Biztonság légvonalban
Magyarország teljes légi forgalmának irányításáért egy olyan cég felel, amely a légi utasok elől szinte teljesen rejtve tevékenykedik. A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. nemcsak a Ferihegyi repülôtér forgalmának irányításáért, hanem hazánk egész légterének biztonságáért felel. A légiforgalmi irányítóknak olyan sokrétű képességekkel kell rendelkezniük, hogy 300 jelentkezőből kevesebb, mint 10 bizonyul alkalmasnak e felelősségteljes munka végzésére.
A jól kiválogatott és kiképzett szakembergárdán túl a felszereltségen is múlik a repülés biztonsága.
− Magyarországon a légiforgalmi irányítók világszinten élvonalba tartozó, korszerű technikai eszközökkel dolgoznak − emelte ki lapunknak nyilatkozva Fehér Imre, a HungaroControl Zrt. kommunikációs vezetője. A legmodernebb eszközök növelik az irányítói szektorok kapacitását és a repülés biztonságát. A jól képzett személyzetnek és a magas színvonalú technológiának köszönhetően Magyarország történelmében légiforgalmi irányítási hiba miatt nem történt még légi baleset.
A légtér őrei
Szigorú ellenőrzés után léphetek be az Igló utcai épületben lévő irányító központba. Ritkán juthatnak be ide kívülállók, ezért kissé megilletődötten nézek körül a nagy teremben. Csend, körös-körül monitorok, rajtuk radarjelek, a gépek előtt pedig magabiztosságot sugárzó, bizalmat keltő nyugalommal ülő irányítók.
Tormási Péter, a Budapesti Légiforgalmi Irányító központ vezetője 1987-ben szerezte meg szakszolgálati engedélyét. Mint elmondta, osztályvezetőként is aktívan űzi a szakmáját, vagyis ha egyéb teendői mellett marad ideje, ő maga is beül a radarernyő elé forgalmat irányítani. Megjegyezte, hogy vezetői tevékenységei mellett az irányítói munka sok esetben kimondottan felüdítő kikapcsolódás számára.
Ahhoz, hogy valaki a légiforgalmi irányító szakmát választhassa, alapvetően egy gimnáziumi érettségi és egy C típusú angol középfokú nyelvvizsga szükséges. Fontos még, hogy technikai, műszaki beállítottságú legyen a jelentkező.
A pályázók képességeit egy úgynevezett FEAST-teszttel mérik. Ez egy egész Európában használatos komplex ötórás számítógépes teszt, ami méri a teherbírást, a figyelemmegosztás képességét, a stressztűrést, továbbá azt, miként viseli a jelentkező a monotonitás, illetve a felgyorsult aktív munka váltakozását. Kiemelte, hogy erre a szakmára csak kiegyensúlyozott szellemi és lelkiállapotú emberek felelnek meg. Igen fontos az is, hogy képes legyen a munkájával járó felelősség terhét elviselni.
Mint kiderült, igen kevesen felelnek meg ezeknek a képességeknek. Háromszáz emberből mindössze 10−12-t választanak ki, akiket beiskoláznak. A meglehetősen kemény elméleti és szimulátoros képzés során közülük is átlagosan kettő kiesik. Ezután azok, akik sikerrel vették az akadályt, oktatóval kezdik a forgalmat kezelni. 300−400 óra gyakorlat után dől el, hogy alkalmas-e az önálló munkavégzésre. A végére csupán 8−9-en válnak légiforgalmi irányítóvá az eddigi tapasztalatok szerint, vagyis szerzik meg a szakszolgálati engedélyt.
A légiforgalom-irányítás nyelve az angol, és körülbelül száz olyan szakkifejezés van, amelyet a szabályzat szerint használniuk kell. Erre azért van feltétlenül szükség, hogy elkerüljék a félreértéseket. Az irányítók utasításait a pilótáknak vissza kell ismételniük, ezzel is ellenőrzik, hogy valóban jól értette azt.
Az amerikai/angol tengerészeti betűzést használják (A = Alpha, B = Bravo, C = Charlie stb.). Szintén a félreérthetőség elkerülése miatt a számok közül kettőt nem a közbeszédben szokásos módon ejtenek: kemény t-vel ejtik a „three”-t, azaz a hármat, a kilencet pedig „nine” helyett „ninernek”.
Részekre osztott légtér
A légteret alapvetően két részre osztják: ellenőrzött és nem ellenőrzött légtérre, emellett vízszintesen és függőlegesen is„ feldarabolják”.
Az ellenőrzött légtér polgári egészét a HungaroControl irányítja, vagyis ebben a légtérben a cég munkatársai kezelik a teljes forgalmat.
− Az ellenőrzött légtérben a mi utasításainkra történik meg a légi járművek elkülönítése egymástól, hogy azok össze ne ütközzenek, illetve ne kerüljenek veszélyes közelségbe egymással. Ez tulajdonképpen a légiforgalmi irányítás legfontosabb feladata – magyarázta Tormási Péter.
Az elkülönített légtereket különböző légiforgalmi egységek irányítják.
