A sport, ami generációkat köt össze
Idén 100 éves a magyar golf
A golf talán az egyetlen olyan sport, amelyben egy kezdő amatőr bármikor legyőzhet akár egy élvonalbeli profit is. Ez teszi igazán izgalmassá a golfot, ettől olyan népszerű világszerte ez a játék. Nincs esélytelen küzdelem, a játékban nem feltétlenül egymást kell legyőzniük az ellenfeleknek, hanem saját magukat kell felülmúlniuk, s ez kihívást jelent a legjobbaknak is.
Egy évszázaddal ezelőtt, 1911. június 7-én alakult meg Magyarország első, hivatalosan bejegyzett golfklubja. A Budapesti Golf Klub elnöke gróf Andrássy Géza, főtitkára Lauber Dezső volt. A magyar golf szépen fejlődött, ám az ötvenes években, mint dekadens imperialista játékot, gyakorlatilag száműzték az országból. Félévszázados kitaszítottság után a hetvenes évek végén kezdték újra elfogadni, bármilyen fura, a kommunista vezetésű Kubának köszönhetően, ahol akkor is játszották. Szóval, ha Castro elvtárséknál lehetett golfozni, akkor hazánkban is. Az „újkori” magyar golfban a legdinamikusabb változásokat a rendszerváltás hozta, de még ma is fejlődő országnak számítunk e sportág tekintetében. Hazánkban közel háromezren űzik ezt a játékot, ami a lakosságnak csupán 0,03 százaléka, míg például Svédországban a lakosság 6 százaléka golfozik, az Egyesült Államokban pedig közel 20 millióan hódolnak e sportnak.
Angolszász jog a golfban
– A golf alapszabályait az 1800-as évek közepén jegyezték le a skóciai St. Andrews-ban – mondta el lapunknak Révész Tamás, a Highland Golf Club vezetője.
Ezt követően viszont az angolszász szokásjogon alapuló törvénykezés szerint egyedi esetek alapján folyamatosan alakítják tovább a szabályokat.
– Floridában például megtörténhet, hogy egy krokodil mászik ki a vízakadályból és bekapja a labdát. Nálunk előfordulhat, hogy nyúl vagy róka szalad el a labdával a szájában, és mondjuk, pár méterrel odébb leteszi. Megeshet, hogy egy sas elkapja reptében a labdát, majd beleejti a lyukba – sorolta az előre nem látható eseteket a klubigazgató.
Mint folytatta, a szabálykönyv értelemszerűen az ilyen esetekről nem rendelkezik, ezért létrehozták az úgynevezett Döntések Könyvét. A St. Andrews-i bizottság minden évben kiadja a Döntések Könyvének legfrissebb változatát, amelyben a világ összes tájáról összeszedett esetekre hoz határozatokat. Ettől fogva, ha valami különös dolog történik a pályán, akkor fellapozzák a bírók a könyvet, és ha ugyanaz a szituáció előfordult már valahol, akkor az alapján döntenek. A szokásjog egyben azt is jelenti, ha például 1854-ben történt olyan eset, hogy a szél odébb fújta a labdát, és akkor hoztak egy döntést, amit azóta nem változtattak meg, akkor azt kell ma is érvényesíteni.
Ha egy állat elviszi a labdát, akkor a szabály szerint nagyjából oda kell visszatenni, ahonnan felkapta.
– Rendkívül bonyolult és komplex ez a szabályrendszer – hangsúlyozta a klub vezetője. – Ha mondjuk, egy homokakadályban van a labda, s az útjában egy banánhéj van, nem mindegy, hogy az miként került oda. Ha valaki bedobta a területre, akkor a szemetet el lehet távolítani, és a játékos tovább játszhat. Ám ha banánfa van a területen, és onnan esett le, akkor az nem távolítható el.
A leggyakrabban használt szabályokat a golfosok fejből tudják, de vannak olyan speciális, extrém esetek, amelyet a versenybírók is a Döntések Könyvéből keresnek ki a verseny közben.
A golfot ütésszámra játsszák, a győzelmet pedig vagy szakaszonként számolják, vagy a 18 lejátszott szakasz összesített eredményét veszik figyelembe kiértékeléskor.
Egy standard versenypálya teljes hossza meghaladhatja a 7000 m-t is. Ez nagyjából úgy oszlik meg, hogy a 18 szakaszt összesen 72 ütésből kell teljesíteni. Minden szakasznak van egy elütő része, egy úgynevezett fairway (helyes út) és egy green (zászló körüli füves terület) része, körülötte pedig mindenféle akadályok, erdő, homokbunker, tó. Azok, akik nem az úgynevezett fairway-re ütik a labdát, hanem annak az oldalára, akadályba kerülhetnek. A játékot minden szakaszon az úgynevezett elütőről indítjuk, és addig kell ütni a labdát, amíg az adott szakaszon lévő lyukba be nem megy. Kézzel, lábbal hozzányúlni, odébb tenni a labdát nem szabad, onnan kell tovább ütni, ahol nyugszik. Az akadályokból ki lehet hozni a labdát, azonban ebben az esetben automatikusan plusz 1 ütés kerül felszámításra.
