Magyar csónaképítés múltja, jelene
Kihaló szakma utolsó mohikánjai
Valamikor csónakházak sorától, csónaképítő műhelyek kalapácsainak zajától volt hangos a Római-part. Ma lakóparkok egyhangú épületei ékelődtek a Duna mellé, miközben átalakult az egész part hangulata. De hová tűntek az egykori csónaképítő mesterek? Ha nem is fából, de ma is készülnek még hajók a régi igényességgel és szakértelemmel. Demecs István mesterrel beszélgettünk a munka szépségeiről.
Jellemző „egyfa” hajók a Magyarországon is elterjedtrégi „bödönhajók”, amelyek az őskortól egészen a XIX. század végéig voltak honosak a Balatonon.
A háború előtt igencsak virágzott a magyar csónakgyártás. Tucat számra kerültek ki a kajakok, kenuk, csónakok az építő mesterek kezei alól. Olyan nagyhírű szakemberek dolgoztak akkor, mint Dóka Mátyás, Kolozsváry Béla, Florek Emil, Wessely József, vagy a Rubik-kocka feltalálójának édesapja, id. Rubik Ernő. Saját maguk találták ki a formákat, a nehezen beszerezhető alapanyagok problémáit leleménnyel és rafináltsággal oldották meg. Különösen a háború után volt ez probléma, mert a Győri Lakk- és Festékgyárat a háború alatt lebombázták, így sem megfelelő lakk, sem megfelelő ragasztóanyag nem állt rendelkezésre. Az enyv, túró és marhavér keverékkel ragasztott lemezek sajnos nem voltak tartósak, sőt később a kaolin sem felelt meg, mert bár ragasztásra alkalmas volt, de ridegsége miatt pattogzott, s ezért a ragasztott lemezek elváltak egymástól. Sokszor magukkal a versenyzőkkel vásároltatták meg az alapanyagokat külföldi versenyeik során. Így például 1952-bena Stockholmban versenyző 6 sportoló fejenként vett 5 kg jó minőségű lakkot, s a Kajak Szövetség is vett 20 kg-ot. A sablonok, tervek hiányát például úgy hidalták át, hogy a fent említett Dóka Mátyás egy általa készített speciális szerszám segítségével vette le a nemzetközi versenyeken a legnagyobb holland gyártók hajóinak bordarajzát, amíg sportolóink küzdöttek. Amikor az „öreg” Matyi bácsi hazament, már kész tervekkel ált elő, és így már világszínvonalú hajókat is képesek voltak gyártani. Ebben a szellemben inaskodott Demecs László is, itt tanulta ki a szakmát, és nemesedett valódi mesterré.
A víz ismerete kell a csónaképítőnek
Ahhoz, hogy rendelkezzen az ember vízi kultúrával, meg kell ismernie, szeretnie a vizet. Demecs mester gyermekkorában sokat túrázott a szüleivel, és erről a jó szokásáról fiatalabb korában sem mondott le. Beleégett a túrázás szeretete, és kézenfekvőnek is tűnt – némi atyai ráhatás segítségével –, hogy a csónaképítő szakmát válassza. – A nyolcadik elvégzése után Dóka Matyi bácsi műhelyébe kerültem. Ő volt az első regatta, azaz evezős hajóépítő, aki világszínvonalú technológiával hajókat épített. Olyanokat, melyeknek fejlesztésébe a legnagyobb külföldi gyártók dollár milliókat öltek. Ő még saját maga válogatta a csónak alapanyagjának szánt fát. Kiment Erdélybe, felment az erdésszel a hegyekbe, rámutatott a lábon álló fára, és már jelölték is. Akkor ezt még lehetett. A jó alapanyag a hajó lelke. A havasok délnyugati lejtőin, ahol az északi szelektől védi a hegy, viszont megfelelő a csapadék mennyisége, hatalmas fák nőnek – mondta el Demecs László. Valamikor vízi úton érkeztek a hatalmas cédrusfák, melyeket aztán a leányfalui gatter üzem vágott a szükséges méretűre, innen kerültek a csónaképítő üzemekhez. Akkor még színanyagból, nem pedig rétegelt lemezekből dolgoztak, ebből hajlították a lemezeket. – A hajóépítés nagyon pazarló tevékenység, körülbelül 30–70% a felhasználási arány a fa tekintetében a hulladék javára. Ezért is lesz költséges a fahajó építése. A magyar palánkos túrahajók, kielboatok jelentős része lucfenyőből készült – teszi hozzá Demecs László.
