A labdarúgás utánzása

Csapatban verhetetlenek vagyunk!

A gombfociról sajnos nagyon kevesen tudják, hogy magyar „találmány”, hungarikummá nyilvánítása folyamatban van. Olcsón elkezdhető, a valódi futballhoz hasonló izgalmakat nyújtó időtöltés a gombfoci és annak sportváltozata, a szektorlabda.

A futball régi és igen népszerű játék, melyről az első feljegyzések még az i. e. 2. és 3. évezredből származnak. A kínai eredetű labdajáték ma is használatos szabályait az 1800-as évek közepén, az Egyesült Királyságban foglalták írásba. Az, hogy mennyi embert megmozgat és mennyire ért hozzá „mindenki”, úgy gondoljuk, azt nem kell bemutatni senkinek.

Magyarországon az első futballmérkőzést 1897-ben játszották, és ezzel szinte párhuzamosan terjedt el a gombfoci. Az, hogy ki, mikor és hol találta ki, arról nincsenek információk, magyar származása szinte 100%-os. Az egyik közvetett bizonyíték, hogy a hajdani nagy Magyarország határain kívül teljesen ismeretlen ez a tevékenység, az egykori határ a választó vonal. Példa erre, hogy Szlovákiában ismerik a gombfocit, míg a cseheknél, németeknél a létezéséről sem tudnak.

 

A les a leginkább vitatott futball szabály, ami szerencsére nincs a szektorlabdában és a gombfociban. A les azt a szabályt jelenti, amikor a támadást indító csapat játékosa elrúgja a labdát az ellenfél térfelén, ebben a pillanatban nem lehet az ellenfél játékosánál előrébb a támadó játékos. Ezt a bíró, de leginkább az asszisztens (partjelző) figyeli, úgy, hogy fut a támadókkal együtt.

 

Az eredetnél meg kell ismerkedni a futballt utánzó népi játékkifejezéssel. Ez a gyűjtőnév azokat a tevékenységeket takarja, amelyek a focihoz hasonlatosak. Itt nem található pontos eredet, mint a rugós asztali focinál, amit a játékgyártó talált ki. Az ilyen játékok közé tartozik a csocsó, a gombfoci és subbuteo, amelyet a csocsóhoz hasonlóan gömbölyű labdával és a félgömb sík részén álló focistával játszanak. A kézzel lökdösött subbuteo Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban népszerű.

Itthon már sok ember számára nyilván sokkal ismerősebb és népszerűbb játék a csocsó, amit kétféle méretű csocsóasztalon játszanak. Az egyik a kisebb, amit otthon, hobbi szinten játszanak. A másik, a nagyobb asztalon játszott, játéktermekből ismert verzió, ami már sporttevékenységként van nyilvántartva, bajnokságokkal, a bejegyzett csocsó szövetség égisze alatt.

 

A kezdetek

A hungarikummá nyilvánításban élenjáró, és a hazai gombfoci életben komoly érdemekkel rendelkező Horváth Imre kutatásai szerint 1918-ban már igen elterjedt volt Budapesten. A bizonyíték rá Gáti Ödön beszámolója, amiben elmondta, hogy a bátyja 1923-ban vitte el egy magánlakásra gombfocizni, és akkor már aktív gombozós élet folyt a fővárosban.

 

A gombfoci játék elnevezése tájról tájra változik, a pitykézés, gombozás után jött a megszokott gombfoci, Győr környékén csiksznek hívják, a Vajdaságban puccomat, dugni, stopi futball, dobi futball néven fut.

 

Budapest mellett a vidék és Erdély (és a Délvidék) is kivette részét az új időtöltésből. A mai Horvátországhoz tartozó Vörösmartonban (Zmajevac), már az 1910-es években élénk gombfoci élet volt! A diákok a tanulás végeztével rohantak ki az iskolából, hogy a település legjobbpályáit elfoglalják, amik nem voltak mások, mint az üzletek előtti sík bejáratok. A vevők pedig értékelték a fiataloknak ezt a „játékszenvedélyét”, így meccs közben óvatosan léptek be a boltba, és időnként az izgalmasabb helyzeteket ki is várták. A különféle baráti társaságok, csoportok ki is hívták egymást, így alakult ki a gombozós élet. Az első komoly, valamennyire hivatalosnak tekinthető megmérettetésre Bécsben került sor (1936). Az ismeretségi alapon szerveződött nemzetközi esemény, az első Európa bajnokságnak is tekinthető.