Az ellenőrzött légtérben három légtért különítenek el, amelyeket különböző egységek irányítanak. A legszűkebb ellenőrzött légtér, a ferihegyi repülőtér körüli, úgynevezett toronykörzet, amely a másik kettővel ellentétben „lenyúlik” egészen a földig, mivel le kell fednie a le- és felszálló gépek végső megközelítési, illetve a kezdeti emelkedési útvonalát. Ezt a toronyszolgálat irányítja a ferihegyi irányítótoronyban. A toronyban dolgozó irányítók elsősorban azt ellenőrzik, hogy a pályák, amelyekre a gépek le- és felszállnak, „tiszták” legyenek, azaz ne legyen ott semmilyen jármű, elhullott tárgy vagy más akadály, valamint a gurulóutakon felelnek a légijárművek biztonságáért.
A következő az úgynevezett közelkörzet, amely egy kb. 50–60 tengeri mérföld sugarú (nem szabályos) körben helyezkedik el. Magassága 6100 méterig terjed. Ennek a körzetnek az irányítói biztosítják a Ferihegyre érkező járművek „ráhelyezését” a megközelítés végső egyenesére, vagy Ferihegyről felszálló gépek biztonságos kijutását biztosítják az útvonalra., Ezt veszi körül, illetve fedi le a távolkörzet a magyar légtér földrajzi és magassági határáig. A közel- és távolkörzetet még további légtér-blokkokra, úgynevezett szektorokra bontják. Alapvetően kettő szektort különítenek el a távolkörzetnél: nyugat és kelet, melyeket vertikális kiterjedésükben további 4–4 szektorra lehet osztani. A forgalom mennyiségének függvényében változtatják a szektorok számát. A közelkörzeti irányításnál hasonló a helyzet, ahol maximum három szektort tudnak üzemeltetni összesen négy konfigurációban.
A közel- és távolkörzet alatt és a toronykörzeten kívül lévő légterek a nem ellenőrzött légtérosztályba esnek. Ezen légterek a föld felszínétől változó magasságig terjednek. A közelkörzet alatt 600 métertől 2350 méterig a tengerszinttől mérve, míg a távolkörzet alatti nem ellenőrzött légtér egységesen 3000 méterig nyúlik fel. Itt kisebb gépek, helikopterek, vitorlázók, sárkányrepülők közlekednek. A nem ellenőrzött légtérben nem biztosítanak légiforgalmi irányító szolgálatot. Itt HungaroControl munkatársai nem felelnek a légi járművek elkülönítéséért, vagyis utasításokat, engedélyeket nem adnak, csak tájékoztatással segítik, hogy a légi járművek elkerüljék egymást és más, repülésükre veszélyt jelentő zónákat. Ebben a térségben a pilóták felelnek a maguk, illetve a többiek biztonságáért. Az 1200 méter alatti légtérben a kisgépek, hobbi járművek vezetőinek nincs bejelentkezési kötelezettségük, de meg szokták tenni, hiszen a biztonságukról van szó. Egy baleset esetén például a mentésükre sietők csak úgy találhatják meg őket, ha a repülésükről információ áll rendelkezésre.
Dinamikusan növekvő forgalom
Magyarország ellenőrzött légi forgalma ma már meghaladja az évi 600 ezres mozgásszámot. Ennek mintegy 20 százaléka indul, vagy száll le hazánk területén, a többi átrepül a légterünkön. A nyári forgalom duplája a télinek. A legforgalmasabb napon az irányított gépek száma eléri a 2400-at.
A légiforgalmi irányítás szempontjából nem jelent különbséget az, hogy katonai vagy polgári légi járműről van szó. A katonai gépek nem esnek külön eljárás alá, e tekintetben semmilyen prioritást nem élveznek. Minden repülőgépnek be kell nyújtania a repülési tervét, be kell jelentkeznie az irányítóknál, és kötelező az úgynevezett fedélzeti transzponder (válaszadó) használata. A transzponder a légijárművek azonosítását segíti oly módon, hogy az általa lesugárzott egyedi kódot (squawk) a légiforgalmi irányítás másodlagos radarja észleli és a rendszerben tárolt Repülési Tervekben szereplő kódokkal összehasonlítja. Ott, ahol a rendszer megegyezést lát végrehajtja a légijármű azonosítását.
Minden egyes légijárműnek különböző egyedi kódja van. Ez egy négy karakterből álló nyolcas számrendszerű kód.
Alapvetően ezt használják a gép azonosítására. Magyarország alacsony szektorain áthaladnak le- és felszálló, illetve átrepülő gépek is, így ennek irányítása megterhelőbb, ezért a szektorkapacitások alacsonyabbra vannak beállítva, mint a magasabb szektorokban. Óránként legfeljebb 38 gépet irányítanak. A magas szektorban 50 gép a kapacitás felső határa. Ott a repülőgépek szintet tartva haladnak át, és főként csak arra kell figyelni, hogy egyik a másikat ne érje utol, illetve keresztező útvonalak esetén ne sérüljön az elkülönítési minimum.
