó orral előre túr, a lendületet, a haladást látták benne. Ezzel szemben csirkét nem fogyasztottak ezen a napon, mert az lábbal hátra kapar. Az olaszok disznólábat és disznósajtot esznek szilveszterkor, a spanyolok pedig tizenkét szem szőlőt, hogy boldog legyen az év minden hónapja. A világ szinte minden országában esznek szemes ételt − lencsét, borsót vagy rizst a gazdagság jelképeként.

              A Hazai Hús Zrt. azonban idén még nem tud beszállni a szilveszteri virsli bizniszbe.

− Fontos hangsúlyozni, hogy induló vállalkozás vagyunk. A próbagyártások szeptemberben kezdődtek. Az őszi időszakban a nagykereskedőknél, illetve áruházaknál már megvannak a szilveszteri virsli beszállítók és mennyiségek. Az idén így még nem tudtunk beszállni a nagy versenybe, de ami késik, nem múlik. Saját boltunkban viszont (ami már 15 éve működik) − a korábbi évek tapasztalata alapján – biztosan nagy mennyiség fog idén is elkelni. Szilveszterkor mindig töltünk juhbélbe is virslit. Az emberek szeretik ezt a különlegességet – mesélte Turancsik László ügyvezető igazgató.

  1. Fagyasztott húsok tömbmarása
  2. Húsok bepakolása a kutterba
  3. Az aprítást kutter végzi
  4. Fűszerek hozzáadása
  5. Jégpelyhet adnak hozzá, hogy ne fôjön meg a termék az aprítás során
  6. A massza átrakása a finomaprítóba
  7. Az elkészült masszát töltőgépbe helyezik
  8. Hámozható belekbe töltik a virslit
  9. A virsliket egyenlô hosszúságra pározza a gép
  10. A megtöltött virslit füstölô botra helyezik
  11. A program kiválasztása: rövid szárítás, füstölés majd fôzés
  12. A virslik tálcára helyezése

Radics Márk

Kapcsolat: Pécsi üzem (központ), tel.: 06 -72 228-857