Ez a semleges „terepen” megrendezett verseny előre vetítette a szabályozást. Előtte ugyanis nem voltak egységes szabályok, minden társaság egyéni elképzelések alapján játszott. Ezért mindennapos volt a lakáson játszott viadaloknál, hogy általában a házigazda nyert, az ellenfélnél történő visszavágón pedig vesztett.

Nagyfokú tisztelet övezi az 1950-es években és főleg az 1956-os Szabadságharc utáni időkben a szervezőket. Az elvtársak rossz szemmel nézték akkoriban a csoportosuló egyéneket, akiket jó ideig titkos összeesküvőknek, kapitalista, felforgató elemeknek hittek.

 

A kezdetekben kabátgombokból reszelt, csiszolt és szurokkal egymáshoz illesztett bábukat használtak. A kapu fából készült, a háló pedig gézből, a labda slicc vagy ing gomb volt. A gombok mozgatása pöcköléssel, köröm rányomással vagy fésű ráhelyezéssel és annak megnyomásával történt. Az utóbbi technikával lehetett a labdát emelni és sok bravúros dolgot véghezvinni. A nagyobb testű kapust gyufásdobozból készítették. A II. világháborút követően a magyar lakta területeken megindult a gombfocizás, aminek az elterjedését segítette, hogy az 1950-es évek közepén a cégek ráálltak az egyszerű, iparilag nagy tömegben előállítható csapatok gyártására. Az ismert futball csapatok kaphatók voltak országszerte a trafikokban, a „gombok” tetejét a játékosok fotóival díszítették.

Az olcsó és szórakoztató játék azután elterjedt a Kárpát-medencében, azon túl az emigrált magyarok is hírét vitték a játéknak, így nem csoda, hogy a torontói Magyar Házban is pezsgő gombfoci élet volt. Sydney-ben több évtizedes múltja van a gombozásnak, ahol annyira népszerű a tevékenység, hogy átragadt a Melbourneben élő magyar közösségre is. Hazai pályára visszatérve, az 1950-es években már olyan élet volt a klubokban, hogy szervezett formábakellett önteni az asztali focit.

 

Az első szabályok

A történelmi dátum: 1958. november  23. A helyszín a Kárpátia étterem. Ennek előzménye, hogy az egyik baráti kör vezetője feladott egy hirdetést a Magyar Nemzetben, hogy a megadott időben és helyen várja a sporttársakat. A felhívásra akkora tömeg jelent meg, hogy nem fértek el az étteremben. Több mint száz klub képviselője jött el. Ott helyben megválasztották az Ideiglenes Intéző Bizottságot és elkezdték kidolgozni az egységes szabályzatot és a bajnokságot. A legelső Budapest bajnokságot Kocsis Sándor nyerte, a döntőben Kopeczky Lajossal mérkőzött, akit később kiváló sportriporterként ismerhettünk meg. A fővárosi bajnokságot azután az országos egyéni és a csapatbajnokság követte. A gombozók találkozóhelyei a kultúrházak voltak, ezek az intézmények adtak helyet a küzdelmeknek, bajnoki fordulóknak.

Az országosan is elfogadott játékszabályok Soós András: Gombfutball című könyvében is megjelentek. A műfaj meghatározó alakja Balogh László, egy Pécsen dolgozó szabó volt. Balogh úr 1944-ben szerette meg a gombfocizást. Ügyessége mellé, szerencsére, briliáns szervezőkészség is társult, aminek köszönhetően az 1950-es, 1960-as években alaposan felpezsdült a hazai gombozó életet. Neki köszönhető, hogy a gombfocisok helyet kaptak a Pécsi Vasutas Sportklubban (Pécsi VSK), ezen felül szerkesztette és terjesztette a Gomb Sport nevű újságot. Felfedezte és támogatta Szendrey Tibort, a későbbi nyolcszoros világbajnokot, az Évszázad játékosát, négyszeres magyar bajnokot, aki 1996-ban, a hazai pályán megrendezett világbajnokságon aranyérmet nyert. Balogh úr ezt követően, néhány hónap múlva távozott az élők sorából. Ám az ő munkásságáról, iránta érzett tiszteletről sokat elmond, hogy minden évben – a róla elnevezett nemzetközi versenyen – egyperces néma felállással emlékeznek rá.