Egy magasságon a távolkörzetnél 5, a közelkörzetnél 3 tengeri mérföld a minimális elkülönítési távolság, amelyet tartani kell két gép között, függőlegesen pedig, egységesen 1000 láb. A kettő közül valamelyik szeparációnak fenn kell állnia, azaz lehetnek egy szinten, de 3, illetve 5 mérföld távolságban, vagy akár közvetlenül egymás fölött, de függőlegesen minimum 1000 láb elkülönítéssel.
Többszörös biztonsági szűrők
A biztonsági rendszer számos beavatkozási lehetőséget nyújt az ellen, hogy ne fordulhasson elő az, hogy két gép veszélyesen közel kerül egymáshoz. Előre jelez, vagyis még azelőtt, hogy elérték volna a veszélyes megközelítésre beállított távolságot. Így az irányítónak van ideje közbeavatkozni.
Mint Tormási Péter elmondta, kimondottan veszélyes helyzeteket teremtenek nyáron a zivatartevékenységek, amelyekben a nagygépek is nagyon sérülékenyek lehetnek, azaz a pilóta nem fogja belevezetni a járművét. A zivatarfelhők miatt borul a jóváhagyott repülési terv útvonala, hiszen ilyenkor a pilóta nem feltétlenül hajtja végre az irányító utasítását, mert mondjuk, a megadott irányba nem tudja kikerülni a felhőt. Ez az a szituáció, amikor a pilóta felülbírálja az irányítói utasítást, viszont közli az irányítóval, hogy mit fog tenni. Ezt figyelembe véve hozza meg az irányító a többi géppel kapcsolatos döntéseit. Az ilyenek kezelésére nincs bevett gyakorlat, hiszen nem is lehet, ezek azok a helyzetek, amelyekben az irányítónak improvizálnia kell.
Minden szektorban két irányító dolgozik. Az egyik a tervező irányító, aki 5−10 perccel előre feltérképezi, hogy az általa figyelt légtérben milyen konfliktusok lehetnek, és így jó előre beavatkozik, azaz nem hagyja, hogy ilyen helyzet kialakuljon. A másik a radarirányító, aki kiadja az utasításokat a gépeknek a süllyedésre, emelkedésre, irányváltásokra és más repülési paraméter megváltoztatására. Ez tehát már azt jelenti, hogy az adott légtérszektort négy szem figyeli, azaz ez már egy csapatmunka. Ezen túlmenően a szomszédos szektorok irányítói egymással is együttműködnek, kommunikálnak, és bizonyos szinten figyelik egymás munkáját, hiszen gyakorlatilag „kézről-kézre” adják a gépeket. Mindez azt jelenti, hogy nem egyetlen ember vállán van a munka terhe teljes terjedelmében, hanem lényegében több ember között oszlik meg.
Amennyiben mégis megsérült az elkülönítési minimum, akkor alapos vizsgálat alá veszik az egész rendszer működését: a munkatechnológiát, a munkafolyamatot, a munkakörnyezetet, beleértve az emberi és a technikai eszközöket − a hardvereket, a szoftvereket −, s kivizsgálják, mi minden vezetett a kialakult szituációhoz.
Az életben ritka az, hogy egyetlen hiba okoz problémát, szinte mindig több rendellenesség együttes fennállása az ok − mutatott rá Tormási Péter. Ez olyan, mint amikor sajtszeleteket raknak egymásra. Minden szelet sajtnál máshol, és véletlenszerűen oszlanak el a lyukak, amik jelképezik egy adott funkcióban rejlő hibalehetőséget, de előfordulhat, hogy adott esetben az összes lyuk éppen egymás felé kerül, mely az eset bekövetkezéséhez vezetett. Ugyanígy van ez egy több résztvevős munkafolyamattal is, amelyben adott esetben egyszerre jöhet ki több hiba, ami együttesen vezet egy rendellenesség kialakulásához. A vizsgálattal szerzett tapasztalatokat összegezve kell a rendszeren olyan változtatásokat végezni, hogy a jövőben ugyanez az esemény (együttállás) ne következhessen be.
A vészhelyzet – vagyis egy veszélyes megközelítés vagy a szeparáció megsérülése – más megítélés alá esik az alapján, hogy mennyire volt az esemény ellenőrzés alatt tartva. Az irányító adott helyzetben tudatosan is kiadhat olyan utasítást, aminek következtében a két légijármű közti előírt elkülönítés sérül, ám erre bizonyos körülmények kényszerítették, tehát szó sincs arról, hogy hibázott volna. Ilyen történhet, ha például egy gépnek vészsüllyedést kell végrehajtania, és emiatt az útjából ki kell forgatni az összes érintett légi járművet. A vészsüllyedéshez pedig elegendő, ha mondjuk, megreped a pilótafülke ablaka, mert ilyen esetben a lehető legrövidebb idő alatt alacsonyabb magasságba kell juttatni a repülőgépet. Előfordul ilyenkor, hogy ezen szándékukat a pilótának már bejelenteni sincs ideje a földi irányítóknak, akik így csak a radar képernyőjéről értesülnek arról, hogy a gép elhagyta a neki engedélyezett helyet.
Kovács Andrea