A győri Barátság Sportpark
Ahol mindenki kedvére sportolhat
Győr városa Magyarországon egyedülálló sportlétesítménnyel büszkélkedhet: egy korszerű, európai színvonalú parkkal, amelyben a helyi lakók, illetve a városba látogatók számos sportágnak hódolhatnak ingyen kora reggeltôl késő estig. A városvezetés célja a Barátság Sportpark létrehozásával elsôsorban az volt, hogy minden korosztálynak lehetőséget biztosítson az egészség megőrzéséhez elengedhetetlen mozgásra, emellett a hely kitűnő lehetőséget nyújt a közösségépítésre is.
A Barátság Sportpark Győr Ady Endréről elnevezett városrészében található, s mintegy 29 000 m2-en terül el. Mint Molnár Péter, a város sportigazgatója lapunknak nyilatkozva elmondta, ugyanitt már korábban is működött sportpark, amely igen közkedvelt volt, és eddig is elsősorban a tömegsportot szolgálta. Ám csaknem három évtizeden át csak a feltétlenül szükséges felújításokat végezték el benne, emiatt a már egyébként is elavult, korszerűtlen pályák erősen elhasználódtak. Ezért döntött úgy a város vezetése, hogy teljes egészében átépítteti a szabadidő- és sportparkot. A beruházás mintegy 800 millió forintjába került Győr városának, az építkezést teljes mértékben a város költségvetéséből finanszírozták. A városvezetésben politikai hovatartozástól függetlenül mindenki egyetértett abban, hogy szükség van a sportparkra, és érdemes a teljes felújításra ezt a nem kis összeget rááldozni. Kétségek csak azzal kapcsolatban vetődtek fel, hogy vajon milyen lesz ennek a hazánkban egyedülálló kezdeményezésnek a fogadtatása. Nem volt könnyű döntés az azonban, hogy mely sportágaknak biztosítsanak helyet a létesítményben. A fő szempontok között szerepelt, hogy minden korosztály használhassa a parkot, és minél korszerűbb legyen a létesítmény, valamint az, hogy elsősorban a tömegsportot és a szabadidős tevékenységeket szolgálja. Bő félévnyi építési munkálatok után tavaly szeptemberben nyitott ki hivatalosan az újjáépített park, amely ekkor kapta a Barátság Sportpark nevet.
A park centrumában három műfüves, 22-szer 42 méteres, palánkkal körbevett labdarúgópálya kapott helyet. A centerpálya mindkét oldalán lelátóval rendelkezik. Ez azért is volt fontos, mert a kispályás labdarúgó-bajnokságban szereplő győri csapatok jórészt itt játsszák a mérkőzéseiket. Több mint száz csapat versenyzik itt hétről hétre. Emellett kosárlabdapályát és műanyag borítású lábteniszpályát is építettek. A létesítményben helyet kapott egy korszerű technológiával készített, hatszáz méter hosszúságú, enyhe szintkülönbségekkel kialakított, rekortán (műanyag borítású) futópálya. Van modern gépekkel felszerelt szabadtéri kondipark, az idősebb korosztály részére pedig elkülönítettek egy kisebb területet a tervezők, ahol zavartalanul sakkozhatnak, kártyázhatnak a pihenni, kikapcsolódni vágyók.
A legkisebbekről sem feledkeztek el, nekik a parkban egy uniós szabványoknak megfelelő gyermekjátszóteret építettek. A fejlesztés része volt a korszerű világítás kivitelezése, valamint a park teljes egészében való körbekerítése. Emellett megépítettek egy teraszos, 420 m2-es épületet is, amelyben az irodák és egyéb kiszolgálóhelyiségek mellett hat öltöző és egy büfé szolgálja a sportpark látogatóinak kényelmét. Az öltözőszekrényekben biztonságban tudhatják ruháikat, sporteszközeiket, de értékmegőrzőt is igénybe vehetnek. Az itt kialakított irodákba költözött be a város kosárlabda-, labdarúgó-, kézilabda- és röplabdaszövetsége is. A sportpark mindennap nyitva áll a látogatók előtt reggel 6 órától este 10 óráig.
Jelenleg egy bejáraton át lehet a parkba bejutni, de most dolgoznak azon, hogy a létesítmény közvetlen szomszédságában élő lakók kártyás rendszerrel be tudjanak lépni a másik két, jelenleg lezárt bejáraton keresztül. Ez egyszerre szolgálná ugyanis a kényelmüket és a biztonságot is. Fontosnak tekintik ugyanis a biztonságot és a vagyonvédelmet a parkban. Ennek érdekében 16 kamerát telepítettek és 24 órán át őrzik az egész sportlétesítményt.
– A sport mellett az a legfontosabb, hogy aki ide kilátogat, biztonságban érezhesse itt magát – emelte ki a sportigazgató.
– A parkban bátran el lehet engedni a gyerekek kezét, semmi sem balesetveszélyes. Az állandó felügyelet mellett pedig jobb a személyi és a vagyonvédelem – tette hozzá.
Emellett szigorú házirendje van a parknak, amely szabályozza, milyen módon kell a létesítményben viselkedni. A park egész területén tilos például a dohányzás, a látogatók testi épségének védelme érdekében kerékpárral, gördeszkával sem szabad a parkban közlekedni, és kutyákat sem engednek be. Magánemberek – győriek és a városba látogató turisták egyaránt – térítésmentesen használhatják a parkot. Csak akkor kell fizetni a használatért, ha szervezett formában veszik igénybe a létesítményt, például céges rendezvényeket tartanak, vagy ha mérkőzéseket rendeznek ott. Molnár Péter tájékoztatása szerint ez esetben is jutányos árat, mindössze óránként 5 ezer forintot kérnek el a pályahasználatért.