A modern sportkajak ősének a skót ügyvéd, J. MacGregor által 1865-ben épített, az eszkimó kajakok mintájára készített Rob Roy nevű kajakot tekinthetjük, ami még ma is mintaképe a jól beváló túrakajakoknak.
Klinker palánkozás a legmagasabb szaktudás
A velencei gondolák hajóteste mind a mai napig ezzel a módszerrel épül. Nincs ragasztó, csak tökéletes illeszkedés és rézszegelés. – A két fa alkatrészt, melyből a hajótest készül, tetőcserép-szerűen fedik. A hajó hajlásirányának megfelelően minden egyes bordánál más szögben fedik egymást a falemezek. Gyakorlatilag 25–30 cm-enként kell az illesztést tökéletesen összedolgozni, hogy a lapok ne álljanak ferdén. A hajó közepétől az elejéig a fedési szög nagy, ahogy csökken a hajó íve a szög egyre meredekebb. Ha nem tökéletes a fedés, befolyik a víz. A titka még ennek az eljárásnak az, hogy nem szabad ragasztani, a 8 mm-enként elhelyezett vörösréz tárcsa és szög segítségével rögzítik az elemeket. A háború után a vörösrezet megpróbálták alumíniummal helyettesíteni, de a kötések a fém oxidálódása miatt könnyen felbomlottak. A fa folyamatos mozgásban van, a lágy vörösréz szög – ahogy tágul, illetve szűkül a mindenkori páraviszonyoknak megfelelően a faanyag – tud deformálódni. Mai napig látni az ilyen technikával épült kielboatok esetében azt, ha sokáig nem teszik vízre, és kiszárad a fa, kifehéredik, összetöpörödik a hajótest. De nem reped el, nem csúszik szét – mondja Demecs László hajóépítő mester. Régen csak ezzel a módszerrel dolgoztak, még a kajakokat is klinker illesztéssel készítették. A Lidó típusú kajakokat viszont nem így készítették, ott furnérlemezt ragasztottak össze. Két hosszanti, egy keresztirányú és egy diagonál kötésbe volt letéve, amit autokláv, túlnyomásos hengerben gumiköpennyel préselték össze. – Rendkívül mocskos munka volt. Nehezen kezelhető volt, elcsúsztak a kötések, és a kötőanyag szalmiáksóval volt aktiválva, amitől olyan bűz volt, hogy azt el sem lehet képzelni. Akkor nem voltak még maszkok, védőfelszerelés – teszi hozzá Demecs mester.
A rotációs öntés egy olyan öntési technológia, amelynél az ömledéket a szerszámtest belsejében úgy „kenik” a szerszám falára, hogy az egész formát felmelegítve megforgatják, így a centrifugális erő következtében kialakulhat a késztermék. Így gyártják a tengeri kajakokat is.
A tervezés az első lépés
Mindig voltak bordarajzok, tervrajzok, melyek alapján dolgozni lehetett. – Nagyon sok tervet kaptunk a szövetségtől, azt most ne firtassuk honnan, de mindig lett. Valahonnan mindig az éppen nyerő típusoknak a formáit hozta be külföldről a szövetség. Biztos sokat számít a hajó formája, ezt nem vonom kétségbe, a magyar formák is nagyon jók voltak. De nem csak ez számított. Legfőképpen az, aki húzza. Természetesen a hajóépítőn is sok múlott, de azt lehetett látni, érezni, hogy az elkészült hajó jó, avagy nem. A sportoló remek teljesítménye nagyon sokon múlott. A lelki állapoton, az akaraton, a pillanatnyi hangulaton. Amikor azt mondom, hogy megálmodok egy hajót, azt szó szerint kell érteni. Képes vagyok én lenni a hajó. Képes vagyok rámenni a vízre, és megérezni azt, hogy fog megérinteni. Hogyan és mit kell változtatni a formán. De képes vagyok én lenni a víz is, aki átengedi magán a hajót. A megálmodottakat pedig el is tudom készíteni. A kialakításon azt kell kigondolni, hogy a hajó hogyan lesz a legstabilabb, a legjobb futásteljesítményű, hogy minél kevesebb erőt kelljen az evezésbe befektetni. Így az evezés élmény lesz, nem pedig kínlódás – mondja el Demecs László.