Ha egy játékos nem tudja egy adott helyzetben, hogyan folytathatja a játékot, feltartott kézzel jelzi a bírónak, hogy szabályértelmezésre van szüksége.
A golfnak két számítási formája létezik. Az egyik esetben a golfot megnyert szakaszokra játsszák egymás ellen a játékosok. Az nyer, aki az adott szakaszt kevesebb ütésből fejezi be. Összességében nem az ütések, hanem a megnyert szakaszok száma alapján dől el a játék. Eszerint lehet, hogy az egyik versenyző az egész pályát kevesebb ütéssel teljesítette, mégis veszít, mert kevesebb szakaszon győzött. A másik esetben ütésszámra játsszák a golfot, ami azt jelenti, hogy a 18 szakaszon elért összes ütésszámot hasonlítják egy másik játékos eredményéhez.
Szakaszonként az előírt ütésszám attól függ, hogy milyen hosszú az adott pályaszakasz. 220 méterig 3 ütés, 220–420 méter között 4, és 420 méter fölött már lehet 5 ütéses pályaszakasz is. Ezek kombinációja teszi ki a 72 ütést. Egy klasszikus pályán tehát van 4–4 darab 3 és 5 ütéses, és 10 darab 4 ütéses szakasz.
Ütők
A golfot kizárólag erre a célra kialakított ütőkkel játszhatják. Egy golftáskában legfeljebb 14 ütő lehet. Ebből egy a gurító ütő (putter), amit akkor használnak, amikor a zászló közelében vannak, az alacsonyan nyírt füves területen.
Van a kezdő ütő, az úgynevezett driver – amit neveznek még 1-es faütőnek is –, illetve a 3-as és az 5-ös fa. Ezek régen teljesen fából készültek, ma már a fejük fémből van, csak a tradíció miatt nevezik faütőnek.
Ezen kívül vannak még a vasütők. Ezek is sorszámozva vannak, attól függően, hogy az ütőfejnek milyen a dőlésszöge a nyélhez képest. A legmeredekebb a 3-as számot viseli, amelyiknek pedig a feje a legnagyobb szöget zárja be az ütőnyéllel, az a 9-es.
– Általában a 3-as, vagy az 5-ös faütővel, illetve a driverrel szoktak megnyitni egy-egy pályaszakaszt, mert ezekkel lehet a legtávolabbra ütni, de nem kötelező, lehet vasütővel is kezdeni – jegyezte meg Révész Tamás. Mint folytatta, vannak még speciális ütők, az úgynevezett pitching wedge, ezzel általában közelítő ütéseket hajtanak végre, a sand wedge, azaz homokütő, vagy a lob wedge, ami szintén a közelítő ütésekre használatos. Az ütők hossza különböző, a leghosszabb nyelű a driver.
Egyből a lyukba!
Hole-in-one-nak nevezik azt a helyzetet, amikor a játékos az elütőről 1 ütésből a lyukba juttatja a labdát. Ha az előírt ütésszámmal teljesíti a golfozó az adott szakaszt, azt parnak nevezik. Ha eggyel kevesebbel, az a birdie (madárka), ha kettővel, az az eagle (sas), ha pedig hárommal üt kevesebbet, azt double-eagle-nek (albatrosz) hívják. Ha több ütéssel tudják csak a lyukba juttatni a labdát, azt dupla, tripla bogeynak (mumus) nevezik, attól függően hány ütéssel került a játékos pluszba.
A profik, ha egy komolyabb verseny alkalmával négy napon keresztül minden nap lejátsszák a 18 szakaszos pályát, mínusz 15 és 20 ütés között végeznek. Egy jó amatőr meg tudja játszani az előírt 72 ütésszámot, s általában az amatőr versenyeket is már mínuszos eredményekkel nyerik. Világszerte azonban az amatőrök átlagosan 30 ütés plusszal teljesítik a pályát, ami azt jelenti, hogy szakaszonként átlag két ütéssel a standard fölött fejezik be a pályát.
A golfpályán szabad örülni egy jó ütésnek, de csak visszafogottan, nem úgy, mint a focipályán egy gólnak.
Külön érdekessége a golfnak az úgynevezett hendikep rendszer. Ez egy szám, ami azt mutatja meg, hogy valaki átlagosan hány ütéssel tudja megjátszani a pályát.
– Egy átlag amatőr tehát, akiről, mint mondtam, 30 ütés plusszal teljesíti a pályát, 30-as a hendikepje – magyarázta a klubigazgató.
A hendikepértékből tudható, hogy kinek milyen a játéktudása. Egy kezdőnek lehet akár 50 fölötti, míg egy nagyon jó amatőrnek lehet 1–2-es a hendikepje. Mint Révész Tamás kiemelte, az teszi izgalmasabbá a golfot, hogy úgynevezett nettó játékot játszhatnak egymás ellen a játékosok a hendikeprendszer alapján, vagyis figyelembe veszik a golfozó tudását.