– Diákok minden esetben ingyen vehetik igénybe a parkot, azaz iskolai sportrendezvényekért nem kell az oktatási intézménynek fizetnie – hangsúlyozta, hozzáfűzve, hogy gyakran tartanak a helyi iskolák testnevelésórákat is a parkban. Visszatérve a Magyarországon egyedülálló létesítmény fogadtatásával kapcsolatos kételyekre, a sportigazgató elmondta, a sportpark látogatottsága mostanra a várakozásokat is felülmúlta.
– Meglepő volt számunkra, milyen sokan veszik igénybe a parkot. Szinte még ki sem nyitnak, kora reggel már jönnek a futók, este sötétben is még használják, és minden korosztály látogatja, gyerekek, idősek, férfiak, nők és családok együtt is – mesélte. A parkba, az eddig készített felmérések szerint, átlagosan 13–15 ezren látogatnak el havonta, de még az idei év leghidegebb hónapjában, februárban is 12 ezren sportoltak a létesítményben.
– A kispályás focicsapatok folyamatosan, a téli mínuszokban is igénybe veszik a parkot – emelte ki Molnár Péter. Mint elmondta, annak érdekében, hogy a létesítmény egész évben alkalmas legyen a sportolásra, kikapcsolódásra, folyamatosan fejlesztik. Példaként említette, hogy az idei télen két futballpályát alakítottak át fedetté, és még ebben az évben szeretnék a harmadikat – vagyis a lelátós pályát is – lefedni. Ez utóbbit azonban a lelátók miatt másfajta tetőszerkezettel kell ellátniuk. A jelzések szerint a látogatók szívesen térnek vissza újra a létesítménybe.
– Ezt legjobban akkor lehet lemérni, amikor egy országos vállalat az első alkalom után visszajön hozzánk, hogy ismét nálunk tartsa meg sportrendezvényét – jegyezte meg Molnár Péter. Szavai szerint a Győrbe látogató külföldiek közül leginkább hollandok, németek, osztrákok látogatják előszeretettel a parkot, de megfordultak már itt távolibb országból érkezők, például kanadaiak is.
– Külföldi látogatóink azt mondták, ez a létesítmény még a miénknél fejlettebb országokban is megállná a helyét – mesélte büszkén a sportigazgató.
A fenntartási költségeket teljes mértékben a város állja. A park jelenleg minimális személyzettel működik, a szervezői és a gondnoki munkákat 7 fő látja el. A terület őrzését, takarítását és a parkban található több ezernyi fa, cserje, bokor és egyéb növények gondozását szolgáltatócégek – külön szerződéses megbízásokkal – végzik. Természetesen állandóan keresik azokat a lehetőségeket, amelyekkel mérsékelni lehet a költségeket, például reklámokkal, kulturális és egyéb rendezvények lebonyolításával igyekeznek bevételre szert tenni.
– Abból indultunk ki, hogy a városnak feladata teret biztosítani a közösségi életnek, mert az ily módon létrejött közösségek később maguktól fognak önszerveződő módon programokat kialakítani – fejtette ki Molnár Péter.
Noha a parkot elsősorban a tömegsportnak hozták létre, s nem az élsportolóknak, a sportigazgató szerint megfelelő szervezéssel mindkettőt képes a hely egyszerre kiszolgálni.
Példaként hozta, hogy a három futballpályából egyidőben csak kettőt köthetnek le csapatok, a harmadik folyamatosan rendelkezésére áll azoknak, akik csak szórakozásból szeretnék a labdát rúgni. Az élsportolók közül főként atléták veszik igénybe a parkot, de ők egyáltalán nem zavarják azokat, akik pusztán saját egészségük érdekében mozognak.
– A célok elkülönülnek, az élsport részben már üzleti tevékenységgé vált, míg a tömegsport az egyén egészségéről és a közösségi életről szól. Az élsport és a tömegsport ugyanakkor véleményem szerint igenis megférhet egymás mellett egy helyen, sőt, motiválhatja is egyik a másikat – fejtette ki a sportigazgató. Sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy időnként előfordul, a látogatók közül páran helytelenül viselkednek a létesítményben, megfeledkeznek magukról, és arról, hogy a parkot, ha sokáig használni akarják, óvni kell.
– Tanulni kell még, miként kell viselkedni egy ilyen környezetben, mit engedhetnek meg maguknak az emberek. Amikor én sportolok, be kell tartanom a szabályokat, mert nem engedhetem meg magamnak, hogy másoknak kárt, kellemetlenséget, lelki vagy akár testi sérülést okozzak. Ezért is nagy hangsúlyt fektetünk a biztonságra és ezzel együtt a kiszolgálás minőségére is – mondta. A tapasztalat ugyanakkor az, hogy a hely igenis alakítja és formálja az embereket.
– Hat az emberekre a környezet, a hely szelleme, jobban betartják az írott és íratlan szabályokat egy ilyen szép, rendezett létesítményben. A rossz példák mellett azt is tapasztaljuk, hogy a park látogatói jobban odafigyelnek egymásra, amivel nagyban segítik a mi munkánkat. Molnár Péter szerint több ilyen parkra lenne szükség az ország egész területén, de Győrben is.
– Ha a városnak lehetősége lesz rá, biztosan épít még ehhez hasonló sportparkokat – tette hozzá bizakodóan a győri sportigazgató.
Kovács Andrea