A műhelyben
Ha megvan a bordarajz és tudjuk, hogy mit szeretnénk építeni, nekiláthatunk a kivitelezésnek. A rajzon félborda rendszert látunk, melyeket nekünk kell levetíteni a másik oldalra a készítés során, hiszen a hajó tengelyesen szimmetrikus. A rendszer egy középponthoz csatlakozik, melynekvan egy magassága. Az oldalánál pedig oldalsíkja van, a legnagyobb ív közepe lesz a legtetején. Ez alá sorban be vannak rajzolva az ívek a hajó formájának megfelelően. A bordaív adja meg a hajónak az ívét is. Ezen kívül meg van határozva a szélesség, a magasság és a hosszúság. – A borda tervrajzát egyszerűen átrajzolom egy pausz papírra, majd kivágom, és egy rétegelt lemezre rajzolom. A farostlemez jobb, mert az nem hajlik el. Így megkaptam egy borda külső ívét, melyre a palánk rámegy. A borda vastagságát a hajóépítő határozza meg, annak megfelelően, hogy a hajó milyen igénybevételnek lesz kitéve. Ha megvannak az elemek, készítek egy alapot, minden bordaosztásnál egy keresztfát teszek, amire a gerincet ráültetem. A neheze itt kezdődik, fel kell mindent építeni a hajóra. A két tőkét (orr- és fartőkét), az átkötőket, a kocsikötőket, melybe a guruló ülések kerülnek. Beépítem a vízzáró shortokat. Ezután az ún. csirkecsonttal átkötjük a gerincet az oldalgerinchez. Úgy néz ki, mint egy csirkecsont, faragott anyagból készülnek, a végeiket pedig bevágták a koszorúléc szögébe. Ezt be kell ragasztani, valamint egy apró rézszöggel oldal irányban meg kell ütni. Így a gerinc és az oldalgerinc pozíciója mindig ugyanannyi marad. Ha kilazultak a csirkecsontok, akkor a ráhajtott lemezek ki akartak egyenesedni, és „leszopósodtak” a hajók – mondja el Demecs László. Ha elkészült a hajótest, arra jött a klinker palánkozás, később a rétegelt lemez. Ezek többnyire okuméból (balzsamfaféle) vagy cédrusból készültek Szegeden vagy Újpesten. Az újpesti nem volt megfelelő, mert a ragasztást marhavérrel készítették, és azok könnyen megadták magukat. – Bár nehéz volt alapanyagot szerezni, de ha hajóról van szó, mindenki készséges. A hajó méltósága, szentsége volt az, amely az akkori körülmények között legjobbnak számító alapanyagok előtt megnyitotta az ajtót. Ez a hajóépítés becsülete – teszi hozzá Demecs László. A rétegelt lemezeket hajlás mentén össze kell szabni és ráhajtani a bordázatra, de előtte forró vízbe be kell áztatni a lemezt. – Az utolsó mozzanat a lakkozás. A hajót ágyba helyezik, a vakbordák kikerülnek és le lehet kezelni – mondja el Demecs István hajóépítő mester.
A műanyag hajók korszaka
Óriási különbség van egy üvegszálból készült hajó, és egy annak nevezett poliészter termék között. Ma a kereskedelmi forgalomban kapható vízi sport- és túraeszközök többsége jóval kevesebb élményt nyújt, mint egy szakember által készített hajó. – A készítési mód jóval egyszerűbb a műanyaghajóknál, mint a fahajók esetében. Szükségünk van egy sablonra, melybe bele kell fújni egy speciális gélt. Amikor ez megköt, egyszerűen rá kell laminálni az üvegszövetet. Már a befújásnál eldől, hogy milyen lesz egy hajó. Van egy rétegterv, amely meghatározza, hogy az üvegpaplan és az üvegszövet hogyan kerüljön a hajóba. Itt dől el az, hogy csak egy hajó formájú poliészter termék lesz-e a művünk, vagy egy hajó. Utóbbi formailag megfelel az adott követelményeknek, és a felhasználó által elvárt igényeknek. Egy kenunak gyorsnak, könnyűnek és nagyon stabilnak kell lennie. Ez a kritériuma egy jó hajónak – teszi hozzá végezetül Demecs István.
A csónaképítés ugyan ma már kivesző szakma, de még mindig van, aki folytatja. A mester fia Demecs Attila mindent megtanult, amit a hajókról tudni kell és tudni érdemes. Hajókat és nem tucat cikkeket állít elő műhelyében. Az igazi vízitúrázás élményéhez nemcsak a táj szeretete, hanem a hajók jó minősége is hozzá tartozik. A Római-parton kezdtük, térjünk vissza ide. Nyomokban azért vannak még csónakházak, lehet még bérelni jó minőségű túrakenut. Tapasztalt vezető segítségét kérve, az alapok elsajátítása után érdemes megtapasztalni a kenuzás élményét, a Duna szépségét egy másik szemszögből. A rakpartról is szép a Parlament, no de milyen a Duna közepéről?
Lantos Tivadar