– Ha mondjuk, egy 2-es hendikepes amatőr hozza a formáját, és teljesíti a pályát 72 plusz 2 ütéssel, de vele szemben egy 36-os hendikeppel rendelkező magához képest jobban játszik, tegyük fel, 108 helyett 107 ütésből teljesíti a pályát, akkor ő nyer, azaz megveri a kezdő a haladót – fejtette ki.
Világszerte azért ennyire népszerű ez a sport, mert generációkat köt össze. Férfiak játszhatnak nőkkel, profik az amatőrökkel, idősek a fiatalokkal. Nagypapa mehet az unokájával golfozni, mert a jobb játékos előnyt fog adni a gyengébbnek, és nem lesz egyenlőtlen a küzdelem, élvezetes lesz a játék mindkettőjüknek.
– Élvezzük egymás társaságát, friss levegőn vagyunk, aktívan, sporttal töltjük az időt, s közben megbeszéljük a dolgainkat – emelte ki a golfklub vezetője.
A golf csak a gazdagoké?
Köztudott, hogy nagy pénzek vannak a golfban, s a profik a legjobban kereső sportolók a világon. Ma már a legnagyobb összdíjazású verseny elérte a 9,5 millió dollárt. Révész Tamás szerint ez elsősorban annak köszönhető, hogy a televízióban is közvetíthetővé tették a golfot, méghozzá rendkívül izgalmasan, különböző kamerákkal, a pályák mellett pedig hatalmas lelátókat építettek a közönség számára.
– A mai technikával az operatőr a golflabdát már repülés közben tudja követni, ma már számítógéppel digitalizálják és kivetítik a pálya paramétereit, lejtését, s a tévénézőknek előre be tudják mutatni, milyen vonalon kell gurulnia a labdának, hogy a lyukba menjen, szóval nagyon látványos lett a sportközvetítés – fűzte hozzá.
A legendás golfozók bravúros ütéseikkel lenyűgözik a közönséget, milliókat vonzanak a tévéképernyők elé. Ez pedig a sportszergyártókat is ösztönözi, hogy folyamatosan új golffelszereléseket dobjanak a piacra, hozzájuk jött még a ruhaipar is. Mindezek a cégek szponzorként, reklámozóként komoly pénzeket fektetnek a golfba.
Mint Révész Tamás fogalmazott, a profi sportolók a felső egy százalék, a többiek az amatőrök, vagyis a nagy tömegbázis, a sportág rajongói, potenciális vevők. Komoly haszonra tesznek tehát szert a felszerelés- és a ruhagyártók, ha a márkájukkal fémjelzett labdát használ, vagy akár pólót, sapkát visel egy-egy sztárjátékos a tévécsatornák által közvetített versenyen.
Az építőiparnak, az ingatlanpiacnak is hasznot hoz a golf, a pályák mellé épített lakóházakat, villaparkokat nagyon jó áron el tudják adni, miközben a telekár viszonylag alacsony, hiszen nem a belvárosban vannak a golfpályák. – Összességében ez a sport sok különböző ipari és szolgáltató szektor fejlődéséhez is hozzájárul – sommázta.
Kiemelte ugyanakkor, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem megfizethetetlenül drága mulatság a golf. Mint mondta, egy gyerekedzés például, alkalmanként körülbelül 2000 forintba kerül, s ezért a pénzért felszerelést is biztosítanak a golfklubban.
Szigorú illemszabályok
A golfpályán elvárt a visszafogott, illemtudó viselkedés. A legfontosabb etikett szabály, hogy a golfpályát úgy kell otthagyni, ahogy találtuk, mivel utánunk is jönnek játékosok. Azaz, ha valaki mondjuk, az ütővel kiütött egy gyepdarabot, azt vissza kell tenni, ha a homokakadályból kiütötte a homokot, akkor azt a játékosnak kell visszagereblyéznie.
A golf a tisztesség sportja, ezt mutatja az a szokás is, hogy általában 3–4 fős csoportokban játsszák, s kicserélik maguk között az eredménykártyáikat, vagyis az ütéseket egymásnak számolják.
A csalást a golfban igen szigorúan büntetik. Ha valaki szándékosan szabálytalankodik, kizárják a versenyből, akár a klubból is.
– Annak ellenére, hogy ez nem luxussport, úriemberek és úrinők sportja. Tisztelni kell a szabályokat, egymást, s aki ezt nem veszi tudomásul, az nem a golfpályára való – hangsúlyozta Révész Tamás.
Mint elmondta, kötöttek az öltözködési szabályok is: a férfiaknál az elvárt öltözet vászonnadrág és galléros póló, a nők esetében lehet szoknya, de nem nagyon mini, legalább térd fölé kell érnie, viszont nekik megengedett viselet az ujjatlan galléros póló. Lehet még viselni – sőt, ajánlott – szalmakalapot, baseballsapkához hasonló golfsapkát, vagy úgynevezett visort, azaz napellenzőt. Ez utóbbit kifejezetten a hölgyek kedvelik, mert nem teszi tönkre a frizurájukat.
Elérhetőség:
Budapest Highland Golf Club & Academy
„Ahol a város találkozik a golffal”
www.highlandgolf.hu
Kovács Andrea