Rendszerváltás

Az 1980-as években felgyorsultak az események. 1982-ben egy csepeli szállítási vállalat éttermében rendezték az egyéni bajnokságot és itt dőlt el, hogy a gombfocisták megcélozzák a sporttá válást. Szövetségi irodát állítottak fel, és tárgyalásokat kezdtek az akkor sporthivatallal, a Budapesti Asztali-labdarúgó Egyesület pedig 1986-ban alakult meg. 1989-ben adták ki az egyesületi törvényt, aminek köszönhetően létre jöhetett a szakszövetség és elindult a sportággá válás. 1989. szeptember 30-án megalakult a Magyar Asztali-labdarúgó Sportszövetség.

Itt kell néhány szót elmondanunk arról, hogy mi a különbség a hobbi szintű gombfoci és a szektorlabda között. A szektorlabda elnevezés az első hivatalos klubtól ered, ezzel különböztetik meg a sporttevékenységet a hobbi szinten űzött, egységes szabályok nélküli gombfocitól. A szektorlabdában minden pontosan lefektetett szabályok szerint zajlik. A felszerelés méretei is egységesek, 180×120 cm-es asztalon, fehér színnel megrajzolt pályán zajlik a küzdelem. A pálya zöld bevonata tartós, és kiszámítható rajta a bábuk és labda csúszása. A kapu 5 cm magas, 13 cm széles, 8 cm mély és hálóval ellátott. A kapus bábu 5 cm átmérőjű és 2,5 cm magas. A tíz mezőnyjátékos maximum 5 cm átmérőjű és 2 cm magas. A játékidő 2×18 perc, közte 2 perc szünet. A les kivételével, az összes, fociban alkalmazott szabályt alkalmazzák (bedobás, szöglet stb). A szektorlabda játszása közben szólni kell, hogy kapura lövés fog következni, ekkor a védekezésre szoruló játékos megigazítja a kapusát, hogy felkészüljön a rúgásra. A századmilliméter pontosan megmunkált „labda” nyomópálcikák segítségével lendül mozgásba. A nyomópálcika kb. 15 cm hosszú, 2–3 mm vastag, különféle módon megmunkált, speciális műanyag pálcika, aminek a szélét a gombra illesztve lehet lőni. Természetesen bíró is jelen van a mérkőzéseken. (A cikk szerzője, rövid gyakorlás után, a kapus „feje” fölött átívelő lövéssel ért el gólt a szakmai információk begyűjtése során. A sikerélmény nagy örömmel töltötte el.)

 

Eredmények

Jelenleg 23 országban rendeznek bajnokságokat. A Szektorlabda Világszövetség megalakulása óta (1993) hat világbajnokságot és hat Európa bajnokságot rendeztek. Ebben a sportban a világ legjobbjai vagyunk, mivel − két kivétellel − az összes egyéni EB és VB címet is mi nyertük. Csapatban pedig verhetetlenek vagyunk, eddig csak magyar győzelem született.!

Akinek megtetszett a tevékenység, annak könnyű dolga van. 4500 forintos beruházással már el lehet elindulni, ennyibe kerül egy csapat, kapuval, labdákkal, többféle nyomópálcikával és a játékosok közötti távolság mérésére alkalmas, 4,5 cm hosszú szektormérővel. Ha a vásárlás megtörtént, akkor a gombfoci.hu weboldalon ki kell választani a legközelebbi klubot és kezdődhet a karrier. Jelenleg a nemzeti bajnokság harmad, másod és első osztályú szinten zajlik. A sakkéhoz hasonló, speciális pontrendszer segítségével lehet egyre feljebb jutni. A tehetséggel párosuló szorgalommal csodákat lehet elérni, erre példa Kiss István, aki 1,5 év alatt jutott el a válogatott szintig.

 

 

Benedek Attila

 

Elérhetőség: Nemzetközi Szektorlabda Szövetség
1066 Budapest, Jókai utca 21.
Tel.: +36/70-509-3850
www.gombfoci.hu